Rajdowe imprezy wyścigowe

Rajdowe imprezy wyścigowe

Wyścigi rajdowe to sport, w którym kierowcy rywalizują na zamkniętych drogach. W tych zawodach zazwyczaj biorą udział zmodyfikowane samochody produkcyjne lub specjalnie zbudowane samochody legalne. Mimo, że nie używają toru, rajdy są bardziej w formacie point-to-point. Kierowcy i nawigatorzy rywalizują ze sobą i zegarem, aby dotrzeć do punktów końcowych jako pierwsi. Najbardziej ekscytujące rajdy odbywają się na torach gruntowych. Zarówno uczestnicy jak i widzowie uwielbiają te emocjonujące wyścigi.

Rallycross

Rallycross to sport łączący elementy autocrossu i rajdów. Zawody odbywają się w krótkich, ostrych wyścigach rozgrywanych na obiektach amfiteatralnych. W wyścigach rallycrossowych biorą udział kierowcy, którzy osiągnęli najwyższy poziom umiejętności w swoich samochodach. Samochody są w stanie przyspieszyć od 0 do 100 kilometrów na godzinę w czasie poniżej dwóch sekund. Sport ten odbywa się na różnych imprezach na całym świecie.

W 1968 roku w Wielkiej Brytanii odbyły się pierwsze zawody rallycrossowe. Brytyjski dziennikarz motoryzacyjny Rob Herzet dostrzegł potencjał w tym sporcie i był podekscytowany promowaniem go w telewizji. W 1968 roku dziesięć milionów Brytyjczyków oglądało zawody. W Holandii Gerard van Lennep, dziennikarz motoryzacyjny i kuzyn kierowcy Formuły 1 Gijsa van Lennepa, rozpoczął badania nad rallycrossem w Holandii. Holendrzy posiadali opuszczony wojskowy obiekt testowy w pobliżu Venlo.

Rallysprint

Rallysprint to wyścig na jednym okrążeniu pomiędzy dwoma rywalizującymi samochodami na określonej trasie. Wszyscy zawodnicy muszą nosić kask, ale mogą zdecydować się na jego zdjęcie, aby zwiększyć widoczność i zmniejszyć szanse na natychmiastową śmierć. Wyścig ma ścisłe zasady, w tym użycie osobistego sprzętu bezpieczeństwa, specyfikacje pojazdu i użycie GPS. Zasady zawodów Rallysprint różnią się w zależności od zawodów, ale są pewne wspólne cechy.

Po pierwsze, zawody rallysprint odbywają się na terenach prywatnych i są ograniczone do korzystania z samochodów typu rajdowego. Kierowcy startują swoimi samochodami w odstępach czasowych i mogą być przewożeni dla bezpieczeństwa. Trasa nie może być zamkniętą pętlą i nie może przekraczać 8 kilometrów. Klub Sportowy Mondello Park, który organizuje te wyścigi, postanowił zaprzestać organizacji zaplanowanych rund Mistrzostw Suirway Group Rallysprint w 2021 roku.

Rajd Cross-Country

Łączący elementy trialu i rajdów, sport wyścigów cross-country odbywa się na trasach terenowych o długości do 10 mil. Kierowcy pokonują trasę kilka razy. Jeśli popełnią jakieś błędy, zostają ukarani. Zwycięzcą jest zawodnik z najmniejszą łączną karą czasową. Trasa składa się często z odcinków oznaczonych bramkami. Rywalizacja jest często bardzo zacięta, a o zwycięstwie decyduje czas przejazdu.

Rajd Dakar jest najpopularniejszym z rajdów samochodowych, trwającym od 10 do 15 dni. Inne duże rajdy terenowe to Silk Way Rally, Abu Dhabi Desert Challenge i Rallye du Maroc. Baja Aragon i Baja Russia Northern Forest to rajdy cross-country, podobnie jak TransAnatolia Rally Raid, Hellas Rally Raid i Borneo Rally.

Hillclimbing

Hill climb to najbardziej prestiżowe zawody w sportach motorowych. Ten rodzaj zawodów różni się od pozostałych, ponieważ hill climb odbywa się na drogach publicznych, które zostały zamknięte dla ruchu. Zawodnicy muszą nosić specjalistyczny sprzęt ochronny, a zawody mogą być bardzo niebezpieczne. Sport ma długą historię, a w Stanach Zjednoczonych wciąż żyje i ma się dobrze. W Stanach Zjednoczonych, wspinaczki na wzgórza są popularne i darmowe dla publiczności do oglądania.

Hillclimbing stał się popularny w Stanach Zjednoczonych od początku XX wieku. Uważa się, że ma swoje korzenie w późnej XIX-wiecznej Francji. Chociaż wspinaczka górska dopiero niedawno stała się popularną formą sportu motorowego w USA, Sports Car Club of America organizuje dziesięć imprez rocznie, a Northwest Hillclimb Association jest również ważnym graczem w hillclimbingu. W Stanach Zjednoczonych zawody hillclimbingowe stały się bardzo konkurencyjne, a tysiące fanów bierze udział w wyścigach hillclimbowych każdego roku.

Grupa T3

W wyścigach rajdowych Grupy T3 uczestnicy muszą używać pojazdów, które mieszczą się w kategorii lekkiej. Należą do nich specjalnie zbudowane prototypy, zmodyfikowane pojazdy Polaris i produkcyjne SSV. Samochody muszą być na tyle lekkie, aby były konkurencyjne w zawodach Pucharu Świata FIA i nie mogą ważyć więcej niż trzy tysiące kilogramów. Chociaż włoski kierowca T3 ma wiele do udowodnienia, nadal jest zdeterminowany, aby zabrać do domu łupy.

T4

W serii rajdów T4 jest wielu zawodników. Wiele zespołów ma do wyboru szeroką gamę pojazdów, jest też wielu różnych kierowców i pojazdów. Obecnie w Rajdowych Mistrzostwach Świata ścigają się cztery T4, ale wkrótce w zawodach może pojawić się ich znacznie więcej. W międzyczasie jest mnóstwo innych wydarzeń, w których mogą startować kierowcy rajdowi T4. Jeśli zastanawiasz się, kto powinien stanąć na podium, czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

T4 USA to nowa grupa amerykańskich profesjonalistów wyścigowych, poświęcona budowaniu krajowego zainteresowania Rajdem Dakar, w szczególności klasą T4 Race Truck. Organizację założył Will Higman, weteran amerykańskich wyścigów pustynnych i dwukrotny uczestnik Rajdu Dakar w klasie T4. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową T4 USA. Organizacje te będą oferowały lokalne imprezy rajdowe T4, w których wezmą udział zespoły ze Stanów Zjednoczonych.

Audi Quattro S1

W latach osiemdziesiątych Audi Quattro było pierwszym samochodem produkcyjnym z napędem na cztery koła w zawodach rajdowych. Przez dwa lata wygrywało kolejne zawody. Audi używało również terminu „quattro” do oznaczenia każdego samochodu produkcyjnego z napędem na cztery koła. Nazwa Quattro pochodzi od pomysłu inżyniera Audi Jorga Bensingera. Samochód charakteryzował się znaczną podsterownością, co stanowiło problem podczas startów w rajdach.

Quattro S1 zostało udostępnione do startów w rajdach w 1986 roku. Audi wysłało S1 Quattro na Pikes Peak i poprowadziło go do zwycięstwa w wyścigu. Mouton ustanowił nowy rekord najszybszego czasu ukończenia wyścigu i wygrał go. W 1986 roku Audi ponownie zgłosiło S1 Quattro do współpracy z Bobbym Unserem, który wygrał wyścig, zapewniając Audi piąte z rzędu zwycięstwo.

Lancia 037

Lancia 037 była jednym z najbardziej udanych samochodów sportowych lat 80-tych, debiutując w zawodach podczas Rajdu Costa Smeralda we Włoszech w 1982 roku. Pomimo konfiguracji z napędem na tylne koła, samochód radził sobie wystarczająco dobrze, aby pokonać samochody Audi Quattro z napędem na wszystkie koła. Mimo że nigdy nie udało się wygrać całych mistrzostw, w kilku krajowych rajdach zajmował miejsca w pierwszej dwójce.

Lancia 037 była czcigodnym samochodem, który zdominował rajdy na całym świecie. Samochód został zbudowany przez Lancię i był pierwszym samochodem, który wygrał rajd Grupy 4. Został zastąpiony w 2003 roku przez Lancia Stratos, który był legendarnym samochodem w tej kategorii. Lancia 037 miała silnik zamontowany w środku i była wyposażona w doładowanie typu Abarth Volumex Roots, które generowało moc 205 koni mechanicznych. Mogła osiągnąć prędkość ponad 220 km/h, a od zera do dziesięciu kilometrów na minutę przyspieszała w 5,8 sekundy.

Peugeot 205 T16

W 1986 roku Peugeot 205 T16 był najbardziej udanym samochodem rajdowym. Wygrał on rajd Paryż-Dakar, oraz tytuł konstruktorów. Samochód odniósł wielki sukces i był podstawą dla Peugeot 405 T16. Był pierwszym europejskim samochodem rajdowym, który wygrał rajd Dakar i został użyty w Tour de Corse w 1986 roku. Pojawiał się również na Goodwood Festival of Speed. O samochodzie rajdowym Peugeot 205 T16 można przeczytać w podręczniku Peugeot 205 T16 Enthusiast’s Manual, który dokumentuje projekt samochodu i zawiera wkład wielu kierowców 205 T16.

Peugeot chciał uczynić samochód bardziej atrakcyjnym dla mniejszego rynku sportowego i wierzył, że jego wejście do międzynarodowych wyścigów rajdowych pomoże w promocji nowych modeli marki. W tym czasie Peugeot 205 był bliski zakończenia prac rozwojowych, więc potrzebował dodatkowego rozgłosu. Firma miała również nadzieję, że dzięki udziałowi w międzynarodowych wyścigach rajdowych, model 205 zyska znacznie większy rozgłos niż zwykły Peugeot.

Renault 5 Turbo

Pod koniec lat osiemdziesiątych Renault 5 Turbo zadebiutowało w międzynarodowych i krajowych wyścigach rajdowych. Samochód, którego pilotem był Jean Ragnotti, został zarejestrowany na Renault Sport we Francji. Jean i jego drugi pilot Jean-Marc Andrie zdominowali pierwsze siedem etapów rajdu, ale zostali zmuszeni do wycofania się po problemach z zapłonem. Samochód kontynuował udaną karierę w sportach motorowych.

Pierwsze zwycięstwo Renault 5 Turbo miało miejsce w Rajdzie Monte Carlo, który Jean Ragnotti wygrał w swoim debiucie. Samochód wygrał także Tour de Corse, Rally de Portugal i francuskie mistrzostwa Supertouring. Samochód odniósł tak duży sukces, że pojawił się w popularnych programach telewizyjnych, takich jak „Jay Leno”.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *