Dokument o wyścigach rajdowych

Dokument o wyścigach rajdowych

W tym dokumencie francuska kierowca Anne Mouton omawia swoją karierę w wyścigach rajdowych i rolę niepohamowanego kapitalizmu w tym sporcie. Dokument skupia się również na rywalach Mouton, w tym Valtanen i Rohrl. Obaj mówili, że przestaną jeździć w rajdach, jeśli pokona ich kobieta. Jednak mistrz świata z 1981 roku, rywal Mouton, zaproponował jej odpowiedź na jej uwagi w dokumencie.

Kariera Mouton w rajdach samochodowych

Michele Mouton urodziła się w Grasse, Alpes-Maritimes, 23 czerwca 1951 roku. Jest powszechnie uważana za najbardziej utytułowaną kobietę w historii sportów motorowych i pierwszą kobietę, która zdobyła rajdowe mistrzostwo świata. Wygrała Rallye Sanremo 1981 i zajęła drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata 1982, które zostały zdominowane przez Audi Quattro Waltera Rohrla.

W Rajdowych Mistrzostwach Świata 1982, Mouton był drugi w klasyfikacji generalnej i pomógł Audi zdobyć swój pierwszy tytuł producenta. W Rajdowych Mistrzostwach Świata w 1984 roku zajął piąte miejsce. W następnym roku przeszedł do Peugeota i wygrał Rajdowe Mistrzostwa Niemiec, ale wycofał się z powodu problemów z przegrzewaniem silnika. Po tym wydarzeniu Mouton skoncentrował się na wyścigu Pikes Peak, zdobywając tytuł.

Jako młoda kobieta Mouton doskonaliła się w sporcie i ćwiczeniach, była nieograniczoną sportsmenką. Była gimnastyczką, narciarką i tancerką. Na studiach miała nadzieję uzyskać dyplom prawnika. Jednak zamiast tego postanowiła realizować swoją pasję w rajdach samochodowych. W rezultacie została sklasyfikowana na szóstym miejscu w Rajdzie Tunezji w 1988 roku. Po tym wyczynie zaczęła brać udział w rajdach, aby zdobyć więcej doświadczenia i pieniędzy.

Na początku lat siedemdziesiątych Mouton urodziła się w południowej Francji w mieście Grasse. Jej rodzina mieszkała w pobliżu górskich etapów wielu francuskich rajdów, a ona sama dorastała w pobliżu. W wieku czternastu lat zaczęła jeździć samochodem 2CV swojego ojca. Dołączyła do sceny sportów motorowych, gdy przyjaciel zaprosił ją do współprowadzenia jego samochodu rajdowego w Monte Carlo. Wkrótce przesiadła się na fotel kierowcy. Po dwóch latach wygrała tę imprezę.

W latach 80. sport rajdowy był znacznie bardziej atrkacyjny, a rajdy odbywały się w Afryce i na wszystkich rodzajach terenu. Sport ten łączył niebezpieczne drogi z wątpliwymi środkami bezpieczeństwa, a Mouton szybko udowodniła swoją wartość. Debiutancki sezon Mouton nie obył się bez wzniosłych momentów. W Rallye Sanremo Mouton pokonała późniejszego mistrza Ariego Vatanena i zdobyła mistrzostwo Francji w klasie GT.

Scena początku lat 80. była brutalna i niebezpieczna. Rajdy były bardziej popularne niż Formuła 1, a na drogach ustawiały się ogromne tłumy. Oprócz niezliczonych widzów w tym sporcie występowały również samochody, które osiągały prędkość do 200 mil na godzinę. Na jednym z rajdów fani stali w odległości kilku centymetrów od samochodów i rzucali się z drogi w połowie wyścigu, aby zrobić zdjęcia. Podczas jednego z etapów Mouton próbował dotknąć Audi Quattro, które przejeżdżało obok niego. To był ostatni raz, kiedy Mouton zdobył mistrzostwo.

Michele Mouton rozpoczęła swoją karierę rajdową w 1973 roku, kiedy to prowadziła Peugeota 304S wraz z Jeanem Taibi. Ojciec Mouton obiecał kupić jej samochód, a w następnym roku Mouton wygrała krajowy rajd Francji. W kolejnym dużym rajdzie, Criterium Feminin Paris-Saint-Raphael, Mouton zwyciężyła w 2 litrowej dywizji prototypów.

Kariera Juana Manuela Fangio w rajdach samochodowych

Kariera Juana Manuela Fangio w rajdach samochodowych rozpoczęła się w 1938 roku, kiedy miał zaledwie szesnaście lat. Jeździł jako mechanik dla Luisa Finocchietto, ale chciał startować na własną rękę. Jego zwolennicy zebrali fundusze na zakup samochodu i jeszcze w tym samym roku wygrał kilka wyścigów. W 1940 roku wygrał Gran Premio, a następnie wiele innych ważnych wyścigów wytrzymałościowych w tym samym roku. Jednak w kraju wybuchła wojna i Fangio wycofał się z rajdów.

Choć był urodzonym rajdowcem, jego talent do mechaniki zaczął się wcześnie. W wieku jedenastu lat pracował jako mechanik, zyskując przydomek „El Chueco”. Jego zainteresowanie samochodami zaczęło się w młodym wieku i spędził prawie cztery dekady pracując w tym fachu. Jego pierwsze wyścigi odbywały się w prymitywnych, samodzielnie przygotowanych samochodach, a on sam pokonał astronomiczne szanse i trudności, aby wygrać.

Po pierwszym roku startów w rajdach samochodowych Fangio związał się z Maserati. Na kolejny sezon udało mu się wrócić do pełnej sprawności wyścigowej. Niestety, jego samochód nabawił się niefortunnych wibracji podczas treningu. Nie przeszkodziło mu to jednak w wygraniu wyścigu i zajęciu drugiego miejsca w mistrzostwach. Zajął również trzecie miejsce w Targa Florio. W swoim drugim sezonie był świetnym zawodnikiem w rajdach.

Chevrolet Coupe z 1938 roku, który wygrał ERA Rajd Inków w 2016 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów w historii argentyńskich rajdów. Fangio był bliskim przyjacielem Domingo Marimona i Pablo Gullego, a wśród jego kolegów z załogi znaleźli się koledzy z Argentyny, Domingo Marimon i bracia Galvez. W zawodach brał udział także Hector Supicci Sedes z Urugwaju. Kilku rywali, w tym Ford i Chevrolet, było reprezentowanych przez swoje pojazdy. Oprócz tych rywali było też wielu amerykańskich i europejskich producentów samochodów.

Rajd Argentyny w 1958 roku był punktem zwrotnym w karierze Juana Manuela Fangio. W swoim trzecim roku startował w nim jako niezależny, bijąc rekord okrążenia dziewięć razy i wygrywając o 3,6 sekundy. Mimo że miał chory silnik, udało mu się wyprzedzić rywali i wygrać. W trakcie wyścigu Fangio został porwany przez partyzantów Castro, ale po zawodach został uwolniony. W kolejnych latach startował w innych wyścigach, m.in. w wyścigu Indianapolis 500 mil oraz w Monza 500 mil.

Po przejściu na emeryturę z rajdów samochodowych Fangio gromadził pamiątki motoryzacyjne. W 1990 roku został włączony do Międzynarodowej Galerii Sław Sportów Motorowych. W 1994 r. powrócił w centrum uwagi, publicznie sprzeciwiając się ustawie prowincji Buenos Aires odmawiającej prawa jazdy kierowcom, którzy ukończyli 80 lat. Wyzwał urzędników Biura Ruchu Drogowego na wyścig między Buenos Aires a nadmorskim miastem Mar del Plata, który wygrał.

Niebezpieczeństwa związane z niepohamowanym kapitalizmem w wyścigach rajdowych

Trzy dekady temu rajdy były najpopularniejszym sportem na świecie, przyciągając większe tłumy niż Formuła 1. Fani czerpali radość z adrenaliny, jaką daje jazda po zakrętach i zbliżanie się do samochodów. Producenci zareagowali, budując mocniejsze samochody, wiedząc, że sukces w rajdach zwiększy ich sprzedaż. Lancia, Audi i Peugeot odniosły sukces w rajdach, a niektóre z nich nawet uratowały firmę przed bankructwem, wygrywając ten sport. Ale co oznaczał dla tego sportu niepohamowany kapitalizm?

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *