Przewodnik po historii wyścigów rajdowych

Rajdowe wyścigi dla początkujących

Historia wyścigów rajdowych jest bogata w pojazdy, od Audi Quattro S1 do Lancii Stratos. Niektóre z najbardziej kultowych i legendarnych pojazdów zostały omówione w tym artykule, w tym Peugeot 205 T16 i Renault 5 Turbo. Ten artykuł jest szybkim odniesieniem do historii wyścigów rajdowych. Aby lepiej zrozumieć to wydarzenie, najpierw zbadamy wczesne lata tego sportu. Kiedy już zrozumiemy podstawową historię rajdów, możemy przejść do bardziej współczesnych samochodów i etapów.

Audi Quattro S1

Pierwsze pojawienie się Audi Quattro w historii rajdów samochodowych miało miejsce podczas Geneva Motor Show w 1980 roku. Był to udany samochód drogowy, ale jego historia w rajdach nie była najlepsza. Quattro zdobyło sławę w Europie i Ameryce i było tak popularne, że Audi wyprodukowało wersję amerykańską z ceną zbliżoną do Porsche – 35 000 dolarów i mocą 160 koni mechanicznych. W 1986 roku quattro zostało wycofane z wyścigów rajdowych w Stanach Zjednoczonych.

Oryginalne Quattro S1 było legendą Grupy B. System napędu na wszystkie koła był rewolucyjny w momencie wprowadzenia go do samochodów Audi. Oznaczało to, że były one bardziej zrównoważone i lżejsze. Rozkład masy pojazdu wynosił 52:48 przód-tył i ważył tylko 1200 kg. Quattro było stosunkowo mocnym samochodem, przyspieszającym od zera do 100 km/h w 3,1 sekundy. Chociaż temu samochodowi nie udało się zdobyć mistrzostwa, to i tak był to najlepszy samochód w historii rajdów grupy B.

Model quattro S1 jeszcze lepiej zapisał się w historii rajdów, ponieważ trzy razy z rzędu wygrał legendarny Pikes Peak Hillclimb. Wygrał również w 1986 roku WRC w Pikes Peak hillclimb. Walter Rohrl jako pierwszy ukończył go poniżej jedenastu minut. Quattro S1 wygrywało także serie rajdowe i swoje własne wyścigi.

Chociaż Audi Quattro S1 nie było tak szybkie jak jego poprzednik, było niezwykłym samochodem jak na swoje czasy w historii rajdów. W 1984 roku samochód ustanowił nowy wzorzec wydajności i utrzymał się przez ponad dekadę. Był ulubieńcem tłumów na torach WRC, a quattro S1 E2 nadal jest dzieckiem z plakatu sceny rajdowej. Co więcej, nadal jest to potomek turbodoładowanego silnika rzędowego, który ryczy w RS3 hot hatchback.

Lancia Stratos

Lancia Stratos to jeden z najsłynniejszych samochodów w historii rajdów. Stratos był groźnym konkurentem i wymagał intensywnej koncentracji, aby jechać szybko. Samochód miał doskonałą widoczność do przodu, ale słabą do tyłu. Chociaż był to przede wszystkim samochód rajdowy, odnosił również sukcesy w innych formach wyścigów, takich jak Tour de France. Stratos dwukrotnie wygrał Giro d’Italia.

Lancia Stratos została stworzona z myślą o rajdach samochodowych, a jej lekkie podwozie i maska posiadały błotniki chroniące kierowców. Miała bardzo krótki rozstaw osi, zaledwie 85 cali, co oznaczało, że była bardziej zwinna na zakrętach i szybsza. Stratos zachował maskę w kształcie klina z prototypu, co było istotną cechą konstrukcyjną w jego historii rajdów. Kokpit był niewielki i posiadał tylko dwa miejsca, ale Stratos był wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, a wewnętrzne drzwi boczne miały schowki na kaski wyścigowe.

Samochód koncepcyjny Stratos Zero został po raz pierwszy pokazany na targach motoryzacyjnych w Turynie w 1970 roku. Bertone, który był dyrektorem generalnym firmy, był zachwycony tą koncepcją i zaproponował ją zespołowi Lancii. Stratos Zero, który był napędzany silnikiem Ferrari, został opracowany we współpracy z Bertone. Stratos Zero ostatecznie stał się słynnym Stratosem HF.

Historia wyścigowa Stratosa jest bogata, a na temat osiągów samochodu dostępnych jest kilka informacji. Heritage HUB posiada dwa rajdowe samochody wyścigowe Lancia Stratos HF. Oba są reprezentowane w obszarze tematycznym Rally Era. Samochody te były używane w głównych wyścigach swoich czasów. Stratos jest dostarczany z dokumentacją badawczą i wyborem części do ukończenia renowacji.

Peugeot 205 T16

Peugeot 205 T16 to jeden z najbardziej udanych samochodów rajdowych ery Grupy B. Wygrał 16 z 26 rajdów WRC, w których brał udział. Był podwójnym mistrzem, zdobywając zarówno koronę producenta, jak i kierowcy w 1986 roku. T16 był również popularnym samochodem ulicznym, produkowanym w ilości 200 sztuk dla celów homologacyjnych. Wersja uliczna różniła się od wersji rajdowej jedynie przednią szybą, natomiast T16 zachowała układ napędu na cztery koła Peugeota i była pojazdem ze środkowym silnikiem.

Model 205 T16 był najpierw produkowany we Francji. W 1980 roku Peugeot wprowadził GTI, limitowaną wersję modelu 205. Miała ona zdetuningowany silnik o pojemności 1,9 litra i zawieszenie. Gentry był dostępny w kolorach Sorrento Green, Aztec Gold i Mayfair Beige. Wnętrze modelu Gentry było wykończone pełną skórą i prawdziwym drewnem. Gentry miał również wspomaganie kierownicy i podgrzewane lusterka. Listwy boczne nadwozia pozostały takie same jak w modelu GTI.

Peugeot 205 Turbo 16 Serie 200 wygrał swój pierwszy rajd, Milles Pistes Rally, w 1985 roku. Samochód ten był pierwotnie przeznaczony do osobistego użytku Todta, ale szybko zyskał popularność dzięki nadaniu mu nazwy Peugeot 205 T16. Wygrał on pięć rajdów światowych z rzędu, a jego wersja drogowa była znacznie mniej zaawansowana niż samochód rajdowy. Chociaż Peugeot 205 T16 jest nadal popularny w dzisiejszym świecie, jego historia wyścigowa jest w dużej mierze zdefiniowana przez jego osiągnięcia w rajdach.

Peugeot 205 Turbo 16 wygrał 16 rajdów World Rally Championship, w tym Tour de Corse, 1000 Lakes i RAC Rally. Zdobył również dwa tytuły dla kierowców i trzy tytuły dla konstruktorów, a w 1985 roku wygrał sześć razy z rzędu Rajdowe Mistrzostwa Świata. Peugeot 205 Turbo 16 był również używany w 1986 Paris-Dakar, i był pierwszym samochodem WRC, który wygrał francuski rajd.

Renault 5 Turbo

Renault 5 Turbo to jeden z najbardziej kultowych i udanych samochodów rajdowych. Powstało w wyniku modyfikacji istniejącego 5 hatchbacka, aby poprawić jego zdolności rajdowe. Samochód został wyposażony w najnowsze technologie, w tym turbodoładowany czterocylindrowy silnik i tylne błotniki zaprojektowane przez Gandiniego. Samochód osiągał prędkość maksymalną 125 MPH, co czyniło go najlepszym samochodem rajdowym.

Samochód uzyskał homologację rajdową Grupy 4 i został zmontowany w warsztacie Renault F1. Jako pierwsi ścigali się nim Jean-Marc Andrie i Jean-Pierre Ragnotti. R5 Turbo startował również w Tour de France i Tour de Corse oraz w Rajdzie Monte-Carletta. Podczas swojej krótkiej kariery zawodniczej, R5 Turbo był uważany za jeden z najbardziej innowacyjnych i mocnych samochodów z napędem na dwa koła.

Renault 5 Turbo zostało opracowane jako następca Alpine Renault, samochodu, który zdominował europejskie zawody rajdowe na wiele lat przed wejściem na scenę Lancii Stratos. Za projekt R5 Turbo, który początkowo nosił nazwę Project 822, odpowiadało czterech inżynierów z Dieppe. Projekt został oparty na produkcyjnym Renault 5, samochodzie kompaktowym z silnikiem przednim i napędem na przednie koła. R5 Turbo był pierwszym samochodem rajdowym z silnikiem turbodoładowanym.

R5 Turbo był niezwykle udanym samochodem w rajdach. Jego mocny silnik wytwarzał 355 KM. W swojej historii rajdów samochodowych zapisał się zwycięstwami w 1983 Tour de Corse, 1982 Rallye Automobile de Monte-Carlo i 1985 Tour de Corse. Jest to również jeden z rzadkich oryginalnych samochodów zespołu Marlboro. Jego historia wyścigowa została uwieczniona w grze Playstation Gran Turismo.

Toyota Yaris

Toyota Yaris znana jest z tego, że jest niedrogim samochodem miejskim, ale w innych częściach świata jest to turbodoładowany samochód rajdowy, który bierze udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Teraz Toyota przeniosła tę rajdową wiedzę na ulicę dzięki homologacyjnej wersji globalnego Yarisa hatchback, Gazoo Racing. Toyota oferuje limitowaną wersję produkcyjną z częściami do wyścigów rajdowych, w tym z oznaczeniem Gazoo Racing.

Struktura nadwozia GR Yaris została zaprojektowana z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie, a podczas kolizji odkształca się, aby w kontrolowany sposób rozproszyć siły uderzenia. Wyposażono go również w Toyota Safety Sense, pakiet zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, który obejmuje systemy wspomagające kierowcę i najnowsze osiągnięcia w zakresie funkcjonalności. GR Yaris jest wyposażony w system Pre-Collision, który może wykrywać pieszych podczas jazdy w dzień i rowerzystów podczas jazdy w dzień.

W sezonie rajdowym 2018 Toyocie Yaris udało się po raz pierwszy zdobyć mistrzostwo producentów. Oprócz imponujących wyników, GR Yaris wygrał cztery z ostatnich pięciu zawodów, w tym trzy mistrzostwa WRC. Sukces zespołu nie był jednorazowy, ale stał się trwałą tradycją. Toyota produkuje nowy model GR Yaris, aby wziąć udział w nadchodzących zawodach WRC.

Entuzjazm pana Toyda dla historii sportów motorowych Toyoty był widoczny w jego zaangażowaniu w tworzenie Gazoo Racing. Firma ta wygrała 24-godzinny wyścig Le Mans w 2018 roku po tym, jak pan Naruse miał kluczową rolę w jej sukcesie w zawodach. Zespół wygrał teraz cztery kolejne wyścigi Le Mans, w tym 24 Godziny Le Mans. Ten imponujący wyczyn zwiększył globalną popularność i reputację Toyoty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *