Najlepsze samochody do wyścigów rajdowych

Najlepsze samochody do wyścigów rajdowych

Lancia Stratos

Lancia Stratos to jeden z najbardziej kultowych samochodów w historii wyścigów rajdowych. Zostały zbudowane, aby zdominować Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC). Stratos HF był pierwszym specjalnie zbudowanym samochodem rajdowym i był określany jako „Mozart WRC”. Stratos HF był również jednym z pierwszych samochodów, w których zastosowano silniki Ferrari. Samochód ten utorował drogę dla Lancii 037, Delty S4 i Audi Ur-Quattro, wśród wielu innych. Ponadto, Lancia 205 T-16 była kolejną gwiazdą epoki. Dziś Stratos HF jest niezwykle pożądanym samochodem kolekcjonerskim.

Na początku lat 80-tych Lancia odniosła duży sukces w wyścigach rajdowych. Stratos i Lancia Delta wygrywały Rajdowe Mistrzostwa Europy przez okres czterech lat. Stratos i Delty wygrały WRC w 1985 i 1986 roku.

Pod koniec lat 70-tych Stratos był prawdziwą legendą w wyścigach rajdowych. Zdominował scenę od połowy do końca 1970 roku i jest obecnie uważany za jeden z największych samochodów rajdowych wszech czasów. NINCO jest również dobrze znany w Hiszpanii i ma wielu zwolenników w Stanach Zjednoczonych.

Stratos HF Concept został po raz pierwszy zaprezentowany na targach w Turynie w 1970 roku jako samochód koncepcyjny. Charakteryzował się on radykalnym profilem klinowym i agresywną postawą. Zbudowany był ze stalowego monocoque i rurowej tylnej ramy nośnej. Wykorzystywał również silnik Dino V6, co czyniło go jednym z najlepszych samochodów do wyścigów rajdowych.

Audi S1

Jeśli interesujesz się wyścigami rajdowymi, powinieneś wiedzieć, że Audi produkuje jeden z najlepszych samochodów do tego sportu. Audi S1 jest znane ze swoich legendarnych osiągów. Wygrywało wyścigi grupy B, a nawet Rajdowe Mistrzostwa Świata. Walter Rohrl używał S1 do wygrania wyścigu Pikes Peak International Hill Climb. Osiągi samochodu są kontynuowane w nowym S1 EKS RX quattro.

S1 to super hatch o długości 397 cm, który jest napędzany 2,0-litrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym wytwarzającym 230 KM. Jest również legalny na drogach. Jego błotniki są skośne i ostrzejsze niż w innych samochodach rallycrossowych. Ale i tak przepisy są dość surowe, jeśli chodzi o szerokość samochodu drogowego i długość wersji wyścigowej.

Model S1 był jednym z pierwszych samochodów biorących udział w imprezach WRC. Wygrał jeden etap w WRC w 1986 roku. Później wystartował w zawodach hillclimbing na Pikes Peak po wyeliminowaniu grupy B. Samochody Quattro i E2 Michele Mouton, Bobby Unser i Wolfgang Rohrl wygrały, ustanawiając rekord Audi S1.

Za kierownicą Audi Sport Quattro S1 w pierwszej imprezie WRC zasiadł także Stig Blomqvist. Blomqvist był w stanie ustanowić najlepsze czasy na wszystkich 16 etapach imprezy. Był to niezwykle imponujący wynik, a Blomqvist zajął 2. miejsce za Peugeotem 205 T16 Salonena.

Lancia Delta HF

Lancia Delta HF była ostatnim samochodem rajdowym Lancii, a jej poprzednikiem była Delta S4. Delta S4 była hot hatch’em o mocy 480 koni mechanicznych i podwoziem z ramą przestrzenną. Posiadała również napęd na cztery koła oraz elektryczne szyby zarówno z przodu jak i z tyłu. Samochód miał maksymalną prędkość 128 mph, a czas 0-62 mph wynosił 6,6 sekundy. Jego ogólny rozkład masy wynosił 63% z przodu i 37% z tyłu.

Samochód zdobył sześć Rajdowych Mistrzostw Świata z rzędu. Ten wyczyn uczynił Lancię najbardziej utytułowanym producentem w wyścigach rajdowych, z łączną liczbą 46 zwycięstw. Nie brała jednak udziału w RAC Rally. Nie przeszkodziło to jednak Włochom w zdominowaniu tego sportu.

Lancia Delta HF ma długą historię wyścigów rajdowych. Jej zaangażowanie sięga dziesiątków lat wstecz, zanim jeszcze powstała Grupa B. Po drugiej wojnie światowej samochody Lancii były często wykorzystywane w wyprawach lądowych i rajdach. Samochody te były lekkie i charakteryzowały się misterną obróbką metalu, mocnymi silnikami i doskonałym prowadzeniem. Pomimo tego, powojenne wysiłki rajdowe Lancii ustały w 1992 roku.

Rajdy samochodowe to trudny sport. Choć jest wiele samochodów, które dobrze radzą sobie w tym sporcie, Lancia Delta HF jest prawdopodobnie najpopularniejsza i najpotężniejsza. Jej moc pozwala jej konkurować z najlepszymi samochodami na świecie.

Toyota GR Yaris

Toyota ciężko pracuje nad przywróceniem jej przewagi w zakresie osiągów, a nowy GR Yaris jest tego najlepszym przykładem. Ten mały hatchback to rajdowy potwór w niewielkiej obudowie. Samochód został opracowany przez zespół Toyota Gazoo Racing i wystarczyło 25 000 sztuk, aby wejść do FIA World Rally Championship. Wsiedliśmy do GR Yarisa, aby sprawdzić, czy ma on to, czego potrzeba, aby rywalizować w najbardziej wymagających rajdach samochodowych.

Toyota GR Yaris jest wyposażona w całkowicie niezależne tylne zawieszenie, co oznacza, że nie będziesz zawieszony na zakrętach. Możesz również wybrać opcjonalny pakiet Circuit, który dodaje sztywniejsze zawieszenie, lżejsze felgi i zmodernizowane dyferencjały.

GR Yaris ma duże osiągnięcia, udowadniając, że jest w stanie wytrzymać w rajdach samochodowych. Ma dobrze wyważony układ napędowy, wydajne zawieszenie i aerodynamiczną konstrukcję. Jeśli szukasz samochodu, który może brać udział w rajdach lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, GR Yaris to samochód, którym możesz się pochwalić.

GR Yaris ma również lekkie nadwozie, co czyni go idealnym samochodem do wyścigów rajdowych. Silnik to turbodoładowana jednostka z łożyskami kulkowymi typu single-scroll, która zapewnia dużą moc i moment obrotowy. Sześciobiegowa skrzynia manualna jest przystosowana do obsługi wysokich poziomów momentu obrotowego. Nadwozie wykonano z lekkich materiałów, w tym dach z włókna węglowego oraz nowe aluminiowe drzwi i progi boczne. Ponadto GR Yaris jest wyposażony w lusterka boczne drukowane w 3D.

Subaru Impreza

Subaru Impreza to jeden z najpopularniejszych samochodów rajdowych na rynku. Zdobył 162 mistrzostwa na całym świecie i sześć tytułów WRC. Wielu uważa Subaru Impreza S3 WRX z 1997 roku za apogeum samochodu. Jego współpraca z Colinem McRae była jedną z najbardziej emocjonujących w historii wyścigów rajdowych.

Impreza po raz pierwszy pojawiła się w świecie rajdów w 1994 roku i była zwycięskim samochodem sezonu 1995. W tym samym roku zespół Subaru World Rally Team zdobył tytuł producenta i tytuł kierowcy. W tym samym roku, zespół Toyoty został zdyskwalifikowany z Rally Catalunya, ponieważ okazało się, że używa nielegalnych ograniczników turbo. Walka o tytuł pozostała nierozstrzygnięta aż do brytyjskiej rundy sezonu, kiedy to Colin McRae pokonał Carlosa Sainza, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrza świata.

Impreza posiada 2-litrowy turbodoładowany silnik twin-cam boxer i była pierwszym samochodem rajdowym z aktywnymi mechanizmami różnicowymi. Wieloletni partner Subaru, firma Prodrive, opracowała samochód wyścigowy w oparciu o przepisy grupy A. Kolorystyka samochodu to niebiesko-żółta kombinacja i był to pierwszy samochód rajdowy wyposażony w tylny mechanizm różnicowy.

Nazwa Subaru Impreza odzwierciedla dziedzictwo samochodu w wyścigach rajdowych. Początkowo nazywała się World Rally eXperimental (WRX) i była prowadzona przez Colina McRae. WRX-y były w 90% samochodami wyścigowymi i były znane z jedzenia supersamochodów na drodze. Jednak Subaru nie uczestniczyło jako oficjalny konstruktor w WRC od 2008 roku.

MG Metro 6R4

Zaprojektowane przez Williams Grand Prix, Metro 6R4 jest najbardziej wszechstronnym samochodem do wyścigów rajdowych. Ustawienie silnika w środku i równowaga między przednią i tylną trakcją pozwala na szybkie przyspieszenie bez utraty przyczepności. W rzeczywistości samochód może osiągnąć czas od zera do sześćdziesiątki wynoszący 2,5 sekundy, co jest szybsze niż w jakimkolwiek innym samochodzie rajdowym.

Ten samochód został pierwotnie zaprojektowany jako MGA Metro hatchback, ale został zmodyfikowany, aby wziąć udział w zawodach rajdowych. Został opracowany z aktywną pomocą Williams GP Engineering, którzy byli u szczytu swojego sukcesu w F1 na początku lat 80-tych. Samochód był sponsorowany przez Austin Rover.

Układ mechaniczny Metro 6R4 był podobny do Renault 5 Turbo i Audi Quattro. Jedyną prawdziwą różnicą była gałka zmiany biegów. Został opracowany do rywalizacji w rajdach samochodowych i odniósł sukces. Chociaż miał pewne wady mechaniczne, nadal był łatwy w prowadzeniu i nie męczył kierowcy jak wiele innych samochodów rajdowych.

Silnik Metro 6R4 ma dużą moc i osiągi w obu modelach. Podczas testów Autocar, zarówno modele Clubman jak i Competition nie zawiodły. Podczas gdy wersja Clubman przejechała od spoczynku do 60 mph w cztery sekundy, wersja Competition potrzebowała zaledwie 3,2 sekundy. Nielakierowane nadwozie z włókna szklanego dodaje samochodowi uroku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *