Legenda wyścigów rajdowych – Kimi Raikkonen

Najlepsze samochody sportowe w okolicach 50k

Jeśli jesteś zapalonym fanem wyścigów rajdowych, możesz być zainteresowany poznaniem historii i kariery Kimiego Raikkonena. W tym artykule omówimy jego początki kariery w rajdach samochodowych, jego debiut w nowym zespole oraz jego wczesne zmagania z samochodem opartym na MP4/18. Ponadto, omówiona zostanie ewolucja wyścigów rajdowych w Finlandii. Z tego artykułu dowiesz się o życiu, pasji i osiągnięciach Raikkonena.

pasja kimi raikkonena do wyścigów rajdowych

Wieloletni kierowca Formuły 1, Raikkonen nie jest obcy światu wyścigów rajdowych. Swoją karierę rozpoczął w Peter Sauber, macierzystej scuderii Alfa Romeo Racing. W 2001 roku przeniósł się do McLarena i rywalizował w epickich bitwach o tytuł z Fernando Alonso. Następnie podpisał wstępny kontrakt z Robby Gordon Motorsports i ma zadebiutować w NASCAR w zespole Trackhouse Racing Team. Fiński kierowca ma zadebiutować po raz drugi po Formule 1 NASCAR w 2022 roku w wyścigu NASCAR Cup Series na torze Watkins Glen. Jego nowa rola w MotoGP jest jednak niejasna.

Odkąd nie jeździ już firmowym Fiatem, pasja Raikkonena do wyścigów rajdowych nabrała nowego znaczenia. Były kierowca Formuły 1 interesuje się teraz większymi przygodami i klasycznymi samochodami. Używa nawet tożsamości kolegi z Formuły 1 Jamesa Hunta, aby realizować swoje marzenia o rajdach. Jeśli zastanawiasz się, jak Kimi Raikkonen jest w stanie wejść na szczyt, to czytaj dalej!

W 2010 roku rajdowa kariera Raikkonena eksplodowała. Wygrał Rallye Vosgien we Francji, a następnie zakwalifikował się na 15 miejscu do Grand Prix Australii. Podczas drugiego stintu udało mu się wyrównać swój najlepszy wynik. Ciężko walczył o dogonienie Michaela Schumachera i był w stanie wykonać decydujący ruch w wyścigu, ostatecznie zajmując szóste miejsce. W ostatniej rundzie mistrzostw zajął dziewiąte miejsce, a jego pasja do rajdów samochodowych rosła w siłę.

We wczesnych latach Raikkonen był niechętnym uczniem, woląc spędzać czas na uprawianiu sportów zimowych. Ostatecznie zrezygnował z hokeja na lodzie, ponieważ musiał trenować tak wcześnie rano. Pomimo zainteresowania sportami motorowymi, opuścił szkołę w wieku 16 lat i zapisał się na kurs mechaniki, wierząc, że jego zdolności mechaniczne zapewnią mu dalszy udział w rajdach.

Pierwszy rok Raikkonena w Formule 1 nie był zbyt udany, gdyż udało mu się dotrzeć do finału mistrzostw dopiero na ósmym miejscu. Wysiłki zespołu zostały jednak nagrodzone w postaci drugiego miejsca. W Bahrajnie Raikkonen poprawił swój wynik i zajął szóste miejsce. Jego występ w Grand Prix Hiszpanii nie poszedł dobrze i wycofał się z wyścigu z powodu awarii hydrauliki.

Jego wczesne zmagania w wyścigach rajdowych

Ten dokument bada wczesne życie Moutona i jego karierę w fascynujący, a czasem wyczerpujący sposób. Zaczął jeździć w wieku 14 lat, szukając krętych dróg w drodze do domu po nocnym tańcu. Podczas Tour de Corse Mouton był współkierowcą Jeana Taibi. Kontynuował jazdę jako współkierowca do 1972 roku. Ojciec Moutona kupił dla niego Alpine A110 i umożliwił mu jazdę. W tym samym roku wygrał Rally de Corse, który to tytuł zdobył i utrzymał do dziś.

Rajdy samochodowe zyskały popularność w Szwecji i Finlandii w latach pięćdziesiątych. Wiele samochodów biorących udział w zawodach było standardowymi pojazdami produkcyjnymi. Jednak przepisy dotyczące imprezy zabraniały zamykania dróg publicznych na czas odcinków specjalnych. Dlatego RAC Rally polegał na nocnej nawigacji z odczytem mapy i krótkich próbach manewrowych, aby utrzymać konkurencyjność imprezy. Te wymagania sprawiły, że impreza nie była atrakcyjna dla zagranicznych załóg. Kemsley przekonał jednak Forestry Commission do otwarcia setek mil dróg szutrowych. RAC Rally odniósł ogromny sukces i wkrótce stał się najpopularniejszym wyścigiem rajdowym na świecie.

Na końcowych etapach deszcz spowodował chaos. Samochody straciły aerodynamikę i zderzaki w deszczowych warunkach. To sprawiło, że zakręty były jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Tanak objął prowadzenie na trzy etapy przed końcem i Neuville musiał go dogonić. Ale rajdowi bogowie mieli inne plany dla Francuza. Rajdowi bogowie mieli inne plany dla Ogiera i Francuz musiał zadowolić się trzecim miejscem. Musiałby to zrobić, gdyby chciał wygrać.

Choć odnosił sukcesy w rajdach, jego wczesne wyzwania stawiały go w niekorzystnej sytuacji. W przeciwieństwie do Tommi Makinena, McRae nigdy nie zdobył mistrzostwa świata w rajdach samochodowych. Jego początkowe zmagania w sporcie doprowadziły go do dołączenia do zespołu, który produkował mistrzów świata. W 1992 roku został współkierowcą zespołu Subaru. Pod koniec roku wyprzedził Sainza, by wygrać RAC Rally.

Jego debiut z nowym zespołem

Fiński kierowca rajdowy zadebiutował w rajdach z nowym zespołem. Były mistrz Formuły 1 połączył siły z Kyle’em Buschem w Kyle Busch Motorsports. Raikkonen wybrał tor Charlotte Motor Speedway na swój debiut w rajdach samochodowych. Po wygraniu 21 Grands Prix, Raikkonen jest najbardziej utytułowanym fińskim kierowcą Formuły 1 w historii. Zdobył mistrzostwo w erze V10, V8, a nawet V6 turbo hybrid.

Nowy zespół będzie się nazywał Truckhouse i będzie szukał innych kierowców z innych kategorii. Raikkonen był wcześniej związany z Alfą Romeo. Mimo że zespół Alfa Romeo nie radził sobie zbyt dobrze, Raikkonen z radością przeszedł na emeryturę z Formuły 1 i realizował swoje marzenie o zdobyciu mistrzostwa WRC. Zespół planuje rozszerzyć swój program już w 2023 roku.

Pomimo kłopotów z Lotusem, Raikkonen jest optymistycznie nastawiony do swojej przyszłości z zespołem. Raikkonen ma dobre notowania w rajdach i w ostatnich dwóch sezonach wygrał dwa razy. Raikkonen pracuje obecnie z trzeciorzędnym zespołem NASCAR Truck Series. Raikkonen jest częścią Project 91, który rekrutuje kierowców spoza szeregów NASCAR.

Fiński kierowca rajdowy jest dobrze znany ze swojego konsekwentnego stylu jazdy. W 1998 roku zdobył mistrzostwo Skandynawii, a następnie w 1999 roku zadebiutował w Formule 1. Raikkonen wygrał również brytyjskie mistrzostwa Formuły Renault 2000 Winter Championship. Próbował również swoich sił w NASCAR i zajął piąte miejsce w wyścigu NASCAR. Nowy zespół pokłada duże nadzieje w Raikkonenie, który w tym roku ma po raz drugi sięgnąć po mistrzostwo świata.

Podczas gdy w swoich pierwszych dwóch startach w Grand Prix miał problemy z wygraniem, Raikkonen nie zawiódł podczas debiutu w Grand Prix Australii. Ukończył wyścig za Alonso i Montoyą, ale mimo to udało mu się dwukrotnie stanąć na podium. W 2015 roku Raikkonen połączył się z Sebastianem Vettelem i szybko stali się sobie bliscy. W końcu Raikkonen był tylko 26 punktów za Hamiltonem w klasyfikacji mistrzostw.

Jego zmagania z samochodem opartym na MP4/18

McLaren MP4-18 miał być samochodem Raikkonena na rok 2004, ale szereg problemów zniweczył rozwój samochodu. Bolid nie przeszedł dwóch testów zderzeniowych FIA i dlatego został zezłomowany. MP4-17D był bardziej niezawodnym samochodem, ale Raikkonen miał z nim problemy. Pomimo wad MP4-18, Raikkonenowi udało się odnieść jedno zwycięstwo wobec sześciu Schumachera.

W 2019 roku Ferrari było głównym sponsorem Raikkonena, a on sam punktował w ośmiu z pierwszych dwunastu wyścigów. Jego forma spadła po porażce z Sebastianem Vettelem w Bahrajnie, ale odbił się i zajął czwarte miejsce. Ukończył 0,6s za Vettelem w Brazylii i w Monako. W 2020 roku Raikkonen zmagał się z samochodem opartym na MP4/18, który nie był tak konkurencyjny jak jego poprzednik.

W 2003 roku McLaren zachował ten sam skład, ale nowy MP4-18 miał zadebiutować dopiero na Imoli. Kimi Raikkonen wygrał w Melbourne i Malezji, ale czasomierze popełniły błąd i wygrał Włoch. Fin został jednak pokonany przez Giancarlo Fisichellę w Brazylii, ponieważ zespół popełnił błąd z dociskiem MP4-18.

MP4/18 był również samochodem, którego rozwój trwał rok. Pierwszym samochodem Raikkonena był Lotus E21. Samochód ten cieszył się opinią konsekwentnego, z 27 prostymi finiszami w punktach. W Niemczech Raikkonen wygrał więcej wyścigów niż jakikolwiek inny kierowca. Wygrał również pierwszą rundę na Węgrzech. Chociaż MP4-18 był słabym samochodem do testowania, Raikkonen wciąż był w stanie udowodnić swoją wartość.

McLaren MP4-27 jest udoskonaleniem swojego poprzednika. Nos samochodu był krótszy, tył bardziej zwarty, a pokrywa silnika otrzymała kształt małej płetwy grzbietowej, co miało pomóc w obniżeniu środka ciężkości. MP4-20 nie był szczególnie szybki w swoich pierwszych wyścigach, ale zdołał ustanowić najszybsze okrążenie podczas Grand Prix Włoch. Problemem samochodu był inerter, który jest rodzajem J-dampingu. Mimo że Raikkonen nie był w stanie ukończyć wyścigu, został zmuszony do rezygnacji. Później poinformował o awarii swojego wału napędowego, ale winna mogła być awaria amortyzatora.

Zespół McLaren nie jest jedynym kierowcą, który zmaga się z MP4-18. Jego inżynierom również nie udało się stworzyć niezawodnego samochodu. Nowy MP4-21 jest lekki na oponach, a Mercedes 108S słynie z niezawodności. Nie udało się jednak uniknąć błędów w koncentracji Raikkonena i pożaru w komorze silnika.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *