Zasady wyścigów samochodowych w 1969 roku

Zasady wyścigów samochodowych w 1969 roku

Zawody Huntsville 400 Grand Touring odbyły się na torze:Huntsville Speedway 7 sierpnia 1969 roku. Był to pierwszy z wielu wyścigów, które Stewart miał wygrać. Wyścig wygrał Jackie Stewart. W tym artykule poznamy zasady wyścigów samochodowych w 1969 roku, historię Jackiego Stewarta oraz Matry MS7. Pomimo upływu dekady, wyścigi samochodowe nadal miały znaczący wpływ na świat sportu.

The Huntsville 400 był wyścigiem typu Grand Touring, który odbył się na torze::Huntsville Speedway 7 sierpnia 1969 roku

The Huntsville 400 był wyścigiem typu Grand Touring, który odbył się na torze::Huntsville 7 sierpnia 1969 roku. Wygrał go Tiny Lund, który prowadził na każdym okrążeniu i zakończył wyścig z przewagą pięciu okrążeń nad drugim Buckiem Bakerem. Inne sławy, które ścigały się w tym wydarzeniu, to Pete Hamilton i Richard Childress, którzy są teraz właścicielami Dale’a Earnhardta Jr.

Zasady wyścigów samochodowych

W sezonie 1969 w NASCAR pojawiły się Mustangi i Sunoco Camaro. Rywalizacja była gorąca, a fabryki sypały pieniędzmi na zawody. Zasady były proste: samochody musiały ważyć poniżej 2900 funtów, mieć rozstaw osi 116 cali i trwać dwie i pół godziny. 9 z 12 wyścigów liczyło się do mistrzostw producentów. Zwyciężyły zespoły Porsche i Chevroleta, ale obaj kierowcy byli znakomici.

Kariera Jackiego Stewarta

Jako chłopiec Stewart był zafascynowany wyścigami samochodowymi, a jego ojciec, Bob, były kierowca wyścigowy, zachęcał go do zajęcia się tym sportem. Niestety, śmierć starszego brata zniechęciła go do kontynuowania sportu. Po śmierci brata, z pomocą swojego przyjaciela, Kena Tyrrella, odnalazł drogę powrotną do tego sportu. Kariera wyścigowa Stewarta obejmowała cały świat, a jego liczne osiągnięcia są celebrowane do dziś.

The Matra MS7

W pierwszym sezonie Matra MS7, francuski producent produkował samochody wyścigowe dla kilku zespołów z najwyższej półki. Samochód został zbudowany przez francuską firmę Matra, a 12-cylindrowy silnik samochodu został zaprojektowany do pracy w pobliżu granicy dziesięciu tysięcy obrotów. Podczas Mistrzostw Europy w 1969 roku, Matra MS7 wygrała trzy z czterech wyścigów. Wyniki tego samochodu zapewniły mu tytuł mistrza Europy F2. W tym samym roku, Matra MS7 Servoz-Gavina odebrała tytuł. W latach 70. samochód ten wygrał GP Rzymu. W mistrzostwach Europy F2 Hubert Hahne zajął drugie miejsce, a Francois Cevert trzecie. Matra MS7 była również używana w Formule 1.

Samochód wyścigowy 7

Nowy samochód wyścigowy 7 został zaprojektowany przez inżynierów Toyoty i wystartował w Grand Prix Japonii w 1969 roku. Samochód miał silnik z podwójnym turbodoładowaniem i rozwijał moc 800 KM. Samochód ważył 620 kg i miał płaski dół. Samochód przeszedł serię jazd demonstracyjnych, zanim zadebiutował w wyścigach podczas Grand Prix Japonii w lipcu 1969 roku. Wygrał zawody i wygrał jeszcze pięć innych wyścigów.

Protesty w Le Mans

Wyścig w Le Mans w 1969 roku został przyćmiony przez protesty kierowców. W 1969 roku francuski kierowca Jacky Ickx zorganizował jednoosobowy protest, aby zatrzymać kontrowersyjny trening. Protestował również przeciwko „Le Mans start”, w którym kierowcy stawali w poprzek toru i wyjeżdżali. Jacky Ickx był pierwszym kierowcą, który oprotestował ten start, poświęcając swój czas na przypięcie się do samochodu przed rozpoczęciem wyścigu. Praktyka ta została obwiniona o śmierć brytyjskiego kierowcy Johna Woolfe’a, który zginął przed zapięciem pasów bezpieczeństwa.

The IndyCar Series

The Indy 500, rozgrywany latem 1969 roku, jest jednym z najsłynniejszych wyścigów w historii sportów motorowych. Jest to najstarszy wyścig w serii i był pierwszym, który był transmitowany na żywo w kolorze. W 1969 roku pierwszy wyścig IndyCar wyemitowała na żywo telewizja TVS, która syndykatuje swoje programy sportowe do 185 stacji telewizyjnych. W sumie transmitowano dwanaście wyścigów IndyCar, ale żaden z nich nie został udostępniony publicznie. Jednak zapis audio wszystkich dwunastu transmisji jest dostępny w Internecie.

Grand Prix Belgii

Grand Prix Belgii 1969 to jedno z najbardziej historycznych spotkań wyścigowych w F1. Pierwsze GP Belgii odbyło się w Spa w maju 1968 roku i było deszczową sprawą. Na pierwszym okrążeniu zderzyło się trzynaście samochodów i wyścig został zatrzymany na ponad godzinę. To spowodowało, że Michael Schumacher przeskoczył pole i zgarnął zwycięstwo. Kilka okrążeń później zaczął padać deszcz. Niektórzy kierowcy wrócili do boksu, aby zmienić opony, by poradzić sobie ze śliską nawierzchnią. W tym wyścigu na podium stanęli zawodnicy Ferrari: Schumacher i Lauda.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *