Jak oglądać wyścigi rajdowe w Wielkiej Brytanii

Samochodowy zestaw wyścigowy

Jeśli jesteś fanem rajdów, prawdopodobnie chcesz oglądać brytyjskie rajdy. British Rally Championship rozpoczęło się w 1958 roku i od tego czasu seria jest licencjonowana przez Motor Sports Association. Jednak stowarzyszenie postanowiło nie prowadzić mistrzostw w tym roku i zamiast tego przekazało własność mistrzostw do spółki zależnej. Nadal jednak można śledzić British Rally Championship. Oto jak oglądać zawody.

Cambrian Rally

Cambrian Rally odbywa się już 66 rok i jest organizowany przez North Wales Car Club. Jest to wydarzenie, które będzie wyzwaniem dla kierowców na każdym poziomie. Wyścig odbywa się w wymagających walijskich lasach. Cambrian Rally jest również częścią Bowler Defender Challenge. Tegoroczna edycja rajdu ma kilka ekscytujących zmian, w tym całkowicie kobiecą załogę. Na liczącej 66 mil trasie kierowcy będą musieli pokonać kilka trudnych leśnych etapów.

Cztery kluby motorowe pracowały nad małą imprezą z jednym obiektem od czasu Rajdu Cambrian w lutym. Podpisano nową umowę z Natural Resources Wales i Motorsport UK na wykorzystanie lasów należących do rządu do 2023 roku. Oznacza to, że Rajd Cambrian odbędzie się po raz kolejny. Format jest szybki i nie ma miejsca na błędy. Mimo zmiany oczekuje się, że zawodnicy przywiozą swoje najlepsze samochody.

Oprócz imprezy organizowanej przez North Wales Car Club, Osian startował na szutrowych etapach w Wales Rally GB. Jego dobry rekord na Cambrian Rally uzupełnia niedawne zwycięstwo w odcinku Welsh National Rally Championship. W 2018 roku zajął czwarte miejsce w rajdzie jadąc Mitsubishi Mirage i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w swoim Hyundai i20 R5. Nawigator Osiana, Noel O’Sullivan, prowadzi w klasyfikacji co-driverów w BRC. Od czasu ich pierwszego spotkania na rajdzie rozwinęli silną współpracę.

Argyll Stages

W ostatnim roku John Stone i współkierowca Tom Woodburn startowali w Argyll Stages w rajdach samochodowych, zajmując odpowiednio drugie i czwarte miejsce. Tym razem powrócą do imprezy w swoim Legend Fires Volkswagen Polo GTI R5. John Stone, były brytyjski mistrz rajdowy, prowadzi samochód dopiero od roku, ale zespół jest już uważany za pretendentów do tytułu.

Rajd Argyll był nieoczekiwaną odmianą od zwykłej leśnej imprezy. W imprezie wzięło udział 120 załóg i była to zmiana scenerii w stosunku do poprzedniej lokalizacji imprezy na kanale La Manche. Ostatecznie rajd wygrali Meirion Evans i Jonathan Jackson, obejmując prowadzenie podczas końcowych etapów rajdu. Freddie Milne i Patrick Walsh zajęli trzecie miejsce. Impreza jest jednym z czterech wydarzeń w ramach Scottish Rally Championship.

Rajdowe Mistrzostwa Szkocji powracają w tym roku z Dunoon Presents Argyll Rally. Impreza ta jest dwudniowa, a najlepsze zespoły będą rywalizować przez oba dni. W zeszłym roku najlepszymi załogami Fiesty byli Freddie Milne i Patrick Walsh, ale w tym roku zespół Fiesty miał trudny sezon. Zespół chce poprawić sytuację wprowadzając nowego kierowcę, który zastąpi Jocka Armstronga w samochodzie rajdowym Jima Clarka.

Scottish, Grampian, Galloway Hills and Carlisle Stages

Impreza w Szkocji rozpoczęła się w 1974 roku jako współpraca dwóch lokalnych klubów samochodowych. Solway and East Ayrshire Car Clubs oraz Machars Car Club połączyły siły w 1983 roku. Od tego czasu rajd odbywa się w południowo-zachodniej Szkocji i przyniósł zwycięzców rajdowych z całych Wysp Brytyjskich. W 1975 roku szkocki kierowca rajdowy Drew Gallacher przekazał swoją nagrodę pieniężną na zakup wiecznego trofeum w jego imieniu. W ciągu następnej dekady udało mu się dodać swoje nazwisko jeszcze dwukrotnie.

The Scottish, Grampian, Galloway Hills, and Carlisle Stages to cztery najpopularniejsze rajdy w rajdowej Anglii. Argyll Stages i Jim Clark Reivers powrócą w maju, natomiast Carlisle Stages odbędzie się w październiku. W 2021 roku Carlisle Stages zastąpi Argyll Stages.

Ashleigh McGregor jest kierowcą czterech kółek i byłym zawodnikiem Autograss. Swoje umiejętności w rajdach etapowych doskonaliła w lokalnych imprezach, a następnie awansowała do Junior British Championship. Jej wczesne lata były naznaczone wieloma zwycięstwami, w tym w Junior British Championship i Renault Twingo Trophy. Po dostaniu się do British Rally Championship, rozpoczęła misję udowodnienia swoich umiejętności i potencjału w krajowych rajdach. Chciała osiągnąć szczyt tego sportu w Wielkiej Brytanii i całej Europie.

Ypres Rally Belgium

Rajd Renties Ypres Rally Belgium obchodził w 2018 roku swoją 54. edycję i był szóstą imprezą w ramach belgijskich mistrzostw kraju. Powitał również FIA Benelux Trophy i Prestone MSA British Championship. Impreza ma bogatą historię, zaczynając od kontroli czasu Monte-Carlo na Grote Markt w Ypres. Franz THEVELIN, organizator imprezy, sprawił, że rozwijała się ona z roku na rok. Miejscowi kierowcy i załogi byli faworytami, ale o pierwsze miejsce toczyła się zacięta walka.

Tegoroczny Ypres Rally Belgium odbędzie się w regionie Flandrii i będzie podzielony na trzy, a nie dwa dni. Wcześniej impreza odbywała się w Belgii jako dwudniowa, a w 2019 roku została wrzucona na spadochronie do kalendarza WRC. Trasa będzie obejmować 180-milowy odcinek drogowy w niedzielę zamiast tradycyjnego dwudniowego formatu. Choć organizatorzy spodziewają się podobnej liczby zawodników jak w poprzednich latach, to jednak Ypres Rally Belgium będzie mniejszy niż w latach ubiegłych.

Historyczne miasto targowe Ypres w Belgii będzie w tym roku gospodarzem Rajdu. Rajd jest organizowany przez Belgian Rally Championship i jest wspierany przez World Rally Championship. W tym roku w Ypres odbędzie się Club Superstage, a meta będzie miała miejsce na rynku Grokt w Ypres. Kierowcy nie powinni jednak spodziewać się, że w tym roku będzie łatwo. Mimo to oczekuje się, że będzie to emocjonujący rajd dla widzów.

Corbeau Seats Rally Tendring & Clacton

Corbeau Seats Rally został potwierdzony jako runda otwierająca 2022 Motorsport UK British Championship. Wydarzenie pierwotnie miało dołączyć do BRC w 2020 roku, ale zostało dwukrotnie przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Oczekuje się, że wydarzenie przyciągnie krajową uwagę i tłumy. Na trasie znajdują się cztery zamknięte etapy drogowe i miejsca widokowe dla widzów.

W tym roku po raz pierwszy w Anglii impreza odbędzie się na zamkniętych drogach. Zawsze było to widowisko, a nowa scena nad brzegiem morza okazała się popularna. Nowa scena na nabrzeżu w Clacton okazała się hitem wśród tłumów. Chociaż nowe miejsce i zamknięte drogi mogły spowodować pewne problemy z zamknięciem dróg, impreza odbędzie się 22 i 23 kwietnia przyszłego roku.

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC) są szczytem światowej rywalizacji w sporcie rajdowym. W tej serii odbywają się oddzielne mistrzostwa dla kierowców, współkierowców, producentów i zespołów. FIA jest właścicielem i organem zarządzającym Rajdowymi Mistrzostwami Świata. Ponadto, istnieją oddzielne serie dla kierowców i współkierowców startujących samochodów. Poniżej przedstawiamy podział na poszczególne kategorie Rajdowych Mistrzostw Świata.

WRC składa się z wielu rund w roku kalendarzowym. Każda runda powinna odbywać się na co najmniej trzech kontynentach, choć WRC nie dotarło jeszcze na Antarktydę. W ostatnim sezonie odbyło się 13 rajdów na całym świecie, choć pandemia COVID-19 odwołała sezon 2020. Samochody rajdowe rywalizują w WRC na asfalcie, szutrze, śniegu i lodzie, ale mogą też brnąć przez błoto i lód.

Klasa FIA WRC2 to drugi pod względem osiągów samochód w mistrzostwach. Historycznie, najwyższym samochodem był World Rally Car. W sezonie 2022 samochody Rally1 zostaną zastąpione przez samochody Rally2. Samochody Rally2-Kit, które rywalizują w grupie R, były sprzedawane jako samochody „R4-kit”. Klasa RC3 zostanie wprowadzona w 2021 roku i będzie używana w WRC-3.

Rajdy etapowe

Aby wziąć udział w rajdach etapowych, kierowcy muszą posiadać ważną licencję na rajdy etapowe. Licencja Stage Rally National B musi być uzyskana zanim kierowca będzie mógł startować w rajdzie. Istnieją Szkoły Rajdowe, które zapewniają szkolenie w tym sporcie. Brytyjskie Stowarzyszenie Szkół Rajdowych (BARS) zostało założone w 1995 roku i ma na celu zapewnienie znormalizowanego kursu jazdy dla kierowców rajdowych, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i przyjemności wszystkim uczestnikom.

Imprezy na odcinkach specjalnych odbywają się na prywatnych drogach w większości Wielkiej Brytanii. W takich przypadkach wykorzystywane są drogi prywatne, często nieczynne lotniska lub drogi Komisji Leśnej. Są to zazwyczaj krótkie dystanse i nie są one otwarte dla ruchu publicznego. Wyścig jest mierzony za pomocą specjalnego zegara. Średnia prędkość wynosi 30mph, a startujące samochody muszą być ubezpieczone. Po ukończeniu odcinka specjalnego, samochody będą mogły jechać z pełną prędkością wyścigową.

Rajdy samochodowe w Anglii są popularnym sportem i można je znaleźć w wielu miejscach kraju. Rajdy to sport zespołowy, w którym biorą udział dwie osoby, pracujące razem jako zespół, aby pokonać różne etapy. Samochody są prowadzone przez dwie osoby i poruszają się wbrew upływowi czasu. Imprezy rajdowe odbywają się w całej Wielkiej Brytanii, przy czym imprezy na odcinkach specjalnych odbywają się w odległych miejscach. Lokalne hrabstwa organizują również rajdy drogowe. Fajnie jest oglądać i wspierać ten sport!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *