Wyścigi rajdowe w Irlandii

Wyścigi rajdowe w Irlandii

Jeśli jesteś zapalonym fanem sportów motorowych, możesz być bardzo zainteresowany wyścigami rajdowymi w Irlandii. Imprezy typu Special Stage Rallying są najpopularniejszym rodzajem sportów motorowych w tym kraju. Imprezy te odbywają się na zamkniętych lub otwartych drogach. Irlandia posiada wiele lokalizacji dla wyścigów rajdowych i istnieje wiele różnych typów wydarzeń. Poniżej znajduje się krótki przegląd trzech najpopularniejszych rodzajów irlandzkich rajdów. Możesz również znaleźć informacje na temat South East Stages Championship i Irish Tarmac Rally Championship.

Corrib Oil Galway International Rally

Kolejny Corrib Oil Galway International Rally odbędzie się w południowym hrabstwie Galway w Irlandii w dniach od 3 do 5 lutego. To dwudniowe wydarzenie będzie obejmować 15 etapów i ponad 240 km konkurencyjnej jazdy. Rajd będzie pierwszą rundą Irish Tarmac Rally Championship i drugą w historycznych Rally Championship. Rajd odbędzie się w IDA Loughrea Business and Technology Park, a za jego siedzibę posłuży Connacht Hotel.

Historyczne pole rajdu również powraca na kolejny rok. W listopadzie ubiegłego roku Neil Williams z ITRC zwyciężył w Killarney, walcząc z problemami z ustawieniami i wysysającą energię grypą, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Niestety nie był w stanie przyjechać do Galway, więc Luke McCarthy i Duncan Williams zajmą jego miejsce. Duet ten będzie kontynuował przyjacielską rywalizację po zeszłorocznym wyścigu w Killarney.

Corrib Oil Galway International Rally jest rundą otwierającą Irish Tarmac Rally Championship. Sponsor tytularny rajdu, Corrib Oil, jest również sponsorem imprezy. Oprócz tytułu sponsora, Corrib Oil zapewnia również serię nagród dla najlepszych zawodników rajdu. Nagrody te zostaną wręczone trzem najlepszym zawodnikom i będą przyznawane w wielu różnych kategoriach.

Podczas weekendu kibice i kierowcy mogą podziwiać wydarzenie z trybun, natomiast IDA Loughrea Business and Technology Park będzie parkiem serwisowym rajdu. Kawalkada zabytkowych samochodów rajdowych przejedzie przez miasto od toru wyścigowego do Eyre Square. Rajd zakończy się w niedzielę w Clayton Hotel, Ballybrit, gdzie został założony 10 lat temu. Przy spodziewanej liczbie ponad tysiąca widzów, rajd będzie hitem!

Donegal International Rally

Donegal International Rally to uznane irlandzkie zawody rajdowe, które co roku odbywają się w hrabstwie Donegal. Rajd Donegal jest znany jako jedna z najtrudniejszych i najtrudniejszych imprez w irlandzkich rajdach. Impreza przyciąga zarówno krajowych, jak i międzynarodowych kierowców rajdowych, którzy rywalizują w swoich własnych, unikalnych i ekscytujących samochodach rajdowych. Istnieje wiele różnych tras, które uczestnicy mogą podjąć, a nawet istnieją niektóre sekcje off-road.

W 2022 Donegal International Rally zwyciężył Josh Moffett. Moffett zajmował trzecie miejsce w ostatnim dniu i miał dwie sekundy przewagi na trzech etapach. Jego brat, Sam, ukończył na drugim miejscu. Matt Edwards, Meirion Evans i Callum Devine również startowali w rajdzie, ale kraksa na pierwszym odcinku specjalnym złamała im chłodnice. W rezultacie Josh Moffett odziedziczył prowadzenie i zabrał do domu nagrodę imprezy.

Rajd Donegal International Rally rozgrywany jest na trzech pętlach z ośmioma etapami. Pierwsza pętla ma Carnhill, Fanad Head, Knockalla i Gartan. Te trzy pętle nie są rozgrywane drugiego dnia od 2012 roku. Druga pętla, Knockalla, biegnie wzdłuż High Glen. Ostatni etap, Atlantic Drive, jest również częścią Donegal International Rally. Zwycięska załoga otrzymuje nagrodę Manus Kelly Memorial Award.

Donegal International Rally jest imprezą międzynarodową i po raz pierwszy odbędzie się w Irlandii. Kierowcy mogą zgłosić się do niego samochodem R2, samochodem R5 z kierownicą po prawej stronie, a nawet samochodem historycznym. Jest to również jedyna trzydniowa impreza w ramach Irish Tarmac Championship. Będzie wiele różnych klas, a łącznie 201 km etapowego terenu. Ponadto w imprezie wezmą udział samochody historyczne oraz załogi juniorskie.

South East Stages Championship

Wyścigi rajdowe South East Stages Championship w Irlandii to premierowe wydarzenie dla fanów rajdów. Impreza ta jest otwarciem sezonu dla mistrzostw i obejmuje najlepsze drogi w hrabstwie. Zespoły rajdowe z całego świata wezmą udział w tym wydarzeniu. Oprócz przyciągania najlepszych kierowców i zespołów z całego świata, impreza działa również jako pokaz dla lokalnych talentów rajdowych. Aby uzyskać lepsze wyobrażenie o dystansie wyścigu, sprawdź harmonogram rajdu.

South East Stages Championship odbędzie się w ostatni weekend października. Wyścig był pierwotnie zaplanowany na wrzesień, ale teraz został przełożony na październik. Przewiduje się, że przez kolejne dwa weekendy będzie odbywał się w zmniejszonej skali. Dodatkowo Killarney Historic będzie teraz rozgrywany w ten sam weekend co Wexford Stages Championship. Jednak, aby mógł się odbyć, będzie musiał przenieść się do fazy 4.

W imprezie weźmie udział Subaru Impreza STI, którą poprowadzi Wojciech Chuchała. Giacomo Scattolon, który jeździ dla Mitsubishi, zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Inni czołowi kierowcy to kierowca DS3 R5 Robert Woodside oraz kierowca Forda Fiesty R5 Joseph McGonigle. Zwycięzcą rajdu zostanie zespół, który uzyska najniższy łączny czas na odcinkach specjalnych i super specjalnych. Innymi słowy, odcinek super specjalny nie jest tak ważny jak dwa pierwsze etapy.

Ten rajd odbędzie się 15 listopada, rozpoczynając się etapem super specjalnym na terenie zamku Stormont w Belfaście, siedzibie Zgromadzenia Irlandii Północnej. Ten 2-kilometrowy etap będzie transmitowany na żywo w telewizji. Widzowie powinni starać się zająć miejsce wystarczająco wcześnie, aby zobaczyć akcję. Jeśli to możliwe, postaraj się przybyć przed 18:00, aby zobaczyć etap Super Special w telewizji. Oprócz transmisji na żywo, wyścig będzie również transmitowany przez radio.

Mistrzostwa Irlandii w Rajdach Asfaltowych

Po 26 latach, Mistrzostwa Irlandii w Rajdach Asfaltowych zakończyły się zdobyciem tytułu przez Josha Moffetta w Hyundai i20 R5. Zwycięstwo było zaskoczeniem dla wielu, ale jest to również wielki impuls dla mistrzostw, ponieważ oznacza, że nowy sezon jest prawie na wyciągnięcie ręki. W tym roku Moffett wygrał cztery z siedmiu rund mistrzostw, w tym Ulster Rally. W czterech poprzednich latach zajmował czwarte miejsce, ale to nie przeszkodziło mu w zdobyciu dziewiczego tytułu.

W pierwszej rundzie 2022 ITRC na starcie stanie tradycyjny Rajd Galway. Jednak w mistrzostwach nastąpi poważny zwrot w związku z wprowadzeniem nowych zasad, które ograniczą obecnym samochodom rajdowym World Rally Cars możliwość wygrania serii. W międzyczasie Devine rozbił się na prowadzeniu w Donegal International Rally. Próbował kontynuować po uderzeniu w belę słomy, ale został zmuszony do wycofania się z powodu wysokiej temperatury silnika.

Mistrzostwa Irlandii w Rajdach Asfaltowych to premierowa seria rajdowa w Irlandii. Składa się z siedmiu imprez w całym kraju, z których pięć to imprezy z pozwoleniem międzynarodowym, oraz dwie imprezy na północy. Mistrzostwa są otwarte dla samochodów z homologacją i modyfikacjami, istnieje również osobna kategoria dla samochodów juniorskich i historycznych. Mistrzostwa liczą się również do FIA Celtic European Rally Trophy, czyli mistrzostw Europy w sportach motorowych.

Mistrzostwa Irlandii w rajdach asfaltowych rozpoczęły się w 1978 roku od czterech imprez. W 1983 roku do serii dodano Rally of the Lakes. W 1984 roku z mistrzostw wypadły BRC i Manx International Rally. W 2014 roku ITRC miał siedem wydarzeń, a West Cork Rally został dodany jako pełna runda. Rajd West Cork był pierwotnie Rajdem Modyfikowanym i wchodził w skład serii.

Southern 4 series

Southern 4 series jest jednym z wiodących mistrzostw rajdowych na świecie i odbywa się w Irlandii. Impreza będzie charakteryzować się trasą przyjazną dla klubów, minimalnym przebiegiem dróg i scentralizowanym obszarem serwisowym. Ponadto w imprezie wezmą udział międzynarodowi zawodnicy i będzie to otwarcie sezonu dla mistrzostw. Impreza składać się będzie z piętnastu etapów, których harmonogram zostanie potwierdzony bliżej daty wydarzenia. Przez lata rajd gromadził uczestników z całego świata.

Seria Southern 4 to regionalne mistrzostwa, które składają się z rajdów organizowanych przez osiem różnych klubów. Dwudniowe imprezy w tej serii liczą się jako dwie rundy. Rywalizacja jest zacięta i oparta na klasach, co oznacza, że wielu kierowców i zespołów rywalizuje w swoich klasach. Oprócz mistrzostw, sponsorem zawodów jest IPS Packaging, wiodący irlandzki dostawca plastikowych torebek. Firma z siedzibą w Limerick zyskała reputację dostawcy wysokiej jakości rozwiązań w zakresie opakowań dla przedsiębiorstw.

W Rajdzie Killarney pojawią się nowe etapy we wschodnim Kerry. Rajd będzie miał również dużą obecność gardy i wiele dróg będzie zamkniętych w niedzielę. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z rajdem, impreza słynie z wysokogórskich etapów, w tym osławionego Ballagh Beama. W ten weekend będą zamykane drogi wokół Ring of Kerry. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach obecna będzie liczna grupa policji.

Przez lata irlandzkie mistrzostwa w rajdach asfaltowych znajdowały się w stagnacji. Brak środków finansowych uniemożliwiał lokalnym gwiazdom osiągnięcie ich potencjału. W rezultacie wiele samochodów stało bezczynnie w garażach lub zostało sprzedanych nowym właścicielom. To oznaczało, że sport nie mógł sobie pozwolić na najlepszych kierowców. Ale dzięki nowej generacji irlandzkich kierowców rajdowych wszystko się zmieniło. Wraz z nowym sezonem nadchodzi świeża fala optymizmu i młodzieńczego zapału.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *