Wyścigi rajdowe w RPA

Wyścigi rajdowe w RPA

Jeśli interesujesz się wyścigami rajdowymi, ale nie jesteś pewien, gdzie zacząć, jest wiele sposobów, aby zacząć. Najłatwiejszym sposobem jest nauka jazdy rajdowej w RPA. To może być początek nowej kariery. Możesz nawet dostać się na przejażdżkę z pasażerem i doświadczyć jak to jest być kierowcą rajdowym. Istnieje wiele opcji, od jazdy w nocy do jazdy w dzień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Jest też wiele możliwości obserwowania innych kierowców rajdowych.

Toyota Gazoo Racing SA

Na początku lat 70. Toyota wkroczyła do świata sportów motorowych, najpierw z Formułą 1, potem NASCAR, a następnie IndyCar. Od tego czasu są aktywne w różnych formach sportów motorowych, od Formuły 1 po różne rajdy terenowe, w tym Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC).

Aby przygotować się do Dakaru 2018, Toyota Gazoo Racing SA wysłała do Ameryki Południowej dwa nowe samochody wyścigowe Toyota Hilux. Siedziba zespołu znajduje się w pobliżu legendarnego toru Kyalami w RPA, a trzeci nowy Hilux zostanie wysłany z Europy. Zespół przygotowuje się do Dakaru z testami przedwyścigowymi i premierą Hiluxa 2018. Oto kierowcy, którzy pojawili się na torze z nowym samochodem.

W ramach stałego zaangażowania w tworzenie lepszych samochodów, Toyota dołączyła do sportów motorowych. Jej nowy oddział sportów motorowych, TOYOTA GAZOO Racing, zajmuje się ulepszaniem samochodów Toyoty. W celu opracowania nowej generacji samochodów Toyoty, Toyota nawiązała również współpracę z działem TRD. Zespół Toyota Gazoo Racing SA jest oficjalnym dostawcą samochodów GR. Toyota Yaris i GR Supra to tylko dwa z wielu modeli noszących oznaczenie GR.

Zespół wystawiał załogi w mistrzostwach krajowych i brał udział w Rajdzie Dakar. Zespół zajął drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2019 roku Toyota Gazoo Racing SA skupi się na South African Cross-Country Series i National Rally Championship. Toyota zatrudniła kilku byłych mistrzów rajdowych, aby pomóc wzmocnić swój zespół. Dodali również branding Eurol do samochodów. Już teraz przygotowują się do wielkiego wyścigu.

Rajd Dakar

Przy rekordowej liczbie zgłoszeń, w Rajdzie Dakar 2022 w Arabii Saudyjskiej wystartowało wielu kierowców z RPA. Wyścig rozpoczął się 1 stycznia, a zakończył prawie dziewięć tysięcy kilometrów i dwa tygodnie później w tym samym mieście. RPA udowodniła tym sukcesem swój międzynarodowy potencjał motorsportowy, udowadniając, że lokalne wyścigi cross-country mogą konkurować z wyścigami międzynarodowymi. W rzeczywistości pojazdy wyścigowe używane przez południowoafrykańskich kierowców dorównują pojazdom ich światowych odpowiedników.

Toyota Hilux od ośmiu lat sprawdza się w międzynarodowych rajdach. W Dakarze 2019, Hilux sprintował do zwycięstwa, napędzany przez firmę Hallspeed, która buduje również samochody na eksport. Samochody wyścigowe Toyota Hilux ustawiły się w Rajdzie Dakar, więcej niż jakakolwiek inna marka. Trzynaście samochodów wyścigowych Toyota Gazoo Racing SA jest budowanych w RPA. Zespół wygrał Rajd Dakar w 2018 roku i obecnie planuje ponownie wystartować w rajdzie w 2020 roku.

Rajd Dakar to jeden z najtrudniejszych wyścigów samochodowych na świecie, w którym zawodnicy przemierzają górzysty, błotnisty i pustynny teren. Ich pojazdy muszą pokonać szereg wyzwań technicznych, w tym pokonać zmienny teren i przetrwać trudności mechaniczne. Ponieważ impreza słynie z ekstremalnych warunków i wysokiej stawki, wielu producentów pojazdów wykorzystuje Rajd Dakar jako poligon doświadczalny, by zwiększyć konkurencyjność swoich pojazdów.

W 1992 roku Kapsztad w RPA był po raz pierwszy gospodarzem rajdu. Mitsubishi wykorzystało technologię GPS, aby pomóc im w nawigacji po trudnym terenie. W tym roku Auriol został pierwszym kierowcą, który wygrał wiele klas, a Peterhansel z powodzeniem obronił tytuł w kategorii motocykli. Podczas Rajdu Dakar 1993 w RPA lista zgłoszeń spadła do 153 zawodników, czyli mniej niż połowa z poprzedniego roku i jedna trzecia z rajdu z 1988 roku. Impreza została następnie zorganizowana przez Gilberta Sabine. Amaury Sport Organisation przejęła ją w 1994 roku.

Rajd Cape 1000

W Republice Południowej Afryki, rajd Cape1000 odbywa się na drodze R44, która biegnie przez zachwycający krajobraz Zachodniego Przylądka. Kierowcy z przyjemnością przejeżdżają przez townshipy i pola uprawne, a także machają do samochodów, gdy je mijają. Wydarzenie jest organizowane przez Supercar Lifestyle. Jest to pierwszy wyścig w hołdzie Mille Miglia poza Włochami. Założony w 1982 r. Mille Miglia urósł do rangi światowej klasy wyścigu rajdowego, przyciągając co roku 350 wysoko postawionych uczestników.

Impreza odbywa się w dniach 8-13 marca i jest rajdem klasycznych samochodów wzorowanym na legendarnym rajdzie Mille Miglia we Włoszech. Wiele osób bierze udział w rajdzie tylko dla podniesienia adrenaliny, inni uczestniczą w nim, aby śledzić samochody i poznać innych miłośników motoryzacji. Uczestnicy rozpoczynają dzień w Cape Town’s Waterfront i pokonują 1000 mil (1,6 km) w ciągu czterech dni. Trasa obejmuje wymagające etapy regularne oraz odcinki „grand touring”. Kierowcy i nawigatorzy muszą ściśle współpracować, aby zapewnić sobie sukces.

W trakcie imprezy doszło również do kilku ofiar śmiertelnych. Jeden z uczestników, Elmer Symons, zginął w wypadku podczas czwartego etapu. Do wypadku doszło na pustyni pomiędzy Er Rachidia a Ouarzazate w Maroku. Kolejna ofiara śmiertelna miała miejsce w nocy przed zakończeniem wyścigu. Przyczyna śmierci nie została ustalona, ale uważano, że był to atak serca. Jednak od tego czasu ustalono, że kierowca Lamborghini Huracan zmarł z powodu wewnętrznych obrażeń odniesionych na 14. etapie.

Rajd Cape 1000 odbywa się w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki od 1992 roku. Technologia GPS została wprowadzona po raz pierwszy i była wykorzystywana przez organizatorów. W 1992 roku Auriol był pierwszą osobą, która wygrała wiele klas, natomiast Peterhansel z powodzeniem obronił tytuł w kategorii motocykli. Jednak lista zgłoszeń do imprezy zmalała do 153 zawodników, co stanowiło połowę liczby z poprzedniego roku i jedną dziesiątą wielkości rajdu z 1988 roku. Gilbert Sabine, organizacja, która organizowała imprezę, zakończyła działalność po zawodach w 1993 roku. Organizacja Amaury Sport przejęła imprezę na czas rajdu w 1994 r.

FIA African Rally Championship

FIA African Rally Championship to międzynarodowe mistrzostwa w rajdach samochodowych. Po raz pierwszy odbyły się w 1981 roku. Pierwsze mistrzostwa wygrał Shekhar Mehta. Od tego czasu mistrzostwa wygrywał Satwant Singh z Zambii. Wygrał on osiem Rajdowych Mistrzostw Afryki. Mistrzostwa rozgrywane są na całym kontynencie afrykańskim. FIA African Rally Championship to jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów w sportach motorowych.

Mistrzostwa to cykl imprez szutrowych, które odbywają się w całym regionie subsaharyjskim. Pierwsze zawody wygrał indyjski kierowca Shekhar Mehta. Od tego czasu osiem razy mistrzostwa wygrał zambijski kierowca Satwant Singh. Mistrzostwa odbywają się w różnych krajach Afryki, w tym w RPA, Kenii, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. Imprezy odbywają się w różnych krajach na całym świecie.

Rajdowe Mistrzostwa Afryki FIA mają trzy rundy. Pierwsza runda odbyła się w RPA, natomiast druga w Kenii. Trzecia runda odbyła się w Ugandzie. Wyścig jest czterodniową imprezą, która liczy się do trzeciej rundy FIA African Rally Championship. Zawody są otwarte dla wszystkich narodów, niezależnie od wielkości ich organizacji motorsportowych. W tegorocznych FIA African Rally Championship biorą udział zespoły z RPA, Ugandy i Namibii.

W tym sezonie w ARC wystartuje zambijski zespół złożony z męża i żony, prowadzony przez Leroya Gomesa. Para wygrała otwierający sezon Rallye Bandama na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym miesiącu. Mimo, że nie wygrali jeszcze żadnego wyścigu ARC w Kenii, Zambijczycy będą chcieli zapisać się w historii jako pierwszy zespół składający się z męża i żony, który wygra ten wyścig. Wśród pozostałych zagranicznych zawodników faworytem jest Kenijczyk Karan Patel.

World Rally Cross

Mistrzostwa FIA World Rallycross to międzynarodowy sport motorowy, obejmujący 12 krajów. Zawody są zdominowane przez europejskich kierowców, a wyścigi odbywają się w RPA, Kanadzie i na Łotwie. Jednak afrykańscy kierowcy zaczęli rywalizować, a mistrzostwa szybko stają się globalnym fenomenem. World Rallycross of South Africa, sponsorowany przez Sabat, zawiera dziesięć rund na czterech kontynentach. W Sabat World Rallycross South Africa biorą udział samochody z 11 różnych krajów.

Supercary są w stanie przyspieszyć od zera do 100 km/h w mniej niż dwie sekundy, więc zawody World Rallycross to nie spacerek po parku. Gladiatorzy World Rallycross przyjadą do Kapsztadu na ostatni wyścig sezonu. Walka o napęd na wszystkie koła trwała przez cały rok, a ten wyścig będzie jej szczytem. Andreas Bakkerud, Timmy Hansen i Christian Klien są czołowymi kierowcami w mistrzostwach, a Norwegowie prowadzą w klasyfikacji.

Mistrzostwa Świata FIA w Rallycrossie są imprezą coroczną. Pierwszy afrykański wyścig World Rallycross odbył się w Kapsztadzie w 2017 roku. Dwudniowe spotkanie obejmuje zazwyczaj cztery sesje kwalifikacyjne, dwa pucharowe półfinały i finał. Znana na całym świecie Góra Stołowa będzie stanowiła tło dla wydarzenia. Wydarzenie to jest wyjątkowym widowiskiem, które nie przypomina żadnego innego sportu motorowego. Możesz oglądać akcję na żywo lub na dużym ekranie.

East African Safari Classic to jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie. Rajd ten odbywa się w lutym. W Kenii, East African Safari Classic jest najbardziej prestiżowym rajdem. W tym wydarzeniu bierze udział pierwszy całkowicie rdzenny zespół kenijski. Jest to jedno z najbardziej popularnych wydarzeń w kraju i jest świętem różnorodnej historii i kultury tego kraju. Dla osób zainteresowanych tym sportem jest to ekscytujące i satysfakcjonujące doświadczenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *