Najlepsi kierowcy rajdowi wszech czasów

Najlepsi kierowcy rajdowi wszech czasów

Na przestrzeni lat było wielu wspaniałych kierowców rajdowych, ale niektórzy są lepsi od innych. Ten artykuł bierze spojrzenie na niektóre z najlepszych. Oprócz Carlosa Sainza i Tommi Makinena, dowiesz się o Jean-Pierre Rovanperze i Sebastien Loeb.

Sebastien Loeb

Sebastien Loeb zaczął startować w rajdach w wieku 21 lat i szybko stał się jednym z najlepszych zawodników tego sportu. Zadebiutował w pełnym wymiarze czasu w WRC w 2003 roku i od razu walczył o tytuł. Ostatecznie przegrał mistrzostwa o zaledwie punkt z Petterem Solbergiem. Loeb wciąż się doskonali i nadal jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych wszech czasów.

Podczas gdy Loeb jest najbardziej znany ze swoich umiejętności na asfalcie, udowodnił swoją wszechstronność wygrywając śnieżny Rajd Szwecji. Był to pierwszy taki sukces dla kierowcy spoza Norwegii. Wygrał także Rajd Cypru i Rajd Turcji. Jego sukcesy kontynuowane były w Niemczech i Monte Carlo.

Sebastien Loeb startował w każdym Rajdzie Dakar z wyjątkiem dwóch. Obecnie jest kierowcą zespołu wraz ze współprowadzącym Yvanem Mullerem. W swoim pierwszym pełnym sezonie na torze, Loeb wygrał dwa wyścigi i zdobył sześć miejsc na podium. W mistrzostwach zajął trzecie miejsce za Mullerem i Lopezem.

Sebastien Loeb ma na swoim koncie dziewięć tytułów mistrza świata, w tym Rajdowe Mistrzostwo Świata. Jest najbardziej utytułowanym kierowcą wszech czasów i posiada kilka rekordów świata. Jego dominacja w ostatniej dekadzie trwała daleko poza WRC. Wygrał liczne wyścigi wytrzymałościowe i rallycrossowe. Dwa lata po wycofaniu się z WRC ustanowił nawet rekord Pikes Peak.

Sebastien Loeb to Francuz, który w 2015 roku zdobył mistrzostwo WRC. W 2015 roku wygrał Rajd Pirenejów. Oprócz WRC startował również w sportach motorowych, takich jak Formuła 1.

Carlos Sainz

Znany jako El Matador, Carlos Sainz jest dwukrotnym mistrzem Rajdowych Mistrzostw Świata i jednym z najbardziej czczonych hiszpańskich zawodników terenowych. Jest obywatelem Hiszpanii, ale obecnie jest światowej klasy kierowcą w serii Formuły 1.

Kariera Sainza została zdominowana przez sukcesy w zawodach rajdowych. W Rajdowych Mistrzostwach Świata dzierży rekord w ilości kolejnych miejsc na podium i zwycięstw w rajdach świata. Startował dla wielu różnych producentów, w tym Toyoty, Forda, Volkswagena i Peugeota. W 2010 roku wygrał Rajd Dakar, stając się pierwszym Hiszpanem, który wygrał tę imprezę. Sainz był również pierwszym kierowcą spoza Norwegii, który wygrał prestiżowy Rajd Finlandii. W 2005 roku Sainz zdobył prestiżową nagrodę sportową Księżniczki Asturii.

Carlos Sainz zdobył swój pierwszy tytuł WRC w 1990 roku za kierownicą Toyoty Celica GT Four ST165. Wygrał swój pierwszy wyścig WRC poza Skandynawią oraz dwa finałowe wydarzenia w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, co doprowadziło do zwycięstwa w mistrzostwach. Carlos Sainz został uznany za jednego z największych kierowców rajdowych wszech czasów.

Sainz był członkiem programu Volkswagen Dakar przez sześć lat i odegrał ważną rolę w programie WRC dla Volkswagena. Jego rola w rozwoju i testowaniu nowego VW Polo R WRC była krytyczna. Po odejściu z WRC został ponownie zaproszony przez Citroena i zastąpił Francois Duvala. Duval ostatecznie odzyskał swoje miejsce. W dwóch rajdach zajął czwarte miejsce, a w dwóch trzecie.

Sainz startował w Rajdzie Dakar pięć razy w latach 2011-2016. Rywalizował z czterema różnymi zespołami i pojazdami. Zajął trzecie miejsce w 2011 roku z Volkswagenem, ale pominął edycję 2012. Powrócił do rajdu w 2013 roku prowadząc buggy dla SMG-Red Bull Rally Team, a w 2015 roku z Qatar Red Bull Rally Team. Podczas gdy nie ukończył obu czasów, zajął trzecie miejsce w Dakarze 2017 z zespołem Team Peugeot Total dream.

Tommi Makinen

Sukcesy Tommi Makinena w WRC uczyniły go jednym z największych kierowców rajdowych wszech czasów. Wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata w 1997 roku za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo IV i w tym samym roku wygrał jeszcze cztery imprezy, w tym Rajd Hiszpanii i Rajd Włoch. Jednak po tym roku stracił formę i przeszedł na emeryturę sportową pod koniec sezonu 2003.

Kariera rajdowa Makinena rozpoczęła się w młodym wieku, kiedy to w wieku 18 lat wygrał krajowe mistrzostwa Finlandii w orce. Jego umiejętności jazdy na traktorze przeniosły się na rajdy, gdzie zdobył cztery tytuły Rajdowego Mistrza Świata z rzędu. W sumie wygrał 24 rajdy w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Makinen wycofał się ze sportu w 2003 roku, ale powrócił kilka lat później jako dyrektor zespołu rajdowego TOYOTA GAZOO Racing.

Jednak jego roszczenie do bycia wielkim wszech czasów jest nieco utrudnione przez jego sukcesy z tylko jednym producentem. Podczas swojej kariery Makinen wygrał 22 z 24 imprez z Mitsubishi. Miał też takich rywali jak McRae, Sainz, Burns, Auriol i Kankkunen.

Makinen jest jedynym nie-Skandynawem, który wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata w 1998 roku. Jego samochód zepsuł się 500 metrów od mety ostatniego etapu w rajdzie GB. Po kraksie bliskiej śmierci, Makinen był w stanie uratować swój tytuł o dwa punkty. Wygrał również rajd Korsyki w 2005 roku. Choć nie jest już mistrzem WRC, nadal startuje w rajdach Extreme E i Dakar.

W sezonie 2002 WRC Makinen przesiadł się z Mitsubishi do Subaru. Samochód Evo VII WRC był trudny w prowadzeniu, ale Makinen i jego kolega z zespołu Richard Burns obaj zdobyli tytuł kierowcy dla Subaru.

Jean-Pierre Rovanpera

Rovanpera jest prawdopodobnie największym kierowcą rajdowym wszech czasów. Tytuł WRC zdobył w swoim trzecim sezonie i w swoim 30. starcie. Musiał wygrać ostatni rajd o siedem punktów, aby wyprzedzić Otta Tanaka, który wygrał dwa poprzednie rajdy. Zwycięstwo było tak pamiętne dla Rovanpery, że świętował tańcząc na dachu swojego pojazdu Yaris i przytulając się do ojca.

Był jednym z najlepszych kierowców rajdowych wszech czasów, a jego kariera była naznaczona wieloma wzlotami i upadkami. Choć jego kariera zakończyła się przedwcześnie, był uważany za jednego z największych w tym sporcie. W pewnym momencie spodziewano się, że w 2002 roku będzie walczył o tytuł mistrzowski. Był częścią najbardziej udanej drużyny w tym sporcie. Był też świetnym graczem zespołowym. Jego współkierowca Nicolas Mikkola był jedną z najlepszych postaci w tym sporcie. Dyrektorem jego zespołu był Corrado Provera.

Podczas gdy rekord Rovanpery jest imponujący, ma on również długą listę wyróżnień. W 2022 roku wygrał Rally Sweden. Wygrał również Umea Sprint, który jest rajdem nocnym. Samochód Rovanpery był notorycznie niestabilny w niektórych momentach, ale był w stanie utrzymać swoją pozycję i tempo przez całą imprezę.

Jego zwycięska Toyota Celica GT Four ST165 zapewniła mu tytuł WRC w 1990 roku. Wygrał też swój pierwszy wyścig poza Skandynawią. W 1992 r. wyprzedził Juhę Kankkunena, wygrywając dwa ostatnie wyścigi w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Rekord Rovanpery jest również imponujący – łącznie 80 zwycięstw w WRC. W rzeczywistości jest on uważany za jednego z największych kierowców rajdowych wszech czasów. Pomimo tego, że jest na emeryturze, wciąż jest uważany za legendę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *