Wyścigi rajdowe w Europie

Zasady wyścigów samochodowych w 1969 roku

Jest wiele sposobów, aby cieszyć się wyścigami rajdowymi w Europie. Istnieją rajdy drogowe i etapowe. Możesz także wybrać się na festiwale takie jak Goodwood Festival of Speed i Nurburgring 24 Hours. To tylko kilka wydarzeń, którymi możesz się cieszyć podczas wizyty w Europie. Rajdy samochodowe zostały rozwinięte we Francji i innych krajach europejskich. W początkach tego sportu kierowcy rajdowi jeździli na długich dystansach po zwykłych drogach, gdzie musieli stawiać czoła takim niebezpieczeństwom jak kurz, ruch uliczny, a nawet zwierzęta hodowlane.

Rajdy etapowe

W przeciwieństwie do innych rodzajów rajdów, rajdy etapowe w Europie nie mają linii mety. Zamiast tego o zwycięstwie w rajdzie decydują inne czynniki. Oprócz czasu kierowcy, dyrektor rajdu jest odpowiedzialny za logistykę i bezpieczeństwo rajdu. Głównym organizatorem rajdu jest dyrektor rajdu, natomiast stewardzi nadzorują zasady imprezy i przestrzeganie warunków drogowych. Rajdy samochodowe w Europie mają w swojej historii wiele kontrowersji, ale nadal są wspaniałym widowiskiem, które można oglądać.

Podstawowa koncepcja rajdów polega na tym, że samochody rywalizują w serii etapów mierzonych czasem. Etapy mogą mieć długość od jednej do dwudziestu pięciu mil. Etapy te odbywają się zazwyczaj na drogach leśnych i wyrębach, a kierowcy startują minutę po sobie. Często towarzyszy im wiele niebezpieczeństw, w tym zwierzęta hodowlane, ruch uliczny i kurz. Oprócz samej drogi, rajdy etapowe mogą zawierać etapy o długości zaledwie kilku kilometrów lub nawet pięćdziesięciu kilometrów.

Rajdy drogowe

Oryginalna forma sportu motorowego, rajdy drogowe odbywają się na drogach publicznych i mają charakter rywalizacji. Sprawdzają dokładność w mierzeniu czasu i nawigacji, a także wytrzymałość i umiejętności motoryczne. Najbardziej popularne rajdy drogowe to imprezy w stylu „Monte-Carlo”, które sprawdzają nawigację i czas, oraz rajdy „Gimmick”, które testują logikę i kreatywność zawodnika. W zależności od rodzaju zawodów, rajd drogowy może składać się z tysięcy mil lub pojedynczej trasy.

Pierwszy rajd drogowy we Francji odbył się w 1895 roku, kiedy to Emile Levassor wygrał w Panhard et Levassor. Musiał on pokonać cztery dni w deszczu i rywalizować z innymi uczestnikami w samochodzie, który kosztował nieco poniżej 100 dolarów. Chociaż osiągi samochodu nie były wyjątkowe, bezpieczeństwo nie było głównym problemem. Regulowane drogi były wytyczone ręcznie, a pojazdy nie były wyposażone w reflektory. Pogoda na Wyspach Brytyjskich sprawiała, że warunki były jeszcze bardziej wymagające.

Goodwood Festival of Speed

Coroczny Goodwood Festival of Speed jest jednym z największych wydarzeń sportów motorowych na świecie. Impreza odbywa się na terenie parku otaczającego Goodwood House. Świętuje historię sportów motorowych, jednocześnie patrząc w przyszłość. Festiwal jest odpowiednikiem Monterey Classic Car Week w USA. Wielu obecnych kierowców wyścigowych odbywa podróż do Goodwood, aby oglądać swoje ulubione samochody i kierowców. Jensen Button i Stirling Moss to dwaj kierowcy, którzy regularnie biorą udział w Goodwood Festival of Speed. Festiwal posiada tor off-road, który jest specjalnie zaprojektowany do wyścigów rajdowych.

Jeśli jesteś miłośnikiem samochodów, musisz odwiedzić Goodwood Festival of Speed. To coroczne wydarzenie gromadzi miłośników samochodów z całego świata. Wyścigi rajdowe w Europie stały się popularnym zajęciem dla entuzjastów wszelkiego rodzaju. Festiwal przyciąga ponad milion widzów każdego roku. Są dwa dni wyścigów, a widzowie mogą być świadkami ekscytującej mieszanki wyścigów rajdowych. Ceny biletów na to wydarzenie zaczynają się od około 550 funtów.

Nurburgring 24 Hours

Czwarta runda Nurburgring 24 Hours rally racing Europe właśnie się rozpoczęła. Impreza ta jest największym wyścigiem rajdowym na świecie. Jego uczestnicy pochodzą z ponad 50 krajów i dysponują zróżnicowaną gamą samochodów. Mimo że jest to wyrównany wyścig, istnieją pewne różnice między klasami GTLM i GT4. Samochody GTLM są zaprojektowane do jazdy z dużo mniejszą prędkością niż samochody GT4.

Pierwszy 24-godzinny wyścig na torze Nurburgring został wygrany przez Porsche 911 Carrera w 1976 roku. Prowadzili je Herbert Hechler i Fritz Muller. BMW wygrało trzy kolejne 24-godzinne wyścigi na Nurburgringu. W latach 70. Ford zdobył dwa tytuły z rzędu. Był to pierwszy raz, kiedy firma wygrała wyścig dwukrotnie. W 1980 roku Ford wygrał 24-godzinny wyścig rajdowy Nurburgring w Europie.

Rajdowe Mistrzostwa Europy

Rajdowe Mistrzostwa Europy to zawody rozgrywane co roku w całej Europie. Organizatorem tej imprezy jest Międzynarodowa Federacja Samochodowa (Fédération Internationale de l’Automobile – FIA). W zawodach bierze udział dziesięć zespołów z całego świata. Zawody odbywają się co roku i wygrały ponad 1 milion dolarów. Od 2017 roku w tych mistrzostwach rywalizowały łącznie 73 zespoły. Poniżej przedstawiamy podział na wszystkie wydarzenia:

Seria jest podzielona na trzy kategorie, w każdej z nich występują dwa samochody. Na przykład, ERC1 jest dla samochodów S2000 i R5. ERC2 jest dla samochodów produkcyjnych, takich jak Toyota Hilux i Volkswagen Polo. A ERC3 jest dla modeli R1, R2 i R3. ERC posiada również dywizję Junior. W mistrzostwach biorą udział kierowcy różnych narodowości i mają imponującą listę sponsorów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *