Samochody sportowe bez wspomagania

Samochody sportowe bez wspomagania

Samochody sportowe bez wspomagania kierownicy to rzadkość. Co prawda są takie, które radzą sobie bez wspomagania, ale większość z nich została wycofana z produkcji. Do tych bez wspomagania kierownicy należą Lotus Elise, Acura NSX i Alfa Romeo 4C. Samochody te zostały zaprojektowane tak, aby były lekkie, ale ich wąskie opony utrudniają obracanie kierownicą po zatrzymaniu. Jeśli myślisz o zakupie samochodu sportowego bez wspomagania kierownicy, czytaj dalej, aby poznać wady i zalety samochodów bez wspomagania.

Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego

Większość nowych samochodów posiada elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, które opiera się na silniku przymocowanym do zębatki lub kolumny kierowniczej. Układy te wykorzystują czujniki, które wyczuwają, jak duży moment obrotowy kierowca przykłada do kierownicy, a następnie wspomagają układ kierowniczy w obracaniu przednich kół. Wielkość wymaganego wspomagania zmienia się w zależności od prędkości i oporu kierownicy. Przy niskich prędkościach kierowanie jest łatwe, a samochód pozostaje stabilny, ale przy wyższych prędkościach wymagane wspomaganie jest większe.

W miarę doskonalenia technologii elektrycznego wspomagania kierownicy, zalety i wady układów mechanicznych będą się zmniejszać. Chociaż elektryczny układ kierowniczy jest o wiele bardziej wydajny, nie jest tak komunikatywny jak hydrauliczny układ wspomagania. Jest również droższy od hydraulicznego układu wspomagania, a jego waga utrudnia utrzymanie dokładnej równowagi pomiędzy siłą kierowania a wspomaganiem. Z czasem jednak EPAS osiągnie pożądaną równowagę, a pojazdy ze wspomaganiem hydraulicznym nie będą już należały do przeszłości.

Elektryczne układy kierownicze nie wymagają takich samych rodzajów konserwacji jak układy hydrauliczne, ale mogą być łatwiejsze w utrzymaniu i są bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa. Jeśli planujesz posiadanie samochodu sportowego, rozważ zalety i wady tych dwóch typów układów. Układy hydrauliczne zapewniają bardziej płynne odczucia, natomiast hydrauliczne są łatwiejsze w regulacji. Elektryczne układy wspomagania są również łatwiejsze w konserwacji i wymagają mniej miejsca w komorze silnika.

Hybrydowy układ elektryczny łączy w sobie oba systemy, przy czym silnik elektryczny zapewnia zasilanie zębatki kierownicy. W tym układzie silnik kierownicy obraca silnik elektryczny i pompę elektryczną, które wywierają dodatkowe ciśnienie na kolumnę kierownicy. Z kolei w układzie kierowniczym dokonywane są minutowe regulacje, aby dostosować się do siły kierowcy i jego nawyków jazdy. Honda wprowadziła swój elektryczny system wspomagania kierownicy w modelu S2000, który od tamtej pory cieszy się dużą popularnością. Toyota poszła w jej ślady, a BMW również.

Koszt

Jednym z najbardziej unikalnych typów samochodów jest taki, który nie posiada wspomagania kierownicy. Alfa Romeo 4C jest przykładem samochodu sportowego, który nie posiada wspomagania kierownicy. Ta mała Alfa czuje każdą nierówność na drodze, a jednocześnie precyzyjnie przetwarza ruchy kierownicy. Jednym z minusów braku wspomagania kierownicy jest to, że samochód wydaje dużo hałasu po przekręceniu stacyjki. Jeśli lubisz głośne dźwięki, możesz wybrać samochód sportowy ze wspomaganiem kierownicy.

Podczas gdy prowadzenie samochodu sportowego bez wspomagania jest wystarczająco trudne, próba kierowania bez niego jest o wiele bardziej wymagająca. Trzeba by było użyć więcej siły, żeby skręcić koła. Bez wspomagania kierownicy, musiałbyś przechylać koła swoim ludzkim wysiłkiem. Kierowanie samochodem sportowym bez pomocy wspomagania byłoby zbyt uciążliwe. Nawet jazda SUV-em bez wspomagania jest trudniejsza niż samochodem sportowym, a jej skutki odczuwalne są nawet przy mniejszych prędkościach.

Nowsze samochody są zazwyczaj wyposażone w elektryczne wspomaganie kierownicy. Silnik elektryczny wykorzystuje energię z układu elektrycznego samochodu do wspomagania. Niektóre układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym mogą być montowane bezpośrednio na kolumnie kierownicy lub na stojaku. Czujniki monitorują siłę, z jaką trzeba kierować pojazdem, a komputer oblicza, jak bardzo należy wspomagać układ. Jednak nawet najlepsze układy EPS nie zapewniają takiego połączenia, jakie zapewnia hydrauliczne wspomaganie kierownicy. Dlatego nie kupuj Porsche bez wspomagania!

Wspomaganie kierownicy było popularnym elementem w samochodach w latach 50-tych, ale nie wszystkie samochody je miały. Wiele z nich było ręcznych, a manewrowanie nimi wymagało sporego wysiłku. Wprowadzenie wspomagania kierownicy w samochodach sprawiło, że stało się ono opcją w Stanach Zjednoczonych, a technologia ta rozprzestrzeniła się na niemal każdy samochód dostępny dziś na rynku. Jednak nadal istnieją samochody bez tego systemu. I może to brzmieć jak coś wspaniałego, ale ma to swoje wady.

Niebezpieczeństwa

Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, gdy widzisz samochód sportowy bez wspomagania kierownicy, warto go zjechać na pobocze i sprawdzić. Jeśli nie działa prawidłowo, trudno będzie Ci kierować samochodem i może to się skończyć poważnym wypadkiem. Najważniejszym krokiem podczas jazdy samochodem sportowym bez wspomagania jest sprawdzenie go przed dłuższą jazdą.

Kierowcy w NASCAR prawdopodobnie nie jechaliby z koła na koło bez wspomagania kierownicy, ale waga samochodu i jego trakcja utrudniałyby utrzymanie kontroli. Bez wspomagania kierownicy zawsze są na krawędzi utraty kontroli, co utrudnia wykonywanie dużych skoków. Bez wspomagania kierownicy musieliby stale regulować swój układ kierowniczy, aby zachować kontrolę nad samochodem. Bez wspomagania kierownicy znacznie trudniej byłoby uzasadnić wysokie wymagania fizyczne na dystansie 500 mil.

Ponadto, prowadzenie samochodu sportowego bez wspomagania kierownicy jest trudniejsze niż prowadzenie standardowego samochodu. Dodatkowa masa wymaga większej siły, aby skręcić samochodem sportowym. Bez wspomagania kierownicy, prowadzenie samochodu sportowego przypomina przechylanie kół siłą własnych mięśni. Pomimo korzyści płynących ze wspomagania kierownicy, będziesz zmuszony do dodatkowego wysiłku przy pokonywaniu zakrętów. Samochód sportowy bez wspomagania kierownicy byłby znacznie trudniejszy w prowadzeniu niż SUV, a kierowca mógłby odczuwać skutki dodatkowego ciężaru na rękach i nogach przy niższych prędkościach.

Inną często spotykaną obawą jest to, że prowadzenie samochodu sportowego bez wspomagania kierownicy będzie bardziej niebezpieczne niż takiego ze wspomaganiem. Dzieje się tak dlatego, że kierowca ma mniejszą siłę kierowania i znacznie trudniej jest nim manewrować. Poza tym, że jazda będzie bardziej niebezpieczna, będziesz ryzykował życiem swoim i innych. Jeśli musisz jeździć samochodem sportowym bez wspomagania kierownicy, pamiętaj, aby jak najszybciej poddać go kontroli.

Wspólne problemy

Kilka powszechnych problemów w samochodach sportowych bez wspomagania kierownicy dotyczy układu zawieszenia i układu elektrycznego. Jeśli kierowanie jest trudne lub szarpane, system działa nieprawidłowo. Jeśli nie zostanie on naprawiony, może to prowadzić do dalszych problemów z hamowaniem. W takim przypadku światła awaryjne mogą pomóc w obracaniu kierownicą. Ostatecznie będzie to wymagało wymiany wszystkich elementów układu kierowniczego. Instrukcja naprawy będzie zawierać informacje o sposobie naprawy problemów w różnych typach pojazdów.

Jeżeli koło kierownicy ma nadmierny luz, problem może leżeć w łożyskach rozpórki i/lub płytach rozpórki. Często części te ulegają zużyciu z upływem czasu. Układ kierowniczy został zaprojektowany tak, aby wyczuwać niedoskonałości drogi, a nadmierny luz może powodować, że kierownica będzie sztywna lub szarpana. Regularnie sprawdzaj poziom płynu kierowniczego i w razie potrzeby wymień go. Jeśli zauważysz spadek poziomu płynu, powinieneś skorzystać z profesjonalnej naprawy. Niski poziom płynu kierowniczego może doprowadzić do poluzowania lub zerwania paska.

Oprócz wymiany pompy, należy sprawdzić poziom płynu przy każdej wymianie oleju. Płyn do wspomagania kierownicy jest podobny do płynu przekładniowego. Dlatego należy go wymieniać w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami większości ekspertów. Jeśli jednak spadnie on poniżej minimalnego poziomu, winowajcą może być poważny wyciek. Ponadto powinieneś sprawdzić wyważenie samochodu za pomocą balansera i sprawdzić środek ciężkości kierownicy.

Jeśli martwi Cię masa Twojego samochodu, winna może być uszkodzona pompa wspomagania kierownicy. Jeśli jest ona niska, będziesz musiał wykrzesać z siebie dodatkową siłę, aby obrócić kierownicą bez pomocy wspomagania. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do awarii samochodu – samochody sportowe były ostatnimi pojazdami, które otrzymały wspomaganie kierownicy, ale nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować z jazdy nimi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *