Czy samochody sportowe mogą być elektryczne?

Czy samochody sportowe mogą być elektryczne?

Czy samochody sportowe mogą być elektryczne? W fazie rozwoju jest kilka samochodów, ale wyróżnia się koncept Sports EV Toyoty. Inne to Nissan Alpha5 i Audi Taycan. Wszystkie są w fazie koncepcyjnej, ale przyszłość nie jest wcale taka odległa. Jaka jest przyszłość motoryzacji? Jak będzie wyglądać, gdy samochody elektryczne zdominują drogi? Oto bliższe spojrzenie. I nie martw się, nie jest jeszcze za późno, aby dokonać zmiany!

Toyota Sports EV concept

Jeśli Toyota zdoła zrealizować koncepcję Sports EV, może mieć zadatki na elektrycznego następcę modelu MR2. Koncept jest dwumiejscowym samochodem o średnim napędzie i nosi oznaczenia Toyota Gazoo Racing, oddziału firmy zajmującego się sportami motorowymi. Posiada również futurystyczną kierownicę. Biorąc pod uwagę historię Toyoty z samochodami elektrycznymi, Toyota Sports EV nie jest tylko koncepcją, ale może stać się przyszłością samochodów elektrycznych.

Kształt Toyoty Sports EV nawiązuje do MR2/MR-S trzeciej generacji. Boczne wloty są smukłe i pionowe. Choć trudno przewidzieć, kiedy Toyota Sports EV trafi do produkcji, nowy model mógłby pojawić się za kilka lat. Oczekuje się, że będzie dostępny zarówno w konfiguracji kabriolet, jak i targa-top. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował, ale wygląda na zdolniejszego od poprzednika.

Nowy samochód ma się pojawić gdzieś w drugiej połowie dekady. Kilku producentów samochodów już pracuje nad podobnymi koncepcjami do produkcji. Sportowy samochód będzie miał prawdopodobnie siostrzany model Lotusa, czyli elektryczną wersję Lotusa Elise, która zadebiutuje w 2026 roku. Samochód ten ma mieć szacunkowo 470 koni mechanicznych. Nie wiadomo jednak, kiedy Toyota Sports EV zostanie wprowadzona na rynek. Jeśli tak, to pojawi się pod koniec dekady lub w drugiej połowie.

Tesla Model S Plaid

Niezależnie od tego, czy jesteś na rynku nowego samochodu, czy po prostu interesuje Cię pojazd elektryczny, Tesla Model S Plaid może być Twoim idealnym pojazdem. Ten elektryczny samochód ma potencjał, aby przyspieszyć od zera do 60 mph w mniej niż dwie sekundy i ma maksymalną prędkość ponad 200 mph. Jego imponujące osiągi są również wspierane przez 100-kWh akumulator litowo-jonowy i dwa silniki elektryczne, które napędzają przednie i tylne koła.

Tesla Model S Plaid to doskonały przykład tego, jak pojazd elektryczny może pokonać konwencjonalne samochody na torze wyścigowym. Jako pierwszy EV złamał granicę 4,1 mili, bijąc poprzedni rekord Porsche Taycan Turbo S o prawie dwie sekundy. Tesla Model S Plaid jest w stanie zmierzyć się nawet z najbardziej technicznym torem wyścigowym. Posiada również masywną przednią szybę, która zasłania przednie siedzenia oraz drzwi Falcon Wing, które otwierają się do góry.

Tesla Model S Plaid miała być pierwotnie luksusowym sedanem z najwyższej półki, ale jej osiągi są na tyle imponujące, że jest godnym zastępcą. A ponieważ Model S Plaid jest tańszy od Plaid+, powinien cieszyć się większą popularnością niż Model 3. Nowa Tesla Model S Plaid ma wejść do produkcji w tym tygodniu. Nie został on jednak jeszcze oficjalnie ogłoszony. Pojawiają się już jednak plotki o Modelu 3 przeznaczonym do sprzedaży.

Nissan’s Alpha5

Sportowy samochód Nissan’s Alpha5 jest elektryczny, ale czy kiedykolwiek wykona skok z koncepcji do produkcji? Jego odrodzona marka zapowiedziała już limitowaną produkcję 88 sztuk. Coupe będzie przystosowane tylko do jazdy po torze, a Nissan nie planuje, aby samochód był legalny na drogach. Ponadto marka planuje wypuścić bardziej konwencjonalną wersję Alfy5.

Ten nowy pojazd elektryczny jest wynikiem marzeń kierownictwa Nissana o przyszłości samochodów elektrycznych. Samochód koncepcyjny Nissan Alpha5 został pierwotnie zaprezentowany w 2013 roku podczas boomu na SUV-y po recesji. Alpha4 występuje w konfiguracjach SUV i pickup i mieści do ośmiu osób. Wyposażony jest w nowoczesne technologie, takie jak mobilny bezprzewodowy Internet i autonomiczna jazda. Rendery samochodu sportowego Alpha5 są wysokiej jakości i może on stać się pierwszą produkcyjną wersją elektrycznego samochodu sportowego.

Oprócz nazwy, Alpha5 to pojazd elektryczny, który składa hołd kultowemu DMC-12. Jego drzwi typu „gull-wing” i eleganckie linie projektowe przypominają oryginalny DMC-12, ale bez jego kanciastej stylizacji. Mimo, że samochód jest tylko koncepcją, już teraz zdobywa popularność wśród fanów. Ogłoszono również jego specyfikację użytkową. Pakiet akumulatorów Alpha5 pomieści energię wystarczającą na 300 mil jazdy na jednym ładowaniu. Jego prędkość maksymalna wyniesie 155 mph, więc nie jest to tylko koncept.

Audi’s Taycan

Jeśli zastanawiasz się, czy sportowy samochód Audi Taycan jest modelem elektrycznym, nie jesteś sam. Wielu producentów samochodów zwróciło uwagę na sukces Porsche z elektrycznym układem napędowym w Mission E. Te samochody stają się teraz bardziej mainstreamowe, a samochód sportowy Audi Taycan nie jest wyjątkiem. Ten napędzany elektrycznie samochód ma 600 koni mechanicznych i silnik elektryczny, który sprawia, że samochód czuje się niesamowicie szybko. Oczekuje się, że jego zasięg wyniesie 500 kilometrów, a ładowanie 350 kW.

Podczas gdy Audi Taycan jest w dużej mierze elektryczne, samochód sportowy eTron GT oferuje pewne wyjątkowe korzyści. eTron GT może przyspieszyć od 0 do 60 mph w 3,1 sekundy. Audi Taycan może pokonać 232 mile na jednym ładowaniu, a ładuje się od 5% do 80% w zaledwie 20 minut. Taycan Turbo to mocniejsza opcja, oferująca 670 koni mechanicznych i prędkość maksymalną 161 mph. Może osiągnąć 60 mph w zaledwie trzy sekundy, a jego zasięg wynosi 212 mil.

Oprócz tego, że Taycan jest pojazdem elektrycznym, posiada również ogromny moment obrotowy. Oznacza to, że maksymalna moc jest dostarczana natychmiast. Nie trzeba czekać na szczytowy moment obrotowy w górnym zakresie obrotów – ten pojazd elektryczny dostarcza go natychmiast. Jest też całkiem bezpieczny. Imponujący elektryczny układ napędowy Taycana prawdopodobnie doprowadzi w przyszłości do opracowania innych modeli EV.

McLaren’s MR2

Jako środkowy silnik, tylny napęd, dwumiejscowy, MR2 mógłby zostać przerobiony na całkowicie elektryczny. Platforma E-Sports firmy Lotus pomieści silniki elektryczne za kabiną. Samochód ten będzie miał napęd na tylne koła i pomieści czterech pasażerów w konfiguracji 2+2. Można sobie wyobrazić elektryczną wersję MR2, ale pytanie czy będzie ona wystarczająco szybka, aby dotrzymać kroku obecnym samochodom wyczynowym?

To, czy McLaren MR2 może być w pełni elektryczny, jest kwestią czasu. McLaren nie zaprezentował jeszcze wersji elektrycznej, ale ma wersję hybrydową o mocy 671 KM i planuje starty w Formule E. Musi być wystarczająco szybki, by prześcignąć Lotusa Eviję, który według prognoz ma osiągać 200 mph i mieć zasięg 250 mil. Jeśli Lotus Evija udowodni swój potencjał, może stać się najmocniejszym samochodem produkcyjnym na świecie.

Toyota ujawniła również 16 elektrycznych samochodów koncepcyjnych. Coupe Toyota Gazoo Racing jest podobne do MR2 i może być pierwszym EV firmy na zamówienie. Ponadto, prezes Toyoty Akio Toyoda ujawnił niedawno plany budowy 15 nowych samochodów elektrycznych do 2030 roku. Najnowszy samochód koncepcyjny, nazwany GR-EV, wygląda bardziej agresywnie i może być duchowym następcą MR2. Choć jego produkcja zakończyła się w 2007 roku, możliwe, że nowy samochód jest elektryczną wersją klasycznej platformy z silnikiem średnim. Lotus i Toyota wciąż dopracowują szczegóły koncepcji.

MR2 ponownie wprowadzony na rynek jako elektryczny samochód sportowy

Do tej pory Toyota nie wprowadziła na rynek MR2 jako pojazdu elektrycznego. Firma wspomniała jednak o planach ponownego wprowadzenia modelu na rynek w przyszłości. Strategia „trzech braci”, czyli czterocylindrowa Celica z silnikiem przednim, sześciocylindrowa Supra z silnikiem średnim i MR2 z napędem elektrycznym, zostanie odnowiona.

Toyota po raz ostatni zbudowała model MR2 w 2007 roku, więc próba odrodzenia będzie ograniczona do samochodów sportowych Supra i MR2. Jednak firma planuje rozszerzyć swój program odrodzenia MR2 na Suprę, Corollę AE86 coupe i samochody sportowe z lat 60. 2000GT w przyszłości. Toyota zajęła się promowaniem tej idei od czasu, gdy ostatni MR2 został wyprodukowany w 2007 roku. W rzeczywistości, plany wznowienia produkcji MR2 były plotkowane od 2007 roku, i są pogłoski o hybrydzie wielkości miasta i V6 elektrycznego samochodu sportowego.

Jeśli MR2 zostanie ponownie uruchomiony jako elektryczny pojazd sportowy, mógłby być wykonany przez Toyotę i Lotusa. Chociaż firma ma już partnerstwo z Lotusem, nie ogłosiła jeszcze daty premiery tego samochodu. Chociaż nie jest jasne, czy Toyota wykorzysta tę platformę, prawdopodobnie będzie ona dostępna pod koniec dekady. O ile firma opracowuje zasilany bateriami model MR2, Lotus i Toyota mają długą historię współpracy.

Toyota i Lexus zaprezentowały niedawno koncepcyjny samochód elektryczny ze średnim silnikiem. Konferencja prasowa nie była zbyt szczegółowa, a Toyota skupiła się na swoim dążeniu do produkcji zrównoważonych samochodów. Inne projekty badawcze obejmują paliwa neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i silniki wodorowe. Ten samochód koncepcyjny ma ostry wygląd i prawdopodobnie trafi do produkcji. Taki samochód koncepcyjny może być pierwszym w pełni elektrycznym modelem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *