Porsche i wyścigi rajdowe

Co się dzieje w rajdach samochodowych 2021?

Kilka lat temu Porsche wraz z wprowadzeniem modelu 911 zaczęło interesować się wyścigami rajdowymi. Start w Rajdzie Dakar był jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie rajdów. W tym artykule omówimy zaangażowanie Porsche w wyścigi rajdowe, zespół Rothsport oraz firmy Singer i Tuthill. Ale czy 911 jest nadal najlepszym samochodem rajdowym? Co o 911 sądzą inni kierowcy? I czy dziś jest równie ekscytująca?

Zainteresowanie Porsche wyścigami rajdowymi

Choć Porsche nie ogłosiło jeszcze planów budowy samochodu rajdowego R-GT, firma jest zainteresowana udziałem w tym sporcie. W rzeczywistości firma testuje już koncepcję samochodu rajdowego z kierowcami fabrycznymi. Samochód koncepcyjny GT4 Clubsport zadebiutuje w rajdzie podczas ADAC Rallye Deutschland, a Porsche pojedzie nim jako samochód otwierający trasę. Jeśli samochód koncepcyjny okaże się popularny, Porsche wprowadzi do produkcji bardziej dopracowaną wersję.

W 1996 roku zainteresowanie Porsche wyścigami rajdowymi odżyło wraz z wprowadzeniem na rynek 911 GT1, samochodu, który rywalizował z McLarenem F1. GT1 nie miał żadnego związku z drogowym samochodem 911, a więc był poza zakresem tego artykułu. Porsche pokazało jednak swoje zainteresowanie wyścigami rajdowymi, wprowadzając 911 GT1 do Rally Finland. Samochód koncepcyjny został wykonany przy użyciu tych samych technik inżynieryjnych, które zostały wykorzystane przy tworzeniu samochodu drogowego 911.

Pomimo wysokich kosztów wejścia i rozwoju, Porsche GT4 Clubsport bierze już udział w rajdach FIA. Porsche ujawniło również niedawno nowe studium koncepcyjne oparte na GT4 Clubsport, które będzie rywalizować w zawodach FIA R-GT. Studium koncepcyjne zadebiutuje w przyszłym tygodniu podczas ADAC Rallye Deutschland. Będzie rywalizować w tej samej kategorii co supersamochód 959.

Rajd Dakar

Rajd Dakar to jeden z najtrudniejszych wyścigów terenowych na świecie, obejmujący tysiące mil terenu, w tym wydmy piaskowe wielkości tsunami. Podczas zawodów mężczyźni i kobiety muszą zmierzyć się ze sobą w ostatecznym teście wytrzymałości. W zawodach bierze udział pięć klas pojazdów: samochody, motocykle, quady, UTV i ciężarówki. W ostatnich latach wielu producentów wykorzystało te zawody jako poligon doświadczalny. KTM i Honda zdominowały klasę motocykli, a Yamaha, Suzuki i Subaru zdominowały klasę quadów.

Pomimo wysokich kosztów samochodu, wysiłki zespołu opłaciły się. Zespół Porsche był w stanie konkurować z najlepszymi samochodami rajdowymi na świecie. Pomimo wysokich kosztów przystąpienia do wyścigu, zwycięski zespół składał się tylko z jednej ekipy, w której w jednym rajdzie startowało dwóch kierowców. Kierowcy musieli podejmować decyzje w ostatniej chwili, a błędy mogły ich kosztować cenny czas. W końcu zespół Rene Metge’a wziął Rajd Dakar szturmem, zdobywając dla swojej firmy pierwsze miejsce.

Klasa Classic przeszła w ostatnich latach kilka zmian. Obecnie, aby wziąć udział w wyścigu, trzeba czekać do czerwca, a nie do października. W 2006 roku rajd odbył się w Lizbonie we Francji, a Mitsubishi wygrało po raz szósty z rzędu. Zespół zatrudnił również byłego mistrza narciarskiego Luca Alphanda jako kierowcę. Zespół odniósł wiele sukcesów w rajdzie, a Hiroshi Masuoka, japoński zawodnik, wygrał drugi rajd Dakar w 2007 roku.

Zespół Rothsport

W 2017 roku zespół Rothsport wystartował w swoim pierwszym pełnowymiarowym rajdzie drogowym w Meksyku. Zespół przygotował dwa identyczne samochody Porsche 964 Rally i bardzo szczegółowo ocenił każdą część. Zespół Rothsport ściśle współpracował z brytyjską firmą Tuthill Racing, aby przygotować samochody. Na potrzeby imprezy zespół wybrał koła Braid i opony BFG A/T KM2. Samochody zostały wystawione na targach samochodowych Luftgekuhl 4 w Los Angeles, aby promować swój zespół i jego wysiłki wyścigowe.

Zespół powstał w 1998 roku, kiedy to założyciel Jeff Gamroth z Sherwood w stanie Oregon rozpoczął wyścigi drogowe Porsche. Zespół odnosił sukcesy w zawodach PCA, SCCA i NASA. Dodatkowo Rothsport Racing zbudował dwa 964 dla klientów – jeden dla Healy’ego, drugi dla Jeffa Gamrotha. W 2016 roku zespół startował w National Off Road Racing Association’s Mexican 1000 Rally, wygrywając prestiżową imprezę.

Zespół Rothsport buduje swoją trzecią wyścigówkę Baja 911. Samochody te są w stanie rywalizować zarówno w wyścigach ulicznych, jak i rajdowych. Projektuje je T.J. Russell, który wcześniej pracował dla Singer Vehicle Design. Dwuosobowa maszyna oparta na 964 wygrała 2019 SEMA Show w Las Vegas. Ponadto zespół planuje zbudować cztery Baja 911 rocznie. Firma pracuje nad wersją opartą na 993.

Singer i Tuthill

Nowe Porsche ACS powstało we współpracy z Singer Motorsports i legendami rajdów Porsche – Tuthill. Samochód ten został pierwotnie zaprojektowany w Kalifornii i zbudowany w Oxfordshire. Singer i Tuthill będą również kontynuować produkcję samochodów dla programu. W przyszłości Singer i Tuthill ponownie połączą siły. Nowy samochód jest hołdem dla historii wyścigów rajdowych Porsche. Singer i Tuthill mają długą historię współpracy, a ich nowy samochód nie jest wyjątkiem.

W ACS zastosowano karoserię pokrytą włóknem węglowym. Zarówno nadwozie, jak i rama są wzmocnione za pomocą wsporników usztywniających ramę. Pojazd wyposażony jest w zawieszenie o dużym skoku, dwa regulowane amortyzatory na każde koło oraz klatkę z certyfikatem FIA. Dodatkowo samochód posiada system GPS oraz system hydracyjny dla kierowcy. Singer i Tuthill wygrywali liczne wyścigi rajdów 911 za pomocą ACS.

ACS został zaprojektowany we współpracy z Richardem Tuthillem, specjalistą od rajdów Porsche. Dwa zespoły samochodowe odniosły wielki sukces w imprezach rajdowych na całym świecie, a przygotowane przez ACS Porsche zajęło czwarte miejsce w 2019 East African Safari Classic, 5000-kilometrowej imprezie w Kenii i Tanzanii. Singer i Tuthill stworzyli oszałamiający pojazd, który łączy najnowocześniejszą technologię z innowacyjnością. Są one naprawdę niesamowite.

Tuthill Porsche

Przez dziesięciolecia rajdowe samochody wyścigowe Tuthill Porsche 911 zdominowały imprezy Off-Road. Samochody te wyposażone są w zespawaną klatkę, wiązki przewodów i uprzęże wyścigowe, podgrzewaną przednią szybę i pistolety do nakręcania kół oraz 3,0-litrowy silnik typu flat-six z rajdowym wałkiem rozrządu i pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Pakiet uzupełnia pięciostopniowe regulowane tylne zawieszenie ze specyficznymi dla rajdów amortyzatorami oraz wyścigowy układ wydechowy.

Chociaż oryginalne Porsche 911 zostało zbudowane z myślą o rajdach, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że samochód został zaprojektowany do ostrej jazdy. Tuthill Porsche, firma specjalizująca się w autentycznie odrestaurowanych klasycznych samochodach rajdowych, przenosi tę filozofię na wyższy poziom. Efektem jest samochód, który uosabia pasję graniczącą z obsesją. Celem firmy jest stworzenie niezapomnianych wrażeń dla klientów. Firma współpracowała z nami przy rebrandingu wizerunku i strony internetowej firmy.

Firma Singer Custom Cars, specjalizująca się w personalizacji klasycznych Porsche, opracowała studium All-Terrain Competition (ACS). Kiedy klient zwrócił się do firmy z prośbą o stworzenie specjalnego terenowego Porsche 911, firma dotarła do Richarda Tuthilla, pioniera w dziedzinie samochodów Porsche wygrywających rajdy. Samochód powstał w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii i został zaprojektowany tak, aby osiągać wyjątkowe wyniki zarówno w zawodach drogowych, jak i rajdowych.

911 Safari Spec

Jeśli chodzi o rozwój Porsche przystosowanych do rajdów, Leh Keen zna się na klasyce. Ten pochodzący z Georgii kierowca dorastał jeżdżąc na quadach po polnych drogach, co stanowiło podatny grunt do nauki sterowania samochodem. W tym celu Keen zbudował Safari 911, aby rywalizować z samochodami Grupy B z połowy lat 80. Tworząc swój samochód, zachował związek z rodzinnym miastem Stuttgart.

Na potrzeby Porsche Safari Spec, Keen przerobił model Carrera 3.0 lub SC 3.2 na nowoczesny samochód rajdowy z długą maską. Unikalna konstrukcja samochodu została zaprojektowana tak, aby naśladować model RSR z 1973 r., który podziwiał od pierwszej jazdy. Wyposażono go również w szyte na miarę wnętrze, w tym skórzaną tapicerkę. Keen mówi, że Safari 911 jest przeznaczone do jazdy po szutrze, drogach gruntowych i torach, więc duża moc nie jest konieczna.

Powstały samochód ma wiele cech, które odróżniają go od innych samochodów wyścigowych. Posiada lekki strąk z przodu i listwy zderzaka, wygolone lusterka, błotniki i opony 215/65 R16 BFGoodrich KO2. The Keen Project zainstalował również dziką tapicerkę i opcjonalny system zawieszenia, aby samochód mógł wytrzymać w trudnym terenie. Jeśli szukasz Porsche gotowego do rajdu, rozważ Keen Project w Atlancie, Georgia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *