Opel Calibra Touring Car ’94

Czy wyścigi rajdowe są trudne?

Opel Calibra Touring Car ’94 to samochód, który był używany przez Nelsona Piqueta Jr. i Garretta Kaywooda w sezonie 1994 IndyCar Series. Samochód został zakupiony przez Trackhouse Racing Team po tym, jak miał powiązania z rodziną Petty. Później zrezygnowano z niego w sezonie 2022. W 2021 roku samochód był widziany tylko podczas testów Next Gen i nigdy nie był ścigany. Nie wiadomo, co stanie się z nim w przyszłości.

Bill Elliott Racing

Bill Elliott zaliczył swój pierwszy start w Busch Series w Fordzie nr 9 w 1988 roku i wygrał oba wyścigi w Charlotte. W tym samym roku miał jeszcze dwa miejsca w pierwszej dziesiątce w samochodzie nr 84, ale nie udało mu się znaleźć pełnego etatu. W 1993 roku Elliott wystawił model nr 94 dla swojego bratanka Caseya Elliotta. Casey ukończył wyścig na 20 miejscu, ale miał kilka problemów z samochodem.

W 1980 roku właścicielem zespołu był przedsiębiorca Bill Melling. Zespół rozpoczął działalność jako jednosamochodowy, ale firma rozrosła się o innych kierowców, w tym Borisa Saida. Zespół nadal się rozwijał, a w 1981 roku udało się zabezpieczyć wystarczająco dużo sponsorów, aby ukończyć 12 wyścigów. Dziś Bill Elliott nadal jeździ dla Wood Brothers. Dodatkowo w zespole jeździ Boris Said, kierowca z Ohio.

Ten 1995 Nascar Stock Car jest repliką 1:24 złotego Mercury’ego Billa Elliotta. Kariera wyścigowa Elliotta rozpoczęła się na początku lat 70-tych. Jego najbardziej godne uwagi zwycięstwa były Daytona 500 i NASCAR Championship. Posiadał również rekordy torów w Daytona i Talladega. Oprócz wygrania sześciu wyścigów, zdobył 16 nagród NMPA Most Popular Driver Awards. Jego ostatni wyścig odbył się na torze Daytona w 2012 roku.

W wyścigu National 500 w 1980 roku, Bill Elliott wygrał wyścig po zakwalifikowaniu się na zewnętrznym polu. W tym samym roku wygrał trzy wyścigi i zdobył cztery bieguny. W 1980 roku w Atlanta Journal 500 zajął trzecie miejsce. W 1984 roku w Atlanta Cup, Bill Elliott zajął trzecie miejsce, ale jego kariera mistrzowska dobiegła końca. Wygrał również Puchar Winstona w Riverside. W 1984 roku wygrał trzy wyścigi i zdobył cztery pole position, a w mistrzostwach zajął trzecie miejsce.

Opel Calibra Touring Car ’94

Opel Calibra był samochodem wyścigowym, który w 1994 roku zdobył trzy mistrzostwa DTM. Samochód był prowadzony przez Keke Rosberga i Manuela Reutera. John Winter dołączył później do zespołu. W 1996 roku DTM połączył się z ITC, co dało Oplowi Calibrze znaczny wzrost mocy do 493 koni mechanicznych. Reuter wygrał trzy wyścigi i zdobył tytuł kierowcy. Inni członkowie zespołu również jeździli dobrze. Jednak pomimo świetnych wyników kierowców, Opel postanowił wycofać się z International Touring Car Championship po sezonie 1996.

Podwozie Calibry zostało zaprojektowane przez zespół Joest, który miał na swoim koncie liczne zwycięstwa w 24-godzinnych wyścigach Le Mans. Dostrojone przez Coswortha 2,5-litrowe turbodoładowane V6 dostarczało 414 KM na wszystkie cztery koła. Dwudrzwiowe coupe było wyposażone w przedni spojler i tylne skrzydło, a jego podwozie zostało specjalnie uformowane, aby zmaksymalizować efekty naziemne.

Opel Calibra odniósł wielki sukces dzięki wyczuciu czasu, marketingowi, ogólnej konstrukcji i silnikowi. Turbodoładowany silnik samochodu z wtryskiem paliwa był wystarczająco mocny, aby osiągnąć prędkość 240 km/h. Silnik został zaprojektowany z myślą o optymalnej wydajności na potrzeby wyścigów, a partner Opla, Williams GP Engineering, odegrał kluczową rolę w opracowaniu technologii. Sześciobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów samochodu była obsługiwana przez system hydrauliczny, który odciążał kierowcę w trudnych sytuacjach wyścigowych. Sekwencyjną skrzynią biegów sterował wysokociśnieniowy system hydrauliczny. Kierowca mógł zmieniać biegi jednym naciśnięciem przycisku.

Opel Calibra Super Touring Car ’94 to samochód wyścigowy, który pojawiał się w każdej większej grze Gran Turismo® od drugiej części. W Wielkiej Brytanii był sprzedawany jako Opel Calibra i wziął udział w ostatnim wyścigu sezonu DTM 1993 w Hockenheim. Już za pierwszym razem zdobył punkty mistrzowskie. Poza występami w serii, Calibra była sprzedawana również jako Vauxhall Calibra.

Nelson Piquet Jr

Będąc zaledwie nastolatkiem, Nelson Piquet Jr. uczęszczał do amerykańskiej szkoły, ale opuścił ją jako nastolatek, aby kontynuować karierę wyścigową. Zaczął ścigać się w gokartach, a później awansował do Formuły 3 Sudamericana. W 2001 roku był najmłodszym kierowcą w tej serii, zajmując czwarte miejsce w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i zdobywając trzy miejsca na podium. Ma również swój etatowy zespół Nelsinho Racing, z którego jednak odszedł.

Urodzony w 1985 roku Nelson Piquet Jr. przeprowadził się do Francji, gdy miał osiem lat. Następnie zaczął się ścigać w Blancpain Sprint Cup i Global Rallycross Challenge. W 2014 roku zajął czwarte miejsce w obu tych seriach i podpisał kontrakt z chińskim zespołem NEXTEV Racing. W 2015 roku Nelson Piquet Jr. zdobył mistrzostwo FIA Formuły E. Jego wyniki w serii zostały znacznie poprawione w kolejnych sezonach, ponieważ wygrał ePrix w Long Beach i Le Mans w Moskwie. Jego kariera rozwijała się wraz z sukcesami.

W 2003 roku Nelson Piquet Jnr był zdecydowanym faworytem do zdobycia mistrzostwa F3 i wygrał sześć wyścigów. W 2004 roku nie ukończył jednak żadnego z głównych europejskich wyścigów. Zajął ósme miejsce w F3 Masters i dziesiąte w Macau. Przed rozpoczęciem sezonu 2005 wziął również udział w testach F1 z Hondą i wygrał wyścig we Włoszech.

Jego kariera w F1 była dość udana. Nelson Piquet awansował z kierowcy testowego na etatowego zawodnika w zespole Renault. Miał wypadek na zakręcie Curva Grande na torze Monza, ale na szczęście wyszedł z niego bez szwanku. Wielokrotnie kwalifikował się w pierwszej piątce, często wyprzedzając Laudę i innych wysoko postawionych kierowców. Nelson Piquet Jr. był wspaniałym zawodnikiem, a jego nazwisko powinno być zapamiętane w nadchodzących latach.

Garrett Kaywood

Garrett Kaywood, wnuk niepełnosprawnego weterana armii amerykańskiej, ma wyjątkowy gen wyścigowy – i to widać w jego samochodzie 94. Od ponad dwudziestu lat odnosi sukcesy w świecie sportów motorowych, nigdy nie przegrywając wyścigów. Historia jego rodziny z weteranami sięga jego dziadka Roya Kaywooda, który służył w wojsku podczas wojny koreańskiej. Dorastał w Wirginii, ale wiele lat spędzał w Michigan.

Roy Kaywood ścigał się przed otwarciem drogi ekspresowej, na torach gruntowych przy Dettman Road w Jackson i wzdłuż I-94, zanim została ona otwarta dla publiczności. Jego wnuk, Colin Garrett, ściga się Toyotą nr 26 w dzisiejszym wyścigu serii Xfinity, startując z 29. miejsca. Wyścig można obejrzeć na NBCSN o 15:30 CT, a także dowiedzieć się więcej o historii tego samochodu.

Chociaż MIS został dotknięty pandemią COVID-19, ten wyścig nie został jeszcze odwołany. Rodzina jest podekscytowana, że Garrett będzie mógł poprowadzić ten samochód wyścigowy. Chociaż rodzina nigdy wcześniej nie oglądała wyścigu MIS, oglądała na YouTube filmy z poprzednich wyścigów, aby być na bieżąco. Ich dziadkowie będą oglądać w telewizji, więc rodzina może być z niego dumna. A jeśli nie, mogą oglądać go w telewizji w zaciszu własnego domu.

Wielowagonowa działalność Billa Elliotta

Po dwóch latach nieobecności w sporcie, Bill Elliott powrócił do wyścigów w pełnym wymiarze godzin w 1997 roku. Nawiązał współpracę z Danem Marino, nazywając swój zespół Elliott-Marino Racing. Początki zespołu były niespójne, Elliott tylko trzy razy znalazł się w pierwszej dziesiątce. Jednak po udanym sezonie 1998, Elliott przegrupował się i w 1999 roku wystawił jeden samochód. W tegorocznym wyścigu Daytona 500, Elliott wystawił Forda nr 94 dla swojego siostrzeńca Caseya Elliotta. Casey ukończył jednak wyścig dopiero na szóstym miejscu z powodu problemów z silnikiem.

W 1992 roku Elliott zmienił sponsora z Coors Light na Coca-Colę, stając się pierwszym kierowcą, który tego dokonał. Ta zmiana była dla Elliotta bardzo ważna. Od tego czasu stał się głównym sponsorem Forda nr 91 i był kierowcą zespołu na pół etatu. Jednak firma nie wygrała jeszcze wyścigu Winston Cup. Jednak działalność Elliotta z wieloma samochodami wciąż się rozwija.

W 1996 roku Bill Elliott wygrał Winston Million za trzy wyścigi w koronie na torze Atlanta i Daytona. Nie wspomniał o żadnych gorzkich słowach pod adresem Woodsa i wygrał Southern 500 i World 600. W 1985 roku Elliott wygrał swój drugi Daytona Duel, używając ruchu crossover, aby wyprzedzić Wallace’a. Po dwóch latach Elliott stał się nazwą domową w NASCAR. Jego dwie siostry, Brittany i Lauren, obie pracowały w tej branży.

W wyścigu Daytona 500 w 2001 roku Elliott zajął miejsce w pierwszej piątce i zdobył swoje 50. pole position. W 2004 roku powrócił do sportu i przesiadł się do bolidu nr 9 należącego do Mellinga. Chociaż nie wygrał Daytona 500, został uznany za najpopularniejszego kierowcę NASCAR przez dziesięć kolejnych lat. W 2013 roku Earnhardt Jr. zdobędzie swoją 11 nagrodę Najpopularniejszego Kierowcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *