Najlepsze tory rajdowe na świecie

Najlepsze tory rajdowe na świecie

Choć wyścigi rajdowe nie mają takiego splendoru jak Formuła 1 czy wielkie widowisko Nascar, są prawdopodobnie najbardziej ekscytującą formą sportu motorowego. Wyprodukowały jedne z największych momentów, osobowości i samochodów w historii tego sportu. Niektóre z tych pojazdów są teraz dostępne dla zwykłych użytkowników w formie drogowej.

Col de Turini

Col de Turini to jeden z najsłynniejszych odcinków specjalnych serii WRC. Ta górska trasa znana jest z trudnej, ale pięknej scenerii. Jest to świetne miejsce do sprawdzenia swoich umiejętności jazdy. W 1964 roku Paddy Hopkirk zapisał się w historii, przejeżdżając swoim Mini Cooperem przez ten tor. Udało mu się wygrać rajd Monte Carlo i ugruntować swoje miejsce w historii sportów motorowych. Dziś ten sam tor jest często wykorzystywany przez kierowców F1 i rajdowych do treningów i kwalifikacji.

Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś samochodu rajdowego, to jest to świetne miejsce do rozpoczęcia. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów Rajdu Monte Carlo i widziało go wielu najlepszych kierowców rajdowych wszech czasów. Droga jest wąska i ma wiele ostrych zakrętów. Tor był kiedyś przejeżdżany w nocy, ale dopiero kilka lat temu został przekształcony w tor dzienny. To utrudniło rywalizację, ale zyskało szacunek wszystkich kierowców.

Col de Turini to niezwykle wymagający tor. Kurs składa się przede wszystkim z dwóch tras, które wchodzą na górę i z niej schodzą. Wraz ze wzrostem wysokości zmienia się nawierzchnia ze śniegu na asfalt. Pierwsza trasa rozpoczyna się w pełnym śniegu i zawiera kilka bardzo ciasnych zakrętów. Druga trasa jest kontynuowana na asfalcie i zawiera tunel pod koniec trasy. Etap został zaprojektowany tak, aby na przemian pokonywać ciasne serpentyny i szybko płynące zakręty.

Wycieczka na Col de Turini jest obowiązkowa dla każdego entuzjasty rajdów. Ten historyczny etap jest łatwo dostępny z Monako i Nicei. Trasa stała się ikoną i była nawet przedstawiona w najlepszej serii Top Gear.

Ascona 400

Ascona 400 to jeden z najbardziej znanych torów rajdowych w Europie. Ma bogatą historię rajdów i wciąż jest ulubionym miejscem dla prywatnych zawodników. Tor Ascona 400 ma silną tradycję zdobywania tytułów i był jednym z pierwszych, na których startowała Toyota Celica GT-Four WRC z grupy A. Samochód ten zapisał się na kartach historii jako pierwszy. Ten samochód zapisał się w historii WRC bardziej niż jego poprzednik, ST165.

Pierwsza Ascona 400 została zaprezentowana w 1980 roku na Rajdzie Monte Carlo, gdzie jeździli nią Jochi Kleint i Anders Kullang. Był to dwudrzwiowy samochód z napędem na tylne koła, który był bardzo niezawodny i miał najlepsze osiągi w WRC. Zespół był prowadzony przez głównego inżyniera Karla-Heinza Goldsteina, który zaprojektował samochód, aby był bardzo konkurencyjny. Rohrl był w stanie przetestować go przeciwko Audi Quattro i udało mu się wygrać Rajdowe Mistrzostwa Europy w tym samym roku.

Dziś zwycięskie samochody z WRC są wystawione w muzeach i kolekcjach. Ascona 400 jest oznaczona kodem podwozia „RA40”, co oznacza Rohkarosse Ascona No. 40. Została zaprojektowana specjalnie do rajdów w Afryce i posiada podwyższone zawieszenie, masywną ochronę skrzyni korbowej, zewnętrzne klamki i dodatkowe reflektory.

Opel wyprodukował tylnonapędową Asconę 400, która wygrała Rajdowe Mistrzostwa Świata w 1982 roku. Samochód ten był legalny, ale w kolejnych latach miał słabe wyniki. Walter Rohrl, drugi tytuł kierowcy, był ostatnim kierowcą, który zdobył tytuł w tym samochodzie.

Rajdy samochodowe były pasją Rohrla, gdy był nastolatkiem. Wybrał ten sport ponad inne aktywności, w tym wyścigi. Udało mu się wygrać Rajdowe Mistrzostwa Europy i stać się gwiazdą tego sportu.

Silverstone

Tor samochodowy Silverstone Rally znajduje się w pobliżu wsi Northamptonshire. Jest to tor do wyścigów samochodowych i gości Grand Prix Wielkiej Brytanii. Pierwszy wyścig odbył się w 1948 roku. Dziś przyciąga on miłośników samochodów rajdowych z całego świata. Wizyta na torze to świetna zabawa, której szybko nie zapomnisz.

Historyczny tor Silverstone został zbudowany na miejscu dawnej stacji bombowej Królewskich Sił Powietrznych. Podczas II wojny światowej teren ten służył jako baza treningowa dla jednostki szkolenia operacyjnego nr 17. Tor został zaprojektowany z tradycyjnymi pasami startowymi w kształcie trójkąta. Ten projekt został zachowany i jest używany do dziś, choć układ toru jest dziś nieco inny.

Dla entuzjastów samochodów rajdowych, tor Silverstone Rally Car jest miejscem, w którym warto się znaleźć. Tor jest najwyższej klasy i odbywa się na nim wiele imprez motorowych. Oprócz Grand Prix, tor jest domem Grand Prix Wielkiej Brytanii. Motorheads będą chcieli doświadczyć jazdy samochodem rajdowym tutaj, a jest wiele sposobów, aby to zrobić.

Tor Silverstone GP posiada 7 legendarnych zakrętów. Tor jest szybki i kręty, ale także wymagający. Są tu zakręty, które mogą powodować wypadki, a wielu kierowców z trudem sobie z nimi radzi. Niektórzy kierowcy obierają złą linię i uderzają w wewnętrzną ścianę, więc pamiętaj o zagrożeniach przed wjazdem na tor.

Grand Prix Wielkiej Brytanii jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Silverstone. W 1973 roku w Grand Prix Wielkiej Brytanii, Jody Scheckter stracił kontrolę nad swoim McLarenem w Woodcote i wpadł w pit wall. Efektem był masowy pile-up, w którym zginęła większość stawki. Tylko Andrea de Adamich doznał w wypadku poważnych obrażeń.

Margam Park

Jeśli jesteś fanem wyścigów samochodowych, zapewne słyszałeś o Margam Park, walijskim torze rajdowym, na którym odbyło się kilka czołowych imprez. Jest to również świetne miejsce dla rodzin, ponieważ jest tam wiele atrakcji dla dzieci. Dzieci mogą skorzystać z Bajkowej Wioski i Zamku Przygód, lub udać się na Szlak Farm i zobaczyć rzadkie zwierzęta. A jeśli chcesz przeżyć więcej przygód, możesz udać się do lasu na ścieżkę przygodową Wood Vibrations.

Margam Park był gospodarzem finału Rajdowych Mistrzostw Świata. Trasa rozpoczyna się w lasach Walii i kończy na terenie zamku Margam. W 1998 roku Carlos Sainz zajmował czwarte miejsce, gdy jego Toyota Corolla WRC rozbiła się 500 metrów przed metą etapu. Jego nadzieje na mistrzostwo zostały pogrzebane, a on sam wycofał się po stracie punktu na rzecz Tommi Makinena, który wygrał rajd.

Na początku lat 2000 rajdy były u szczytu popularności. Rajdowi mistrzowie byli zdeterminowani, aby wygrać Rally Great Britain, a Mitsubishi Lancer Evolution, Subaru Impreza i Honda Civic walczyły ze sobą. Colin McRae i Richard Burns byli rywalami, a fani rajdów przygotowywali się do pogody, aby zobaczyć swoich bohaterów.

Park ma również wiele historii, w tym Margam Castle, wielką rezydencję zbudowaną na początku XIX wieku. Zbudowany w stylu gotyku Tudorów, jego budowa trwała dziesięć lat. W latach 70-tych uległ katastrofalnemu pożarowi, ale obecnie jest w trakcie renowacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *