Jakie są różne typy samochodów rajdowych?

Jakie są różne typy samochodów rajdowych?

Samochód rajdowy grupy 4

Samochody rajdowe grupy 4 mają zwiększony rozstaw osi i zaawansowany technologicznie system zawieszenia. Mają również wyższą prędkość maksymalną niż zwykły samochód. Samochód rajdowy grupy 4 ma niższą wagę niż zwykły samochód drogowy. Jest to duża zaleta, jeśli chodzi o rywalizację i bezpieczeństwo. Samochody te są również bardzo popularne w Wielkiej Brytanii ze względu na ich wysoki poziom wydajności. Dodatkowo można je nabyć w znacznie bardziej przystępnej cenie niż standardowy samochód drogowy.

Ten konkretny samochód jest prezentowany w doskonałym stanie, z czystym folderem historii, który zawiera faktury za przygotowanie rajdowe i dwa zestawy kół. Ciało i lakier samochodu są w doskonałym stanie, bez widocznych uszkodzeń. Jeździ na 13-calowych stopach Minilite w złotym wykończeniu. Wyposażony jest również w wydech ze stali nierdzewnej i cztery celowe lampy punktowe.

Ford Escort jest atrakcyjnym, klasycznym samochodem wyczynowym, przebudowanym do specyfikacji rajdowej Grupy 4. Posiada wyczynową specyfikację, w tym 2,0-litrowy silnik Cosworth YB z suchym zbiornikiem paliwa o mocy 240 KM. Posiada również pięciobiegową manualną skrzynię biegów ZF. Jego specyfikacja jest tak imponująca, że byłby świetnym wpisem w wielu historycznych imprezach motorowych.

Podczas gdy samochody rajdowe grupy 4 mają wysoką prędkość maksymalną, nie są tak szybkie jak samochody rajdowe grupy B. FIA ma zasady regulujące samochody rajdowe Grupy 4. Samochody grupy A muszą być budowane w minimalnej liczbie produkcyjnej dwóch tysięcy sztuk. Klasa Grupy 4 została po raz pierwszy wprowadzona na sezon wyścigów samochodowych w 1966 roku i została zastąpiona przez Grupę B w 1983 roku. Pierwszym samochodem rajdowym Grupy 4 był Alpine A110, który został opracowany w Dieppe przez Jeana Redele.

Samochody rajdowe Grupy N są tańsze niż samochody Grupy A i są popularne zarówno wśród nowych, jak i doświadczonych kierowców rajdowych. Są również tańsze niż samochody Grupy A, które mogą kosztować cztery razy więcej niż samochód rajdowy Grupy N.

MG Metro 6R4

MG Metro 6R4 to sześciocylindrowy samochód rajdowy z napędem na cztery koła. Pierwszym prototypem był samochód testowy przejechany przez ekran filmowy w Londynie w lutym 1983 roku. Samochód był czerwono-biały i był inspirowany Mini Cooperami z dwóch dekad wcześniej. W sierpniu tego samego roku 6R4 po raz pierwszy wystąpił publicznie w rajdzie. Wygrał osiem etapów, ale doznał pożaru alternatora, który zakończył program.

Metro 6R4 zostało opracowane przez Williams Grand Prix Engineering, który miał za zadanie poprawić charakterystykę prowadzenia samochodu. Musiał on mieć zrównoważoną trakcję pomiędzy przednimi i tylnymi kołami, co pozwalało na szybkie przyspieszenie samochodu bez utraty przyczepności. Usytuowanie silnika w środku ułatwiało osiągnięcie tego celu.

Model 6R4 był udanym samochodem rajdowym. Zespół Austin Rover Motorsport sponsorował zespół Formuły 1 Williams, a jego inżynierowie mieli za zadanie opracowanie samochodu rajdowego, który mógłby zwiększyć sprzedaż MG Metro. Model 6R4 posiadał całkowicie nowe podwozie z ramą przestrzenną, silnik zamontowany z tyłu i niestandardowe nadwozie z włókna szklanego.

Pomimo swojej popularności, model 6R4 miał problemy z niezawodnością. Nie posiadał wystarczającej mocy do zawodów grupy B, więc po kilku śmiertelnych wypadkach został porzucony. Metro 6R4 odnosiło jednak sukcesy w licznych rajdach, a Didier Auriol zdobył mistrzostwo Francji po tie-breaku. Samochód ten wygrał również wiele innych rajdów w sezonie 1986.

Chociaż Metro nie jest samochodem rajdowym, jest to oszałamiająco kultowy samochód z trzylitrowym silnikiem V6 produkowanym na zamówienie. Jego konstrukcja jest inspirowana silnikiem wyścigowym Cosworth DFV Formuły 1 i została opracowana bez turbosprężarek. Posiada pięciobiegową manualną skrzynię biegów i tylny napęd.

Podczas Rajdowych Mistrzostw Świata w 1982 roku, FIA wprowadziła regulamin Grupy B. Ta grupa samochodów pozwalała na udział najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów. Austin Rover zwrócił się do zespołu Williams F1 z prośbą o opracowanie samochodu Grupy B. W rezultacie powstał spektakularny samochód, który przesunął granice rajdów.

Ford RS200

A RS200 to samochód rajdowy z nadwoziem z włókna szklanego. Samochód został zaprojektowany przez byłego projektanta Formuły 1 Tony’ego Southgate’a. Jego nadwozie zostało wyprodukowane w fabryce, która znała się na budowie samochodów z włókna szklanego. Jego silnik to 1,8-litrowy czterocylindrowiec, który produkuje 450 KM. Chociaż został zaprojektowany do rajdów, nigdy nie osiągnął sukcesu w rajdzie grupy B.

Ford RS200 miał swoje problemy. Zmagał się z niezawodnością i często się zacinał. Miał również ciężkie sprzęgło. To utrudniało zmianę biegów przy dużych prędkościach. Nie był to komfortowy samochód do jazdy. Było również wiele wypadków, co doprowadziło do wezwań do odwołania imprezy. Podczas jednej imprezy RS200 rozbił się i zranił widzów.

Zbudowano tylko dwadzieścia cztery egzemplarze rajdowych Evolution RS200, więc znalezienie jednego, który przetrwał do dziś, jest niesamowitym osiągnięciem. Pojazd wciąż jest w stanie konkurować z obecnymi samochodami wyścigowymi. Szacuje się, że produkuje około 600 KM, a czasy 0-60-mph w niskim zakresie trzech sekund. Ten samochód jest obecnie wystawiony na aukcji w Bonhams 2 grudnia. Oczekuje się, że osiągnie cenę pomiędzy 180 000 a 240 000 PS.

Ford RS200 był samochodem rajdowym ze średnim silnikiem i napędem na wszystkie koła, który miał krótki rozstaw osi. Jego moc była różna, ale samochód mógł osiągnąć 500 koni mechanicznych w wersji wyścigowej. Posiadał również zmodernizowane elementy zawieszenia i hamulce. Jeśli jesteś fanem rajdów, to Ford RS200 powinien znaleźć się na Twojej liście zakupów.

Ford wypuścił samochód rajdowy RS200 w 1991 roku i jego osiągi były imponujące. Jego moc wahała się od 550 KM do 815 KM (615,2 kW), a rozkład masy wynosił prawie 50:50. W 1991 roku samochód wygrał europejski rallycross z mocą 650 KM (486 kW).

RS200 to wyjątkowa maszyna i doskonały przykład inżynierii na miarę. Podwozie zostało zaprojektowane przez inżynierów Forda i zostało zbudowane na aluminiowej ramie. Nadwozie zostało wyprodukowane z białym żelkotem Ghia. Jego silnik to 1,8-litrowy turbodoładowany czterocylindrowiec. Silnik jest połączony z pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Jej podział momentu obrotowego jest regulowany w locie.

Fiat Abarth 131

Samochód rajdowy Fiat Abarth 131 to dwumiejscowy samochód sportowy, który został zbudowany z myślą o torze rajdowym. Ma podobną konstrukcję do Fiata Abarth brava, ale różni się na kilka podstawowych sposobów. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Bravy, ten samochód jest samochodem produkcyjnym. Co więcej, musi być produkowany w ilości 400 lub więcej sztuk, aby zakwalifikować się do grupy 4. Międzynarodowe przepisy rajdowe zabraniają produkcji pojazdów jednorazowych.

W swoich czasach Fiat Abarth 131 był uważany za jeden z najbardziej pożądanych samochodów rajdowych. Zdobył trzy tytuły producenta Rajdowych Mistrzostw Świata i dwa tytuły kierowcy. Jego osiągi i design były tak dobre, że był godnym rywalem dla Lancii Stratos.

Ten samochód na początku był średniej wielkości rodzinnym sedanem, ale przeszedł dramatyczną transformację, by stać się supersamochodem wygrywającym rajdy. W swojej czteroletniej karierze Fiat 131 Abarth trzykrotnie wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata. Samochód został stworzony przez nowo nabyty dział sportów motorowych Fiata. Firma musiała wyprodukować 400 drogowych wersji samochodu, zanim stał się on legendą.

Po homologacji FIA model 131 przeszedł hurtowe zmiany nadwozia. Charakterystyczna stylizacja Fiata 131 została zaprojektowana przez Bertone, włoskiego specjalistę od stylizacji samochodów. Charakteryzował się poszerzonymi nadkolami, dużą zaporą powietrzną i dodatkowymi wlotami. Samochód został również zbudowany z ultralekkiego nadwozia i okien z włókna szklanego.

Samochód rajdowy Abarth 131 był produkowany w latach 1977-1980. Wygrał on Rajdowe Mistrzostwa Świata w 1977 roku i ponownie w 1978 roku. Jest to jeden z najsłynniejszych samochodów rajdowych, a ten model hołdowniczy został wykonany, aby uczcić ten sukces. Ten specjalny samochód rajdowy 131 jest nadal dostępny, a marka Fiat Abarth udostępniła go entuzjastom na całym świecie.

Samochód rajdowy Fiat 131 Abarth wygrał kilka rajdów, w tym rajd 100 000 Trabucchi we Włoszech. Wygrał również rajd Valli Piacentine oraz rajd na wyspie Elba. Ponadto był zdobywcą pięciu hat-tricków i dwóch dubletów. Jego niezawodność sprawiła, że stał się numerem jeden wśród kierowców rajdowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *