Jak ewoluowały samochody rajdowe

Jak ewoluowały samochody rajdowe

Samochód rajdowy to pojazd zaprojektowany do wygrywania wyścigów na długim dystansie. Najwcześniejsze samochody rajdowe były zwykłymi samochodami drogowymi. W latach trzydziestych XX wieku firma Alpine, będąca własnością Renault, przekształciła coupe A110 Berlinette w wiodący na świecie samochód rajdowy, zatrudniając utalentowanych kierowców. Kolejnym krokiem była Lancia Stratos, pierwszy samochód zaprojektowany od podstaw z myślą o wygrywaniu rajdów. Został on zbudowany w sposób, który był w stanie pokonać zasady ustalone przez FISA, organ regulacyjny, który zarządza tym sportem. Został również zbudowany z myślą o homologacji, co oznacza, że mógł być używany na drogach.

Samochody rajdowe grupy B

Samochody rajdowe grupy B mają długą i bogatą historię. Do 1985 roku ich bezpieczeństwo było ogólnie dobre, z bardzo małą liczbą poważnych wypadków odnotowanych we wszystkich seriach zawodów. Jednak sprawy przybrały najgorszy obrót w Tour de Corse w 1985 roku, kiedy Attilio Bettega stracił kontrolę nad samochodem i wpadł w poślizg w rowie po ciasnym lewym zakręcie. Na szczęście nie zginął, ale doznał poważnych obrażeń w wypadku. Ostatecznie samochody rajdowe grupy B zostały całkowicie zakazane.

Chociaż samochody Grupy B nie były tak konkurencyjne jak nowoczesne samochody WRC, niektórzy zawodnicy nadal używają ich w imprezach specjalnych. Niektóre krajowe serie rajdowe złagodziły nawet swoje zasady, pozwalając samochodom Grupy B startować w klasach zabytkowych i historycznych. Chociaż brakuje im szybkiej jazdy i precyzji współczesnych samochodów rajdowych, wciąż mogą być źródłem radości z oglądania i podziwiania, zwłaszcza dla fanów epoki.

Peugeot 205 Turbo 16 był jednym z najbardziej godnych uwagi samochodów Grupy B wszech czasów. Samochód posiadał turbodoładowany silnik oraz napęd na cztery koła. Peugeot okazał się lepszy od swoich rywali z napędem na tylne koła pomimo ograniczonej mocy i słabych osiągów.

RS200

Samochód rajdowy Ford RS200 zadebiutował w 1986 roku i stał się jedną z najbardziej kultowych samochodów rajdowych wszech czasów. Zasady Grupy B Forda były surowe i bezkompromisowe, a inżynierowie przesuwali granice, aby znaleźć jak najszybsze pojazdy. RS200 Forda był prawdopodobnie najbardziej szaloną odznaką, jaką kiedykolwiek nosił Ford, a 30 lat po swoim pierwszym pojawieniu się nadal przyciąga wyobraźnię entuzjastów motoryzacji.

Wyprodukowano tylko 24 takie samochody, a obecnie są one uważane za złoto sportów motorowych. Nawet dziś ich osiągi dorównują współczesnym samochodom wyścigowym, a ich moc wynosi około 600 KM, a czas przejazdu od 0 do 60 mieści się w przedziale trzech sekund. RS200 zostanie wystawiony na aukcji przez Bonhams podczas Bond Street Sale 2 grudnia za kwotę od 180 000 do 240 000 PS.

Podczas gdy pierwszy RS200 był dominującym samochodem rajdowym Grupy B, istniały pewne problemy z jego obsługą i osiągami. Mimo że był bardzo mocny i posiadał napęd na wszystkie koła, cierpiał z powodu niskiego stosunku mocy do masy, co utrudniało kontrolę nad nim. Jego silnik miał również bardzo niskie opóźnienie obrotów, które mogło spowodować utratę kontroli przez kierowcę.

Oprócz tego, że RS200 był wolniejszy od swoich konkurentów, był podatny na awarie mechaniczne. Oznaczało to, że często był zawodny i mało konkurencyjny. Niemniej jednak potencjał RS200 był większy niż osiągi jego konkurentów. Tak długo jak się nie psuł, RS200 był bardzo konkurencyjnym samochodem rajdowym. Jednak odegrał również rolę w łańcuchu wydarzeń, które doprowadziły do anulowania Grupy B. W Rajdzie Portugalii w 1986 roku RS200 stracił kontrolę z powodu problemów ze skrzynią biegów.

Audi Quattro

Audi Quattro to jeden z najbardziej kultowych samochodów rajdowych w historii. Po raz pierwszy zostało wprowadzone w 1980 roku, zanim jeszcze wynaleziono samochód rajdowy grupy B. Ten innowacyjny system napędu na cztery koła został opracowany przez inżyniera Audi o nazwisku Jorg Bensinger. Inspiracją dla pomysłów Bensingera był Volkswagen Iltis, który świetnie trzymał się drogi na śniegu i błocie. Ford Bronco udowodnił koncepcję samochodu rajdowego z tą technologią, ale Quattro było pierwszym, który w pełni ją wykorzystał.

W trakcie ewolucji samochodu quattro przeszło szereg zmian. Po pierwsze, zmodyfikowano silnik z jednostki o pojemności 2135 cm3 do jednostki o pojemności 2989 cm3. Zmodernizowano również tylne hamulce i dodano dodatkowe listwy do poszerzeń tylnego łuku. Wiele innych elementów zostało zmodyfikowanych w celu zmniejszenia wagi, w tym nowa chłodnica oleju umieszczona pod tylnym spojlerem.

Audi quattro było ciężką maszyną ważącą prawie trzy tysiące funtów, ale jego osiągi były imponujące. Potrafiło rozpędzić się od 0-60 mil w siedem sekund i osiągało prędkość maksymalną 137 mil na godzinę. Wczesne wersje miały skłonność do nadsterowności i przedwczesnego blokowania hamulców. Trakcja AWD pozwalała jednak kierowcom na rozwijanie prędkości, które wcześniej były nie do pomyślenia w pojazdach z napędem na 2 koła.

Po wprowadzeniu na rynek Quattro odniosło również sukces w rajdach samochodowych. Nie minęło jednak wiele czasu, a został wykluczony z WRC. W 1987 roku Petteri Lindstrom i Dimi Mavropoulos wygrali klasę krajową Grupy B w Finlandii, a w 1988 roku mistrzostwa Cypru. Z czasem Quattro stało się samochodem kolekcjonerskim.

Subaru Octavia WRC

Subaru Octavia WRC przeszła w ostatnich latach dużą ewolucję. Wersja Evo2 samochodu została homologowana we wrześniu 2000 roku i charakteryzowała się nową turbosprężarką oraz zmianami w przednim zderzaku i przednim grillu. Otrzymała również nową aerodynamikę i elementy zawieszenia. Dodano nowy przedni zderzak i otwory wentylacyjne na masce, aby zwiększyć przepływ powietrza do komory silnika.

Pierwotnie Octavia WRC była ogromnym samochodem, który z trudem rywalizował w fabrycznych zawodach WRC. W ciągu czterech lat rywalizacji udało jej się zająć tylko jedno miejsce na podium. Nie była przeznaczona do rywalizacji z lżejszymi samochodami na surowych kenijskich torach. Jego waga i ograniczona trakcja sprawiały, że nie nadawał się do długich, trudnych zawodów.

Po kilku latach rozwoju osiągi samochodu znacznie się poprawiły. Wyposażono go w sekwencyjną skrzynię biegów, którą można sterować za pomocą przełączników na kierownicy. Był to pierwszy samochód na świecie, który dokonał tego wyczynu. Subaru Impreza jest również najbardziej udanym samochodem rajdowym w historii, wygrywając 46 rajdów i stając na 122 miejscach na podium. Do sukcesu samochodu przyczynili się tacy kierowcy jak Tommi Makinen, Petter Solberg i Colin McRae.

W 2011 roku zasady wyścigów WRC zostały zmienione na bardziej restrykcyjne. Zmiany te pozwoliły na starty mniejszych samochodów. Ponadto silnik był teraz ograniczony do 1600-centymetrowego silnika wyścigowego z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem. Moment obrotowy silnika został również ograniczony do 400 Nm.

Cosworth RS

Samochód rajdowy Cosworth RS jest przykładem samochodu turystycznego o wysokich osiągach. Jest to specjalny samochód drogowy przeznaczony do rywalizacji w zawodach rajdowych grupy A. Samochód posiada podwozie Sierra Cosworth i jest napędzany 2,0-litrowym silnikiem Cosworth. Posiada on pięcio- lub siedmiobiegową skrzynię biegów i 230 koni mechanicznych. Chociaż samochód nie był tak mocny jak Lancia Delta, osiągnął wielki sukces na scenie samochodów turystycznych Grupy A.

Zawieszenie Cosworth zapewnia odpowiednie prowadzenie w większości warunków, podczas gdy klatka rolkowa jest wzmocniona i zastosowano wiele nowych punktów spawania. Podwozie jest również wzmocnione dla zwiększenia trwałości. Poprzednio podwozia Cosworth kosztowały od 500 tys. dolarów wzwyż. Ford Motorsport twierdzi, że samochód ten może przyspieszyć od zera do 100 km/h w zaledwie trzy sekundy, niezależnie od warunków pogodowych.

Samochód rajdowy Cosworth RS ma długą i udaną historię w sportach motorowych. Jest używany przez Ford Motorsport od 1993 roku i wygrał dziewięć imprez w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata. Jest uważany za najbardziej udany samochód rajdowy Forda od czasów Escorta. Nigdy jednak nie zdobył mistrzostwa konstruktorów ani mistrzostwa kierowców.

Samochód rajdowy Cosworth RS był pierwotnie przeznaczony do mistrzostw Grupy A, ale w 1998 roku został zastąpiony przez Forda Focus RS WRC. RS Cosworth wygrał osiem imprez World Rally Championship w latach 1993-1996. Samochód stał się podstawą europejskich rajdów.

Mitsubishi Lancer Evolution

Mitsubishi Lancer Evolution był popularnym samochodem rajdowym w latach 90. i na początku XXI wieku. W swoim pierwszym sezonie samochód zdobył mistrzostwo producentów i wygrał siedem rajdów. Samochód został oparty na nowej platformie i podwoziu, które poprawiło równowagę w stosunku do swoich poprzedników. Posiadał również poszerzone nadkola, aby poprawić stabilność podczas rajdów asfaltowych.

Evolution został opracowany przez Mitsubishi Motors jako samochód rajdowy grupy A. Pakiet aerodynamiczny samochodu został zaprojektowany tak, aby spełnić wyjątkowe wymagania samochodów rajdowych. Jego tylne skrzydło miało dwa stopnie, co FIA uznała za niezgodne z przepisami technicznymi. Evolution jest bardziej neutralny niż jego poprzednik i ma neutralną do lekko nadsterownej charakterystykę prowadzenia.

Mitsubishi Lancer Evolution zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata w Tour de Corse w 1995 roku. Tommi Makinen jechał Mitsubishi Lancerem Evolution III w inauguracyjnym wyścigu serii. Makinen zdobył później trzy kolejne mistrzostwa WRC za pomocą modelu Evolution IV. Evolution był pierwszym prawdziwym strzałem Mitsubishi na szczyt.

W latach 90. Mitsubishi wyprodukowało 5 000 drogowych samochodów rajdowych. Był to najbardziej utytułowany producent samochodów rajdowych na świecie, który zdobył cztery kolejne mistrzostwa kierowców i mistrzostwo konstruktorów. Ponadto Lancer Evolution był pierwszym samochodem wyposażonym w układ kierowniczy na cztery koła i dynamiczne, elektronicznie sterowane zawieszenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *