10 rzeczy, których nie wiedziałeś o wyścigach rajdowych

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o wyścigach rajdowych

Prawdopodobnie słyszałeś o wyścigach rajdowych, ale czy wiesz, że samochody używane w rajdach ważą najmniej, jak to możliwe? Samochody rajdowe są wykonane tak, aby były ultralekkie, dlatego niektóre zespoły nie pozwalają swoim kierowcom zabierać ze sobą polarów do samochodu, ponieważ dodają one dodatkową wagę. Kierowcy muszą również stawić czoła ekstremalnym temperaturom podczas jazdy. W niektórych imprezach temperatury mogą sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, podczas gdy w innych mogą spaść nawet do minus 30 stopni. Ponadto, najdłuższym etapem w wyścigach rajdowych jest SS20 Guanajuato, Meksyk.

205 T16

Peugeot 205 T16 był samochodem rajdowym grupy B, który wykorzystywał układ środkowego silnika do konkurowania z samochodami takimi jak Audi Sport Quattro. Został wprowadzony w 1984 roku i był w stanie osiągnąć 550 koni mechanicznych. W przeciwieństwie do Audi, Peugeot używał skrzyni biegów z boku silnika. Dzięki temu samochód był wydajny aerodynamicznie i był świetnym wyborem na kursy techniczne. Pomimo swoich wad, Peugeot 205 T16 zdołał zdobyć dwa mistrzostwa grupy B z rzędu.

Nowa klasa została pierwotnie zaprojektowana specjalnie dla rajdów i miała zadebiutować w styczniu 1988 roku. Ten typ pojazdu był przeznaczony do rządzenia sportem w niedalekiej przyszłości i jest używany do dziś. Nowa klasa miała również wyjątkową historię w rajdach. Miała bogatą historię i zainspirowała wielu do zaangażowania się.

Oprócz rajdów, samochód ten był również używany w wojnie FISA-FOCA, która utorowała drogę rajdom Grupy B. 205 T16 miał wiele historii, a nawet w swoich czasach był uważany za samochód zabytkowy. Został jednak przyjęty w różnych zawodach, w tym Tour de France i FIA World Rally Championship.

Rajdy wymagają nadmiernej ilości hamowania i zmiany kierunku jazdy. Niemiecki kierowca twierdzi, że problemem była sama ilość danych, które samochód musiał przetworzyć. Podczas gdy pacenotes były słyszane, ale nie zawsze działały, kierowcy rajdowi polegali na wzroku w wielu miejscach.

Pomimo tych niedociągnięć, 205 T16 wciąż zdołał wygrać rajd grupy B. Nie dostała jednak szansy na rywalizację w grupie A. Po dwóch latach Audi postanowiło wycofać się z tej konkurencji. To nałożyło na FISA zwiększoną presję na działanie.

Citroen BX 4TC

Jeśli chodzi o rajdy, Citroen ma wyjątkową historię. BX 4TC był samochodem grupy B, który startował w Rajdzie Akropolu w Grecji w 1986 roku. Samochód szybko radził sobie na zdradliwej nawierzchni. Nigdy jednak nie dotarł do mistrzostw grupy ogólnej.

W 1986 roku BX 4TC był najlepiej sprzedającym się hatchbackiem z napędem na przednie koła, a Citroen postanowił wystartować nim w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W ramach wymagań Rajdowych Mistrzostw Świata, Citroen musiał homologować samochód i zbudować 200 egzemplarzy drogowych. Te wersje drogowe zostały zmodyfikowane w celu zmniejszenia wagi i poprawy osiągów. Jednak nie sprzedawały się one dobrze. Tylko 86 pojazdów zostało sprzedanych prywatnym nabywcom.

Pomimo ograniczonej obecności w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym, dziedzictwo Citroena jest głęboko zakorzenione w społeczności samochodów klasycznych. Wiele z ich zabytkowych samochodów wprowadziło nowatorskie pomysły i funkcje. Samochody Citroena są również znane z dziwacznych projektów i krótkiej żywotności. Nie inaczej jest w przypadku modelu BX 4TC.

BX 4TC był bardzo ciężkim samochodem, przekraczającym limit masy dla samochodów grupy B. Samochód nie posiadał również środkowego mechanizmu różnicowego, co ograniczało jego sprawność w zakresie napędu na cztery koła. Jednak zawieszenie samochodu było w stanie zapewnić wystarczającą trakcję na odcinkach szutrowych.

Citroen BX 4TC we wcześniejszej wersji samochodu miał silnik zamontowany poprzecznie. Wynikało to z braku miejsca we wnęce silnika na chłodnicę. W związku z tym, chłodnice samochodu były montowane z tyłu.

Subaru WRX

Subaru WRX to świetna platforma do wyścigów rajdowych. Mimo że samochód nie jest przeznaczony do rajdów drogowych, dobrze radzi sobie w tym sporcie. W przeszłości WRX zdobył siedem tytułów mistrzowskich producentów w Australii. Podczas gdy niepokonane wycofanie Subaru z mistrzostw w 2005 roku zakończyło jego panowanie, WRX powrócił w 2016 roku i zabrał do domu kolejne mistrzostwo. Ten sukces jest dowodem na słuszność koncepcji i filozofii projektowania stojącej za Subaru WRX.

Subaru WRX to kompaktowy, sportowy samochód. Rozpoczął działalność jako wariant Imprezy, a w 2015 roku został po raz pierwszy sprzedany jako samodzielny model. WRX odzwierciedla sukces Subaru w sportach motorowych i przenosi rallycrossowe wybryki na rynek konsumencki.

Subaru WRX zawsze było synonimem wyścigów rajdowych. Od swojego debiutu na początku lat 90-tych jest samochodem wybieranym przez entuzjastów wyścigów rajdowych. Jego ikoniczny niebieski kolor – World Rally Blue – stał się częścią legendy Subaru. Pomimo swoich korzeni w wyścigach rajdowych, WRX był używany głównie na drodze przez cztery generacje, przy czym każda generacja wprowadzała do pojazdu swoje dziedzictwo. Dzięki temu WRX zyskał wystarczające możliwości drogowe, aby przejść od wyścigów rajdowych do roli codziennego kierowcy. Kolejna generacja Subaru WRX będzie dostępna w 2022 roku.

Subaru ma również historię sportów motorowych, a wielu najlepszych prywatnych kierowców polega na samochodach wyczynowych Subaru, aby wygrywać zawody. Zespół WRX STI SRT USA jest dobrym przykładem na to, że Subaru WRX jest świetnym wyborem do wyścigów rajdowych. Firma jest również mocno zaangażowana w Canadian Rally Championship i Rally America.

Ford Fiesta

Ford zabiera Fiestę do wyścigów rajdowych z nowym samochodem rajdowym. Fiesta R2 będzie jeździć w nadchodzących Rajdowych Mistrzostwach Juniorów WRC. Zbudowany w nowym obiekcie M-Sportu w Krakowie, jest pierwszym samochodem rajdowym stworzonym na bazie Fiesty nowej generacji.

Fiesta WRC to samochód rajdowy ze stalową klatką bezpieczeństwa T45, strukturalnymi wzmocnieniami progów drzwiowych i wzmocnioną pianką pochłaniającą energię. Posiada wysokiej jakości fotel załogi i poprawia zarządzanie energią. Samochód jest szybki i ma potencjał, by zdobywać mistrzostwa.

Rajdy samochodowe to świetny sposób na sprawdzenie zdolności jezdnych Forda Fiesta. Oprócz możliwości wygrywania mistrzostw, Fiesta może brać udział w innych seriach rajdowych. Na przykład Ford Fiesta ERX wygrał tor rallycrossowy Holjes w Szwecji.

1,6-litrowy silnik EcoBoost I4 w Fieście R2 wytwarza 380 koni mechanicznych i 332 funty momentu obrotowego. Moc trafia na wszystkie cztery koła poprzez sześciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów. Wyposażono go również w amortyzatory Reiger z przodu i dwa z tyłu. Zamontowano również sprężyny Eibach, a opcjonalnie dostępny jest drążek antyrolkowy.

Ford Fiesta ST Rally jest gotowy do wyścigu na każdej nawierzchni. Nisko położony środek ciężkości, olejowe amortyzatory Ultra Shocks, zawieszenie o dużym skoku oraz opony rajdowe sprawiają, że jest to imponujący samochód rajdowy. Traxxas Ford Fiesta ST Rally jest bardzo wszechstronnym, wyczynowym samochodem wyścigowym, który został zbudowany tak, by być trwałym i niezawodnym.

Mazda RX-7

Wyścigi rajdowe nie są tylko dla doświadczonych kierowców rajdowych. Nawet amatorzy mogą spróbować swoich sił w tym sporcie. Mazda RX-7 jest dobrze przygotowana do rygorów wyścigów rajdowych, a jej unikalny wygląd sprawił, że stała się popularna zarówno wśród entuzjastów samochodów, jak i kierowców. Silnik z dwoma tłokami obrotowymi i czterema zaworami na cylinder jest bardzo czuły. Ponadto ma płynne oddawanie mocy, co ułatwia kierowcy utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Nuta wydechowa samochodu jest wyjątkowa i brzmi jak coś z samolotu bojowego z czasów II wojny światowej.

Mazda RX-7 to tylnonapędowy, lekki samochód rajdowy. Rywalizuje w klasach historycznych, jak również w wyścigach na asfalcie. Samochód został zaprojektowany przez MRT, którzy pracowali nad podstawowym zarysem samochodu. Ich cechy konstrukcyjne obejmowały szersze błotniki, przedni panel osłonowy z włókna szklanego, wentylowaną maskę i tylne skrzydło. Waży mniej niż tysiąc kilogramów, co czyni go doskonałym wyborem do wyścigów rajdowych.

Mazda RX-7 była początkowo produkowana w serii pierwszej. Seria pierwsza była produkowana od 1978 do 1980 roku. Jej wewnętrzny numer projektu brzmiał X605. Zastąpił on model Savanna RX-3 i dołączył do luksusowego coupe Cosmo i luksusowego sedana Luce. Mazda wprowadziła później model RX-7 w wersji kabriolet, FC3C, który miał silnik wolnossący.

Mazda RX-7 zadebiutowała w wyścigach samochodowych w 1979 roku. W 1980 roku zajęła 21 miejsce w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Model ten został później homologowany do kategorii Grupy B w wyścigach rajdowych. Achim Warmbold, niemiecki kierowca rajdowy, stworzył zespół Mazda Rally Team Europe i zgłosił go do międzynarodowych zawodów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *