Co to jest rajd niedźwiedzi?

Zalety samochodów sportowych

Rajd niedźwiedzia to sytuacja, w której rynek akcji gwałtownie rośnie, a następnie spada. Nazywane są również Short squeeze i są bardzo krótkotrwałe. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów rajdów, ponieważ zwykle sygnalizuje recesję. Należy ich zawsze unikać za wszelką cenę! Jeśli nie znasz tej definicji, czytaj dalej, aby uzyskać wyjaśnienie, jak one działają. Główne oznaki niedźwiedziego rajdu to Short squeezes i krótkotrwałe, gwałtowne rajdy.

Short squeeze

Short squeezes są w grze od lat. Jednak ostatnia akcja short squeeze jest głównie spowodowana przez grupę na Reddicie zwaną Wallstreetbets. Grupa ta pokonywała duże instytucjonalne shorty na akcjach takich jak GME. Spowodowało to ogromne straty dla sprzedawców shortów takich jak Citron Research i Melvin Capital. Jeśli myślisz o shortowaniu akcji, jest kilka kroków, które musisz podjąć, aby nie stać się ofiarą tego zjawiska.

Oprócz agresywnej krótkiej sprzedaży, istnieje również wiele wybitnie niedźwiedzich pozycji. Z danych Morgan Stanley wynika, że w maju pokryto ponad 65,5 mld USD krótkich pozycji, a krótkie zainteresowanie wśród pojedynczych akcji spadło do 84. percentyla. Niedźwiedzi inwestorzy mogą odetchnąć, zadowoleni z kurczącej się krótkiej ekspozycji. W takim przypadku następny rajd giełdowy będzie rajdem niedźwiedzia lub rajdem byka.

Podczas gdy wielu inwestorów pozostaje ostrożnych od początku rajdu, istnieje szereg tradycyjnych wskaźników, które wskazują, że dno jest blisko. Rosnące bezrobocie i szacunki zysków nie są jeszcze spadkowe, a dwuletnia rentowność Skarbu Państwa jeszcze nie spadła. Ostatnie trzy dna na rynku miały miejsce po tym, jak inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje. Innym niedźwiedzim wskaźnikiem jest niespodziewanie silny jobs report, który może ośmielić Rezerwę Federalną do dalszego agresywnego podnoszenia stóp.

Rynek akcji zazwyczaj osiąga szczyt i spada około 5,3 miesiąca przed recesją. Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, będziesz chciał świętować ten rajd rynku niedźwiedzi, ponieważ sygnalizuje on, że rynek akcji zmierza w dół. Jeśli jednak jesteś inwestorem krótkoterminowym, będziesz chciał trzymać się z dala od frajerskiego rajdu i trzymać się swojego długoterminowego planu. Powinieneś inwestować tylko pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić i nigdy nie powinieneś gonić za rajdem.

We wrześniu 2020 roku akcje GameStop były notowane po mniej niż 2 dolary za akcję. Następnie zebrało się momentum i akcje rozpoczęły 2021 rok po ponad 4$ za akcję. W tym momencie wielu inwestorów uważało, że GameStop splajtuje. Ponadto jeden krótki sprzedawca utrzymywał ogromną pozycję w spółce. Krótkie zainteresowanie wynosiło ponad 100 razy więcej niż pozostające w obrocie akcje. Stąd nawet niewielkie wzrosty akcji mogły wywołać short squeeze.

Wąska baza

Pod koniec maja S&P 500 przerwał siedmiotygodniową passę strat i wyszedł z rynku niedźwiedzia. Jednak ten rajd jest krótkotrwały i pozostawił inwestorów w gorszej sytuacji niż w momencie jego rozpoczęcia. W czerwcu rozpoczął się rynek niedźwiedzia, a szeroki rynek od tego czasu dokonał korekty. Indeks rynku amerykańskiego Morningstar wzrósł o prawie 12% od najniższego poziomu z 16 czerwca. Oczekuje się, że rynek będzie dalej rósł w nadchodzących tygodniach.

Rynek niedźwiedzia może być bardziej skomplikowany niż większość inwestorów zdaje sobie sprawę. Chociaż rynek niedźwiedzia może wydawać się złym pomysłem, jest on niezbędną częścią długoterminowego inwestowania. Jeśli szukasz długoterminowej strategii inwestycyjnej, to ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić jest emocjonalne zaangażowanie. Na rynku niedźwiedzia, emocjonalne inwestowanie gwarantuje stratę, więc trzymaj się swojego planu. Pamiętaj, że Twój portfel jest zdywersyfikowany i doceni rajd na rynku niedźwiedzia.

Podczas gdy rajd na rynku niedźwiedzim może nie wyglądać na taki, który uczyni Cię bogatym z dnia na dzień, ważne jest, aby pamiętać, że rynki niedźwiedzie często odbijają się od swoich najniższych poziomów. Podstawy danej akcji pomogą Ci określić, czy rajd na rynku niedźwiedzia jest opłacalny czy nie. Ważne jest, aby zrozumieć historię rynków niedźwiedzia, aby uniknąć popełniania tych samych błędów, które inwestorzy popełniają podczas rynku niedźwiedzia. Podczas gdy ważne jest, aby pozostać długoterminowym i skupić się na fundamentach, ważne jest, aby trzymać się z dala od pułapek rynku niedźwiedzia i wykorzystać warunki rynkowe, kiedy się pojawią.

Ten rajd jest echem ruchów rynku niedźwiedzia, które doprowadziły do Wielkiej Depresji. Zrywy niedźwiedzi zawsze mają wąską bazę, gdzie aż cztery akcje odpowiadają za 30% zysku. A jeśli chodzi o S&P 500, ostatni rajd był niezwykle wąski. Na przykład w dużej mierze opierał się na czterech akcjach o dużej kapitalizacji, które wniosły około 30% zysków. To sprawia, że trudno jest zrozumieć siłę rynku, gdy opiera się ona na kilku akcjach.

Krótkotrwały

Ostatnie odbicie rynku akcji mogło być „krótkotrwałym rajdem niedźwiedzia” w trakcie tworzenia, według analityków z Citi i Goldman Sachs. Te dwie firmy wypowiadały się w programie „Squawk Box Asia” przed środowym rajdem. Omówili oni obecny rynek oraz to, czego inwestorzy mogą się spodziewać w najbliższym czasie. Na przykład, niektóre spółki prawdopodobnie czeka recesja, a inne mogą gwałtownie wzrosnąć.

Analitycy Morgan Stanley uważają, że rajd na amerykańskich akcjach ma szansę się przedłużyć, a indeks S&P 500 Index wzrośnie jeszcze o 5%-7% przed zwrotem w dół. Obawy o inflację zostały złagodzone przez spadek rentowności obligacji. Ostatni rajd na rynku akcji budzi nadzieję, ale jego krótkoterminowy charakter sprawia, że trudno go nazwać trwałym trendem. Chociaż ostatnie zyski mają charakter „rajdu rynku niedźwiedzia”, nie są one prawdopodobnie trwałe.

W przeciwieństwie do rynku byka, rynek niedźwiedzia nie jest sytuacją trwałą. Chociaż kupno akcji podczas hossy na rynku niedźwiedzia może wydawać się dobrym pomysłem, prawdopodobnie stracisz pieniądze później, gdy rynek będzie kontynuował swoją spiralę spadkową. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku akcyjnych funduszy inwestycyjnych, które są pod wpływem nastroju rynku. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas hossy na rynku niedźwiedzia. Upewnij się, że wyprzedajesz swoje fundusze inwestycyjne, kiedy tylko możesz i trzymaj się z dala od krótkiej sprzedaży.

Ogólnie rzecz biorąc, rynki niedźwiedzia trwają krócej niż dwa lata. W rzeczywistości najnowszy rynek niedźwiedzia, który rozpoczął się w lutym 2020 roku, trwał zaledwie dwa miesiące. Zaczęło się od globalnej pandemii COVID-19, która spowodowała wyprzedaż S&P 500, który spadł o 27%. Na szczęście odbiła się ona w kształcie litery V. Globalne zamknięcie spowodowane przez pandemię w roku, który nastąpił po niej, oraz ożywienie, które nastąpiło po niej, jest jeszcze bardziej niezwykłe.

Kiedy rozpoczyna się rynek niedźwiedzia, rynek akcji często podąża za dużą stratą z rajdem. Jest to „pułapka na byki” i powinna być uważnie obserwowana przez inwestorów. Cena akcji w końcu rozpocznie trend spadkowy, a następnie rozpocznie spiralę spadkową. Dlatego też inwestorzy muszą zwracać baczną uwagę na średnią ruchomą rynku. Wskaźnik ten jest wskaźnikiem technicznym, który wykreśla średnią cen zamknięcia w danym okresie czasu. Najbardziej powszechne średnie ruchome to 50-dniowa i 200-dniowa średnia ruchoma, ale niektórzy technicy mogą używać 10-dniowych średnich ruchomych do wykonywania taktycznych ruchów.

Violent

Ostatni Violent Bear Rally na indeksie S&P 500 jest jednym z bardziej szokujących momentów na rynku od lat. Chociaż rynki niedźwiedzi są znane z gwałtownych rajdów kontr-trendowych, inwestorzy powinni zachować ostrożność podczas śledzenia rynku. Rajd kontr-trendowy może grać na emocjach inwestorów, powodując, że wskakują oni na ogony niedźwiedzia. Jeśli jesteś na rynku, upewnij się, że chronisz siebie i swój sprzęt.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *