Rally Race Crashes Youtube

Rally Race Crashes Youtube

W wyścigach rajdowych kluczową rolę odgrywa zegar. Kierowcy pracują razem, aby osiągnąć jak najszybszy czas podczas odcinków specjalnych. Każdy etap ma określone kontrole czasu, które samochody muszą osiągnąć w określonych odstępach czasu. Niepowodzenie w osiągnięciu tych kontroli czasu jest karane przez urzędników. W związku z tym należy pamiętać, że rajd jest wyścigiem z czasem. Oprócz kontroli czasu, inne czynniki, takie jak współkierowca i załoga serwisowa mogą wpłynąć na wynik.

Załoga serwisowa

Załogi serwisowe są istotną częścią wyścigów rajdowych, a ich umiejętności mogą zadecydować o tym, kto wygra lub przegra. Samochody rajdowe nie mają klimatyzacji, a temperatura wewnątrz nich może wzrosnąć do 50 stopni Celsjusza w lecie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na utrzymanie chłodu podczas wyścigu, w tym noszenie warstwy ciepłej odzieży. Załogi serwisowe mogą również pracować nad drugim samochodem podczas rajdu, jeśli jest to konieczne, ale współkierowcy muszą nadal przestrzegać wymogów dotyczących pomiaru czasu w rajdzie.

Podczas gdy kierowcy i widzowie cieszą się wyścigami, załoga serwisowa utrzymuje samochody w jak najlepszym stanie. Załogi serwisowe są odpowiedzialne za wykonywanie szeregu zadań mających na celu naprawę i odbudowę samochodów rajdowych. Mogą potrzebować naprawić drobne problemy, wykonać większe naprawy lub zatankować samochód. W zależności od rajdu, ekipa serwisowa może być zmuszona do przemieszczania się z jednej lokalizacji do drugiej, aby naprawić i utrzymać samochody. Harmonogramy rajdów muszą również pozostawiać czas dla załóg na bezpieczne dotarcie do każdego miejsca i z powrotem.

Mechanicy muszą być bardzo czujni, aby wykryć każdy problem lub wypadek. Powinni znać na pamięć działanie części silnika ciężarówki. Jeśli jest jakiś problem, muszą go jak najszybciej naprawić, aby kierowca mógł kontynuować rajd. Załogi serwisowe używają tabletów lub laptopów, aby komunikować się ze sobą podczas rajdu i muszą upewnić się, że wszystkie kwestie bezpieczeństwa są zadbane.

Podczas rajdu zespół może stracić kontakt z kierowcą nawet na 17 minut po wypadku. W rzeczywistości wypadek jest tak poważny, że zespół MIC nie był w stanie skontaktować się z zespołem Otta Tanaka przez ponad 10 minut. Na szczęście Tanak żył i wraca do zdrowia. Zespół M-Sport nie zamknął natychmiast etapu, co jest standardowym protokołem przy takich wydarzeniach. Wciąż pojawiają się pytania o rolę załóg serwisowych w rajdach i bezpieczeństwo.

Co-driver

Rola co-drivera w wyścigu rajdowym jest kluczowa dla sukcesu zespołu. Współkierowcy wykonują różne obowiązki, podczas gdy kierowca koncentruje się na prowadzeniu. Najwyższej klasy współkierowca może oznaczać różnicę pomiędzy katastrofalnym wynikiem a podium. Jeśli współkierowca nie jest na najwyższym poziomie, może to oznaczać różnicę między podium a żenującą kraksą.

Podczas wyścigu rajdowego, współkierowcy są często wzywani do obsługi technicznej samochodu i przekazywania informacji kierowcy. Podczas odcinków specjalnych współkierowcy mogą zostać poproszeni o zmianę koła lub pomoc w obsłudze technicznej. Jeśli kierowca straci koło lub będzie uczestniczył w wypadku, współkierowca jest odpowiedzialny za odzyskanie samochodu. Ale co się dzieje, gdy współkierowca nie podejmuje decyzji o zatrzymaniu się i pomocy kierowcy?

Podczas niedawnego zdarzenia współkierowca w rajdzie rozbił samochód, który prowadził. Adrien Fourmaux siedział za kierownicą samochodu, gdy doszło do wypadku, i był to wypadek nie z jego winy. Samochód zespołu popełnił drobny błąd w obliczeniach na lewym zakręcie, a następnie wyleciał z trasy. Chociaż nowoczesne samochody rajdowe są wyposażone w liczne zabezpieczenia, aby uniknąć takich zdarzeń, czynnik szczęścia pozostaje wysoki.

Ostatecznie śmierć kierowcy rajdowego była najlepszym rozwiązaniem dla grupy B. Po wypadku kierowcy wydali wspólne oświadczenie o wycofaniu się, powołując się na złe zarządzanie tłumem i usterki pojazdów. Organizatorzy rajdu, znani wówczas jako FISA, nie przyjęli po tym wypadku żadnych nowych środków bezpieczeństwa, ale planowali wprowadzenie nowych zasad na następny rajd. Pracowali nad erą Grupy A i zdecydowali się wycofać z Grupy B na czas imprezy.

Chociaż wypadek nie spowodował ofiar śmiertelnych, doprowadził do wprowadzenia nowej komórki bezpieczeństwa, która chroni kierowców przed obrażeniami. Oprócz komórki bezpieczeństwa wielu współkierowców nie wiedziało, jak ważne jest unikanie wypadku poprzez korzystanie z notebooka podczas jazdy. Kraksa wywołała jednak pomysł komórki bezpieczeństwa, która zapewniła kierowcy przeżycie. I choć nowa komórka bezpieczeństwa jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku, to katastrofa nadal jest wielką tragedią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *