Wyścigi samochodowe serii 80

Wyścigi samochodowe serii 80

Jeśli jesteś zaznajomiony z samochodami lat 80-tych, możesz pamiętać głośną rewolucję, która dokonała się na torach wyścigowych. Nowa technologia tej ery stworzyła ikoniczne maszyny, które wpłynęły na drogowe homologacje, malowania i materiały. Technologia stojąca za tymi samochodami również przyczyniła się do ewolucji tego sportu. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych wydarzeń w wyścigach samochodowych w latach 80. Przyglądamy się także historii samochodów Venturi, które były popularne w latach 80.

Zasady grupy C FIA

Zasady grupy C FIA dla wyścigów samochodowych zostały wprowadzone w 1980 roku i miały na celu uczynienie tego sportu bardziej dostępnym dla prywatnych kierowców z ograniczonym budżetem. Zmiana zasad miała jednak swoje negatywne skutki. Doprowadziła do upadku kilku samochodów sportowych, w tym słynnego Lotusa i Ferrari. Ostatecznie FIA zmieniła zasady, aby wyprzeć klasę C2, a sport odzyskał swoją popularność dopiero pod koniec dekady.

Zanim klasa została wycofana w 1993 roku, była używana w różnych formach, w tym w FIA World Endurance Championship (1982-1985), European Endurance Championship (tylko 1983) i All Japan Sports Prototype Championship (pierwsza seria dla tych samochodów). Ostatecznie sport ten został przekształcony w jeszcze wyższy poziom, a jego samochody ledwie przypominały pojazdy Formuły 1.

Ewolucja wyścigów samochodowych w latach 80.

Lata 80. były czasem innowacji i głośnych rewolucji na torach wyścigowych. Samochody wyścigowe tej ery tworzyły ikoniczne maszyny i kształtowały drogowe homologacje specjalne, materiały i malowania. Jednak jako całość, dekada ta była błędem. Oto kilka kluczowych wydarzeń z tej dekady. Przeanalizujmy je szczegółowo. Zaczniemy od tych najbardziej znanych.

W latach 80. nastąpiło odrodzenie wyścigów samochodów sportowych. W 1980 r. 24-godzinny wyścig Le Mans był prestiżowym wydarzeniem, a do wyścigu przystąpiła zaledwie garstka producentów. Pod koniec lat 80. firma Porsche stała się znaczącą siłą, a na polu startowym pojawiło się więcej samochodów niż kiedykolwiek. Sukces Porsche przyniósł więcej samochodów i sponsorów niż F1 w latach 80.

Samochody Venturi

Nowe, napędzane elektrycznie samochody Venturi będą miały własny układ napędowy i karoserię, co pozwoli im zaprezentować najnowocześniejszą technologię i wiedzę inżynierską. W wyścigach samochodowych serii 80 weźmie udział 12 samochodów Venturi, które zostaną dostarczone przez Spark Racing Technology w marcu 2020 roku. Następnie samochody przejdą testy grupowe w drugiej połowie przyszłego roku i będą gotowe na otwarcie wyścigu w styczniu 2021 roku. Kilku innych producentów samochodów, w tym BMW, Mercedes i Lotus, również wystawi samochody Venturi.

Założona w 1983 r. firma VENTURI stała się jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w mistrzostwach Formuły E i działa w nich od 2014 r. Jej pojazdy znane są z przesuwania granic innowacyjności i przygody, a wielu członków zespołu brało udział w wyprawach z rekordami świata. W wyścigach samochodowych 80, Venturi zaprezentuje Venturi VBB-3, który pobił rekord prędkości lądowej 342 mil na godzinę na Bonneville Salt Flats w Utah.

Materiały high-tech

W latach 80. naukowcy zaczęli używać hiper-egzotycznych stopów stali do produkcji bolidów F1. Materiały te są niezwykle wytrzymałe, magnetyczne i lekkie. Materiały te są tworzone w arkuszach nie grubszych niż bibuła i są układane tysiącami warstw, aby stworzyć ultra wydajne wirniki i stojany. Materiały te generują większy moment obrotowy przy tej samej ilości prądu. Podczas wyścigu drużyna, która zużyje najwięcej swoich materiałów, traci miejsce w zawodach.

Elektrownie wybuchowe

Elektrownie wybuchowe to urządzenia mechaniczne, które wytwarzają wybuch o dużej prędkości. Podmuch powstaje podczas detonacji materiałów wybuchowych na niewielkim obszarze, który blokuje widok pobliskich materiałów wybuchowych. Jest to zgodne z prawem użycie materiałów wybuchowych i wymaga pozwolenia od odpowiedniej agencji. Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów wybuchowych, w tym granaty i urządzenia wybuchowe. Przed ich użyciem należy uzyskać ograniczone pozwolenie lub pozwolenie użytkownika. Użyte materiały wybuchowe muszą być również zamknięte w barykadzie, którą zazwyczaj jest gęste drewno.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *