Top 5 samochodów sportowych z lat 50.

Top 5 samochodów sportowych z lat 50.

Lata 50. były czasem boomu gospodarczego. Wraz z ożywieniem po II wojnie światowej, nieruchomości i samochody stały się bardziej dostępne. Więcej ludzi miało dochód rozporządzalny, co oznaczało więcej pieniędzy na bardziej pożądane samochody. Po wojennej niestabilności powróciły także wyścigi. Nowe modele zostały wprowadzone do świata wyścigów. Oto niektóre z najbardziej popularnych samochodów z epoki. Poniżej znajduje się pięć najbardziej pożądanych samochodów z lat 50.

Boss 302 Forda

Boss 302 to klasyczny samochód sportowy z lat 50. Jego konstrukcja wiele zawdzięcza czasom amerykańskich wyścigów. Ford miał odwagę zmierzyć się z innymi producentami samochodów i nie przebierał w słowach, gdy chodziło o wyścigi. Pod koniec lat 60-tych firma zdobyła kilka mistrzostw USA w Trans Am na Bossie 302. Jego wyścigowy rodowód był niekwestionowany, a on sam był czołowym rywalem nawet jeśli chodzi o osiągi na ulicy. To był prawdziwy triumf. W latach pięćdziesiątych Ford produkował wiele samochodów, a ten był jednym z nich. Jego aureola sprawiała, że się wyróżniał. Boss 302 był klasykiem, ale jego trzydrzwiowy Boss 351 nie miał takiej wiarygodności jak jego większy brat.

Boss 302 został zainspirowany przez Corvette z połowy roku. Jego projektantem był legendarny były projektant GM Larry Shinoda, który pomagał również w projektowaniu Corvette z połowy roku produkcji Chevroleta. Silnik został znacznie przerobiony, a jego moc w wersji ulicznej wynosiła 290 KM. Był przeznaczony do wyścigów Trans Am i NASCAR. Miał być szybszy od swoich konkurentów.

Porsche DB4 GT Zagato

Aston Martin DB4 GT Zagato z 1962 roku był pierwszym z długiej i zasłużonej współpracy pomiędzy włoskim producentem samochodów a Astonem Martinem i jest jednym z najbardziej poszukiwanych samochodów wszech czasów. Ten samochód jest tak rzadki, że tylko jeden został kiedykolwiek dostarczony nowy do Australii. DB4 GT Zagato jest uważany za jeden z najpiękniejszych samochodów wszech czasów.

DB4 GT Zagato było pierwszym Porsche szytym na miarę we Włoszech. Został zaprojektowany przez znanego włoskiego stylistę Ercole Spada i dostarczony do Australii 19 grudnia 1961 roku. Samochód został zaprojektowany dla australijskiego entuzjasty wyścigów Laurie O’Neill, który wcześniej posiadał franczyzę ciężarówek Peterbilt. Choć był odnoszącym sukcesy biznesmenem, wolał się ścigać. Posiadał wiele różnych samochodów sportowych, w tym DB4 GT Zagato.

Noble’s M12

Noble M12 to współczesny producent samochodów torowych, który łączy moc, ekskluzywność i czysty sportowy charakter w bezkompromisową ofertę. Z przebiegiem zaledwie 4,012 mil na liczniku, ten samochód jest bardzo poszukiwanym przykładem. Możesz być rozważa nowy lub używany Noble, ale trzeba pamiętać o następujących czynnikach. Po pierwsze, rozważ cenę. Nawet za ułamek swojej pierwotnej ceny, te samochody są świetnym zakupem.

Noble M12 GTO został wprowadzony na rynek w 2000 roku. Został on dodatkowo zaktualizowany na rok 2002 z trzylitrowym silnikiem. Ten samochód produkował trzydzieści więcej koni mechanicznych niż jego poprzednik. Jego właściciel, Lee Noble, ma wcześniejsze doświadczenie w wyścigach z Ultima Can Am i McLaren F1 i został nagrodzony rolą w Ascari Ecossse. Z takimi referencjami samochód z pewnością będzie świetnym zakupem dla każdego kolekcjonera.

BMW’s 507

BMW’s 507 był jednym z najwcześniejszych przykładów kategorii samochodów sportowych. Posiadał sztywną ramę skrzyniową, ulepszone zawieszenie, czterobiegową skrzynię synchroniczną i duże hamulce bębnowe firmy Alfin. Jego prędkość maksymalna wynosiła od 125 do 145 mil na godzinę, a przyspieszenie samochodu było genialne. Samochód mógł przejść od 0-60 w mniej niż 10 sekund. Jego podobieństwo do myśliwca sprawiło, że stał się popularnym samochodem wyścigowym.

Stylistyka BMW 507 była również wyjątkowa. Jego obłe, elementarne kształty natychmiast przyciągały uwagę kierowców. Jednak pomimo swojej błyskawicznej atrakcyjności, BMW oparło się próbom Raymonda Loewy’ego, który wykorzystał projekt Goertza dla 507, aby stworzyć futurystyczne coupe. W rezultacie powstał pojazd, który był równie brzydki jak standardowe BMW.

Datsun 240Z

Samochód sportowy Datsun 240Z był dla firmy „game changerem” i niemal z dnia na dzień zmienił wizerunek japońskiej marki w USA. Był to pierwszy japoński samochód sportowy, który oferował przestronną kabinę i zrównoważony projekt zewnętrzny. Stylistyka i osiągi tego samochodu wyprzedziły o dekady konkurencję, która zwykle była większa i mniej wyrafinowana pod każdym względem.

Chociaż był to pierwszy wyprodukowany samochód sportowy marki Datsun, konkurował z uznanymi europejskimi samochodami sportowymi. Kosztował tylko 200 dolarów mniej niż brytyjski MGB GT, ale szybko się sprzedał i miał długie listy oczekujących. 240Z miał wiele zalet w stosunku do swoich rywali, w tym rozwijającą się sieć dealerską i niższe koszty. Model 240Z miał doskonałą wartość, a jego skrzynia biegów była niezawodna i oszczędna.

Arnolt-MG’s 300 SL

Zaprojektowany przez znanego projektanta samochodów Arnolt-MG, 300 SL jest jednym z najbardziej udanych samochodów w historii wyścigów samochodowych. Samochód wygrał wiele ważnych wyścigów w Europie i Ameryce Północnej w latach 1954-1957. 300 SL odniósł znaczące zwycięstwa w wyścigach Nurburgring 1000 KM, Tour d’Europe i Liege-Rally. Zdobył również wiele tytułów mistrzowskich SCCA.

Samochód był natychmiastowym klasykiem, zyskując przydomek „Gullwing”. Był to model ikoniczny, o charakterystycznym wyglądzie przypominającym wyścigowy samochód sportowy i był to najpopularniejszy samochód sportowy swoich czasów. 300 SL był również oparty na słynnym samochodzie sportowym Mercedesa z początku lat 50-tych, SL300. Jego drzwi były zawieszone na środku dachu i otrzymały przydomek „Gullwing” ze względu na ich kształt, który przypominał mewę. Projekt ten został później skopiowany przez DeLoreana i Bricklina.

Datsun’s 240Z

Datsun 240Z ma dziś pięćdziesiąt lat, a autor książki 50 Years of Exhilarating Performance, Pete Evanow, zna się na rzeczy. Ma doświadczenie w sportach motorowych, pracował w serii IndyCar. Prowadził również Nissan Z Store, restaurując 240Z dla firmy w Ameryce. Książka jest warta ceny wstępu.

Kiedy 240Z zadebiutował na New York Auto Show w 1969 roku, niemal z dnia na dzień zmienił wizerunek firmy Datsun w USA. Jego niewielkie rozmiary, wygodna kabina i dobrze wyważona konstrukcja sprawiły, że był to wyjątkowy samochód sportowy. Wyprzedził o dekadę konkurencję, która na ogół była znacznie większa i mniej dopracowana pod każdym względem. Dziś istnieje wiele przykładów samochodów sportowych Datsun 240Z, którym warto się przyjrzeć.

DB4 GT Zagato

Jeden z najpiękniejszych samochodów lat pięćdziesiątych, Aston Martin DB4 GT Zagato jest obecnie wart dziesiątki milionów dolarów. Choć nie rywalizował z Ferrari w wyścigu Le Mans w 1962 roku, jest dziełem sztuki. Jego stylizacja również wyraźnie różni się od drogowych samochodów DB4. Te samochody są warte swojej wagi w złocie. Z tymi samochodami wiążą się jednak pewne problemy.

Aston Martin wykorzystał technologię samochodów wyścigowych do budowy DB4 GT Zagato. Marka właśnie zdobyła 1-2 miejsce w wyścigu Le Mans w 1958 roku, a za kierownicą zwycięskiego samochodu zasiadł Carroll Shelby. 3,7-litrowy rzędowy silnik sześciocylindrowy DB4 GT Zagato ma zwiększoną kompresję 9:1.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *