Rajd Finlandii – gładkie szutrowe drogi i wyzwania stojące przed kierowcami spoza Norwegii

Czy wyścigi samochodowe są niebezpieczne?

W tym artykule przyglądamy się gładkim szutrowym drogom, które tworzą Rally Finland. Omawiamy dziesięć odcinków specjalnych, bohatera Toyoty Kalle Rovanperę oraz wyzwania stojące przed kierowcami spoza Norwegii. Następnie omawiamy, dlaczego Rajd Finlandii jest wydarzeniem, na którym trzeba się pojawić. Jeśli chcesz poznać smak tego, co czyni ten wyścig tak wyjątkowym, czytaj dalej! Jest wiele powodów, aby odwiedzić Finlandię.

Gładkie drogi szutrowe Rajdu Finlandii

Rajd Finlandii odbywa się w środku fińskiego lasu, a impreza słynie z szybkich, gładkich dróg szutrowych. Gdy wszystko idzie dobrze, ten wyścig jest porywający – ale jest też wymagający. W 1992 r. Colin McRae miał kilka wypadków, a w 2010 r. Mikko Hirvonen uczestniczył w poważnym wypadku, który wymagał całkowitego rozbicia pojazdu. Dla wielu to wydarzenie pozostanie odległym wspomnieniem.

Chociaż krajobraz Finlandii jest generalnie płaski, jest tam wiele wzgórz, które mogą sprawić, że jazda po nierównym terenie będzie trudniejsza. Wiele dróg szutrowych łączy małe wiejskie drogi i przecina nietknięte lasy. Podczas jazdy przez las możesz spotkać jelenie lub natknąć się na stare budynki. Przygotuj się na zabranie co najmniej trzech butelek wody i rozważ wzięcie tabletek uzdatniających wodę na gorące dni. Możesz też spodziewać się przerw na szybki pitstop.

Rovanpera z Toyoty, pochodzący z Jyvaskyla, zaliczy swój drugi start w czołówce WRC i czwarty w klasyfikacji generalnej. Podczas gdy Lappi z Toyoty zajął trzecie miejsce w 2021 Rajdzie Finlandii, zespół Toyoty będzie w tym roku silnym rywalem. Elfyn Evans z Toyoty wygrał rajd w 2021 roku, a Lappi również będzie konkurencyjny.

Pogoda na Rajdzie Finlandii była niezwykle gorąca. Temperatury sięgały trzydziestu stopni, ale to raczej nie zniechęciło tłumów. Upał spowodował jednak odwołanie odcinka specjalnego Lankamaa 2, liczącego 21 kilometrów. Podczas rajdu padał również lekki deszcz, ale nie wpłynęło to na wybór opon przez zespoły. Miękkie opony wykorzystały dodatkową przyczepność na wilgotnym podłożu.

Jego dziesięć odcinków specjalnych

W Rally racing Finland jest dziesięć odcinków specjalnych. Pierwszy z nich, Vellipohja, to mieszanka płaskich odcinków i „dropów” z ciężkimi skokami i pochylonym zakrętem. Drugi, Savo, jest szybki z krótkim odcinkiem, który może być wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Trzeci, Juupajoki, to szybki średni etap z relatywnie wolnym odcinkiem. Czwarty etap, Pihlajakoski, jest najszybszym etapem rajdu od początku jego istnienia.

Czwarty i ostatni etap to szybki miejski odcinek specjalny. W przeciwieństwie do większości dróg miejskich, ten etap jest mieszanką asfaltu i szutru. Wielu kierowców rajdowych zakończyło na nim swoje kariery. Pierwsze dwa odcinki specjalne w Rajdzie Finlandii są bardzo różne, ale oba sprawiają wiele radości. 10 odcinków specjalnych Rajdu Finlandii jest wartych zobaczenia. Od wymagających dróg szutrowych po spektakularne widoki – każdy znajdzie tu odcinek specjalny dla siebie!

Na czwartym odcinku specjalnym Kris i Dani są sfrustrowani swoim wynikiem. Obaj byli w pierwszej ósemce na koniec odcinka specjalnego nr 5, ale Kris jest o sekundę szybszy od Daniego. Oznacza to, że drugą część dnia rozpoczną odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu. Oprócz dziesięciu odcinków specjalnych Rally Finland, gra zawiera tryb Co-Driver, który powinien być zabawą dla widzów transmisji na żywo.

Fiński etap Ouninpohja to 33-kilometrowy odcinek specjalny z łagodnymi zakrętami i szybkim skokiem. Samochód rajdowy zostaje wystrzelony w powietrze na wysokość 50 stóp na 6. biegu. Pomimo dużej prędkości, samochód rajdowy jest nadal szybkim pojazdem. Jego szybka natura sprawia, że jest to wymagający etap. Na etapie znajduje się również startowisko z żółtym domkiem dla kierowców rajdowych.

Drugi etap w Secto Rally Finland jest etapem znanym. Etap będzie miał taki sam dystans jak dwa pierwsze, ale z nową trasą. Zostanie również wprowadzona nowa koncepcja jazdy. Kwatera główna rajdu w Jyvaskyla Paviljonki będzie również bardziej zajęta niż kiedykolwiek, z atrakcjami dla widzów w każdym wieku. Oprócz nowych odcinków specjalnych, w grze pojawi się także nowy tryb fotograficzny.

Jej domowy bohater Kalle Rovanpera z Toyoty

Rajdy Finlandii Domowy bohater Finlandii, Kalle Rovanpera z Toyoty, ma na celu zdobycie w tym roku mistrzostwa kraju. Dyrektor zespołu Toyoty, Jari-Matti-Latvala, jest pod wrażeniem umiejętności radzenia sobie z ciśnieniem przez bohatera w tym sezonie. Po dwukrotnym zwycięstwie w Rajdzie Finlandii, Rovanpera chce po raz pierwszy wygrać swój domowy rajd. W związku z tym jego poziom motywacji jest w tym roku wyższy.

Rodzima publiczność prawdopodobnie będzie ryczeć na pojawienie się Rovanpery jako bohatera rajdowego. 22-latek jest synem byłego kierowcy WRC Harri Rovanpery i ma wsparcie fabryki. Rovanpera będzie chciał wygrać swój domowy rajd, aby zdobyć swoje pierwsze mistrzostwo świata. I z pewnością na to zasługuje.

Kierowca Toyoty jest bohaterem swojego kraju i jest wielkim faworytem do zwycięstwa w Rajdzie Finlandii. W tym roku wygrał pięć z siedmiu imprez i ma 81 punktów przewagi nad najbliższym rywalem. Spodziewa się, że będzie musiał stawić czoła ostrej konkurencji ze strony rywali z Toyoty. Elfyn Evans wygrał zeszłoroczny rajd tego kraju, a Toyota Lappi powinna być konkurencyjna w tegorocznym Rajdzie Finlandii.

Tegoroczny Rajd Finlandii to mieszanka ślepych podjazdów i szybkich dróg szutrowych. Drogi są szybkie i gładkie, ale mają też mnóstwo skoków i ślepych podjazdów. Rajd jest również jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Kalle Rovanpera, lat 20, będzie chciał zapewnić sobie zwycięstwo w domu dla uwielbiających go fińskich fanów rajdów.

Zespół Toyoty ma silny skład. Zespół Toyoty wystawi pięć samochodów i ma nadzieję obronić swój niepokonany rekord w Finlandii. Dwaj kierowcy zespołu – Esapekka Lappi i Ott Tanak – wygrali rajd dwa razy z rzędu. W skład fabrycznego zespołu wchodzą Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanpera. Zespół Toyoty wystawi także jeden samochód prywatny.

W Estonii szutrowe grand prix wygrał zespół Hyundai. Ott Tanak i Kalle Rovanpera toczyli trójstronną walkę o mistrzostwo. Ostatecznie jednak Rovanpera wyprzedził rywali o ponad dwie minuty. Ott Tanak powiedział, że to jego najlepsze jak dotąd zwycięstwo w WRC. Jego rywal, Martin Jarveoja z Hyundaia, również miał problemy mechaniczne na SS4 i był ponad dwie minuty z tyłu.

Jej wyzwania dla kierowców spoza Norwegii

W ten weekend Secto Automotive Rally Finland będzie wielką szansą dla kierowców spoza Norwegii na zaistnienie w najbardziej prestiżowym rajdzie świata. Podczas imprezy dziewięciu kierowców spoza Norwegii będzie walczyć o jedno z sześciu tytułów mistrzowskich WRC2. W tym roku kilka zespołów będzie miało w swoim składzie kierowców spoza Norwegii, w tym Toyota Gazoo Racing WRT, która wystawia mistrzów WRC3 z 2020 roku, Toma Kristenssona i Jari Huttunena. Inni kierowcy spoza Norwegii, którzy będą walczyć o miejsce w mistrzostwach to kierowcy Hyundai Shell Mobis World Rally Team – Thierry Neuville i Martin Wydaeghe. Podobnie, dwaj kierowcy z Hyundai Shell Mobis World Rally Team, Ott Tanak i Martin Jarveoja, będą walczyć o

Rajdowe Mistrzostwa Finlandii rozpoczęły się w latach 70. ubiegłego wieku, a tylko garstka kierowców spoza krajów nordyckich odcisnęła swoje piętno. Największe sukcesy Finów to Hannu Mikkola, Markku Alen, Timo Salonen, Tommi Makinen i Marcus Gronholm. Najbardziej utytułowanym kierowcą spoza krajów nordyckich w mistrzostwach jest Szwed Stig Blomqvist. Kierowcy spoza krajów nordyckich również mają swoje wyzwania – tylko Miki Biasion i Stig Blomqvist wystąpili dwukrotnie w swojej piętnastoletniej karierze.

Dla kierowców spoza krajów nordyckich wyzwania w Rally Finland będą w tym roku trudniejsze. Etap zaczyna się od 900 metrów płaskiej jazdy po szutrze, a kończy się zakrętem, na którym Meeke rozbił się kilka lat temu. Dodatkowo etap będzie przebiegał w długim czasie, a kierowcy spoza Norwegii będą musieli zmierzyć się z szerokim spektrum wyzwań.

Rajd Finlandii ma notoryczną reputację trudnego dla kierowców spoza krajów nordyckich. Od czasu pierwszej edycji wyścigu w 1980 roku, wygrało go tylko siedmiu kierowców spoza krajów nordyckich. Nie oznacza to jednak, że kierowcy spoza krajów nordyckich nie mają szans na zaistnienie w tym sporcie. Garstka Szwedów pokonała fińskich kierowców w Finlandii, w tym Erika Carlssona i Stiga Blomqvista.

Kolejnym wyzwaniem dla kierowców spoza krajów nordyckich w Rally Finland jest pogoda. W Finlandii może być ciężko, z temperaturami w okolicach trzydziestki. Ale jeśli pogoda dopisze, to prawdopodobnie będzie ciężko. Dodatkowo, notorycznie zimna pogoda w rajdzie utrudni kierowcom treningi do imprezy. A jeśli kierowca spoza Norwegii nie zna tego regionu, wyzwanie będzie jeszcze trudniejsze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *