Czy wyścigi samochodowe są niebezpieczne?

Czy wyścigi samochodowe są niebezpieczne?

Czy wszystkie formy wyścigów samochodowych są niebezpieczne? IndyCar, F1 i NASCAR są jednymi z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, wskaźnik śmierci jest bliski zeru. Ale jaka jest najbardziej niebezpieczna impreza wyścigów samochodowych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o IndyCar, wyścigach ulicznych i Indy 500. Następnie zdecyduj, czy ten sport jest dla Ciebie niebezpieczny. Nigdy nie można być zbyt bezpiecznym.

Le Mans

24-godzinny wyścig Le Mans to najbardziej prestiżowy wyścig w świecie samochodów sportowych. Kilku głównych producentów konkuruje, aby zabrać do domu trofeum każdego roku. W 2018 roku Peugeot, Porsche, BMW, Cadillac, Acura i Lamborghini opracowują prototypowe ścigacze. Wyścig jest również tyglem dla innowacji w technologii motoryzacyjnej. Niektóre z tych innowacji trafiły do samochodów codziennego użytku. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Automobile Club de l’Ouest to organizacja, która organizuje wyścig Le Mans. Wyścig rozpoczyna się o godzinie 16:00 w pierwszą sobotę czerwca i trwa 24 godziny na 13-kilometrowej trasie. Zwycięzcą zostaje kierowca, który w tym czasie pokona największy dystans. Do 1970 roku samochody mogły mieć tylko dwóch kierowców. We wczesnych latach, otwarte samochody turystyczne mogły ścigać się z podniesionym dachem, ale teraz, aby wziąć udział w zawodach, musi być obecnych trzech kierowców.

IndyCar

IndyCar jest notorycznie niebezpieczny, ale jak bardzo? Kilku kierowców straciło życie w wypadkach, w tym Justin Wilson, Tony Renna, Greg Moore i Scott Brayton. Wielu innych rozbiło się przy dużych prędkościach i mają szczęście, że żyją. Ale co z wypadkami na torach drogowych? Czy IndyCar jest naprawdę tak niebezpieczny, jak się go przedstawia? Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym zagrożeniom.

Samochody z otwartymi kołami, które mogą uderzać w ludzi swoimi oponami, należą do najbardziej niebezpiecznych rodzajów wyścigów, a wyścigi IndyCar nie są wyjątkiem. W ciągu ostatnich 20 lat w NASCAR nie było żadnych ofiar śmiertelnych, ale w wyścigach IndyCar były cztery. Co więcej, koncepcja otwartych kół czyni je bardziej niebezpiecznymi i możliwe jest, że seria zmniejszy liczbę wyścigów owalnych.

Wyścigi uliczne

Nierzadko zdarza się, że wyścigi uliczne kończą się poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne i jeśli zostaniesz złapany, możesz trafić do więzienia. Nawet widzowie mogą zostać aresztowani, jeśli widzą, że zawodnik pędzi ulicą, a jeśli rozbijesz swój pojazd o zawodnika ulicznego, możesz być prawnie odpowiedzialny za szkody, które spowodowałeś. W rzeczywistości jeden kierowca, który został niedawno skazany na 22 lata więzienia, został przyłapany na ściganiu się na ulicy.

Innym problemem z wyścigów ulicznych jest to, że odbywa się w obszarach bez żadnych oficjalnych sankcji. Jest to niebezpieczne, ponieważ może powodować zniszczenia mienia w wyniku zderzeń, płotów, bram i innych konstrukcji. Ze względu na wartość społeczną szybkich samochodów, ludzie mogą próbować je ukraść, jeśli nie mają pieniędzy na ich zakup. Większość zawodników ulicznych tworzy zespoły, a wielu jest powiązanych z przestępczością zorganizowaną. W takich przypadkach ważne jest, aby trzymać się z dala od wyścigów ulicznych.

Indy 500

To prawda, że wyścigi samochodowe Indy 500 są niebezpieczne. Od pierwszego oficjalnego wyścigu w 1909 roku zginęły co najmniej cztery osoby, w tym dwie, które zginęły pierwszego dnia wyścigu. Co najmniej dwa razy więcej było również ofiar śmiertelnych wśród widzów. Zawsze istnieje duże prawdopodobieństwo katastrofy. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie niebezpieczeństwa wyścigów samochodowych Indy 500. Oto trzy wskazówki, dzięki którym wyścig będzie mniej niebezpieczny.

Jeden z najbardziej przerażających wypadków w historii wyścigów Indy miał miejsce w 1948 roku, kiedy to debiutant, Dave MacDonald, wyleciał z zakrętu końcowego. Jego samochód uderzył w wewnętrzną ścianę i przeleciał przez tor. Wtedy inny samochód, prowadzony przez Eddiego Sachsa, uderzył w płonący pojazd MacDonalda. Eksplozja wysłała potężną czarną chmurę dymu na przednią prostą. W gęstym dymie słychać było odgłosy piszczących hamulców.

Rajd etapowy

W rajdzie etapowym jeden zespół ściga się z czasem, jeden samochód na raz. Celem jest dotarcie do mety z jak najniższym łącznym czasem. Ponieważ drogi w rajdzie etapowym mogą być nierówne, zawodnicy nie są w stanie samodzielnie dokonywać napraw. Aby temu zapobiec, zespoły korzystają z samochodów serwisowych, które przewożą niezbędne narzędzia do dokonywania napraw w samochodzie rajdowym. Załoga odholowuje również martwy pojazd rajdowy do domu.

Zawody rajdowe odbywają się na zamkniętych drogach, których długość waha się od jednej do dwudziestu mil. Nawierzchnia dróg może być asfaltowa lub asfaltowa, może być nocna lub dzienna, a nawet pokryta śniegiem i lodem. Zespoły wybierają etapy, aby przetestować swoje samochody i zapewnić załodze przyjemne wyzwanie. Etapy są niezwykle wymagające, a uczestnicy muszą być doskonale wyszkoleni i przygotowani na wszystkie możliwe rodzaje warunków. Rajdy etapowe bardzo różnią się od innych rodzajów wyścigów samochodowych.

NASCAR

W teorii wyścigi samochodowe NASCAR to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Kierowcy prowadzą 3400 funtów stali, aluminium i innych metali z prędkością 200 mph i chociaż są zamknięci w pudełku, nadal mają wysokie ryzyko utraty kontroli, jeśli uderzą w coś, w tym innego kierowcę lub część innego samochodu. Jednak większość tych incydentów jest niewielka i nie jest uważana za zagrażającą życiu.

Chociaż wielu fanów wyraziło obawy dotyczące niebezpieczeństw związanych z wyścigami samochodowymi NASCAR, rekord bezpieczeństwa tego sportu pozostaje najwyższym priorytetem. Głowy kierowców mogą zostać oderwane podczas zderzeń przy dużych prędkościach, a kierowcy są zobowiązani do noszenia kasków. Zmiany bezpieczeństwa zostały również wprowadzone do samochodów, które obejmują nowe fotele kierowców ze strefami zgniotu wokół ich stóp. Ponadto NASCAR wprowadził bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa dotyczące barier wzdłuż wewnętrznych ścian toru.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *