Czy wyścigi rajdowe są nielegalne w USA?

Czy wyścigi rajdowe są nielegalne w USA?

Wyścigi rajdowe to sport motorowy w formacie point-to-point, który istnieje od czasu pojawienia się samochodu. Kilka znanych samochodów zostało zainspirowanych przez ten sport, w tym Audi Quattro, Lancia Delta Integral i Toyota GR Yaris. Czy jednak wyścigi rajdowe są nielegalne w USA? Zbadajmy te pytania, aby lepiej zrozumieć ten sport. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego wyścigi rajdowe są nielegalne w Stanach Zjednoczonych.

Wyścigi rajdowe są formą sportu motorowego od czasu wynalezienia samochodu

Wynalezienie samochodu i rozwój dróg pozwoliły na rozkwit wyścigów rajdowych i od tego czasu pozostają one popularną formą sportu motorowego. Po pierwszym Rajdzie Pucharu Świata, który odbył się w Londynie w 1956 roku, szybko rozprzestrzenił się na inne części świata, w tym Stany Zjednoczone i Afrykę Południową. W latach 60. sport ten powoli się rozkręcał, ale na początku lat 70. był już w złotym wieku, z licznymi rajdami organizowanymi w różnych miejscach, w tym we francuskich i austriackich Alpach. Z czasem pojawiły się nowe rajdy, takie jak Rajd Monte Carlo w Monako, Rajd Lige w Portugalii i Rajd Paryż-Dakar w Holandii. Po nich szybko pojawiły się Rajd Tulipanów w Holandii i Szwedzki Rajd Alpejski w tym samym roku. Da

Kierowca rajdowy może przygotować się do wyścigu, robiąc rekonesans przed imprezą. Dla każdego etapu przygotowują notatki dotyczące tempa, które opisują przebieg trasy i dostarczają kierowcy pomocnych informacji. Notatki pomagają kierowcy przygotować się na różne rodzaje warunków na trasie, w tym na nierówności i oblodzone odcinki. Pomagają również kierowcy poruszać się po trudnym terenie rajdu. Notatka lub podręcznik rajdowy jest cennym narzędziem w rajdach.

Popularność rajdów samochodowych rozpoczęła się w Szwecji i Finlandii w latach pięćdziesiątych. Początkowo sport ten był ograniczony do imprez międzykontynentalnych, ale wkrótce rozszerzył się o imprezy lokalne i krótsze odcinki specjalne. Obecnie jednak sport ten rozwinął się do popularnej formy sportów motorowych i jest lubiany przez miliony na całym świecie. Klasycznym przykładem tego sportu jest rajd mistrzostw świata z 1970 roku z Londynu do Meksyku.

Jest to format point-to-point

Rajdy są formą sportów motorowych, które są organizowane na drogach publicznych. Etapy rajdów mogą obejmować od płaskiego asfaltu do szorstkich ścieżek leśnych, lodu do śniegu lub pustynnego piasku. Rajdy sprawdzają umiejętności kierowcy, załogi i samochodu, aby pokonać trasę w wyznaczonym czasie i na określonym dystansie. Podczas gdy rajdy nie są technicznie nielegalne, jest to format point-to-point, a konkurencja nie jest bezpośrednio skierowana przeciwko innym formom sportów motorowych.

Rajdy są formatem point-to-point, a zawodnicy nie potrzebują specjalnego sprzętu, aby w nich uczestniczyć. Klasa „seat-of-the-pants” używa wskazówek samochodu, aby dotrzeć do punktów kontrolnych. Klasa „konkurencyjna” musi mieć przy sobie długopisy i papier oraz używany zegarek. Aplikacja RoadRally jest dostępna dla uczestników, aby zlokalizować wydarzenia, sprawdzić specyfikacje samochodu i inne niezbędne informacje.

Jest to nielegalne w Stanach Zjednoczonych

Wyścigi rajdowe odbywają się na drogach prywatnych i publicznych. Samochody rywalizują w punktach lub etapach. Trasy są zazwyczaj nieutwardzone, zamknięte dla normalnego ruchu i nie przebiegają po ustalonym torze. Zawodnicy i nawigatorzy rywalizują z czasem i warunkami drogowymi, aby ukończyć trasę. Rajdy występują we wszystkich porach roku i mogą odbywać się w nocy lub w dzień. Na ogół kierowcy nie korzystają z własnych pojazdów i muszą polegać na współkierowcach w zakresie nawigacji i informacji drogowych.

Format rajdu wywodzi się z XIX wieku i sięga najwcześniejszych wyścigów samochodowych. W rzeczywistości pierwszym wyścigiem samochodowym, któremu nadano nazwę rajdu, był Rajd Monte Carlo. Wcześniej, pierwszym wyścigiem rajdowym były zawody w powożeniu bez koni Paryż-Rouen w 1894 roku. Większość wczesnych wyścigów rajdowych odbywała się w Europie, ale niektóre były rozgrywane w Stanach Zjednoczonych, w tym wyścig Nowy Jork-Seattle w 1909 roku.

Rajdy samochodowe to sport zespołowy. Współkierowca ściśle współpracuje z kierowcą, aby poruszać się po trasie. Kierowca musi posiadać licencję od właściwego organu, aby móc brać udział w zawodach. Współkierowca pracuje obok kierowcy, aby poprowadzić samochód przez etapy i łączniki. Współkierowca jest głównym sędzią czasu, zapewniając, że samochód pozostaje tam, gdzie powinien. Podczas gdy kierowca jest odpowiedzialny za jazdę, współkierowca jest głównym nawigatorem.

Istnieje kilka powodów, dla których wyścigi rajdowe są nielegalne w Stanach Zjednoczonych. Same zawody to spektakl intensywnej rywalizacji. Zasady są surowe, a uczestnicy rywalizują o jak najszybszy czas na każdym etapie. Samochody muszą przejść testy emisji w swoich stanach i muszą być wyposażone w działające światła i migacze. Kierowcy rajdowi muszą być świadomi, że ścigają się z czasem. Samochód nie może złamać żadnej z zasad lub ryzykować, że zostanie ukarany za ich złamanie.

Powoduje śmiertelne wypadki

W wyścigach rajdowych, zwłaszcza podczas imprez wyczynowych, doszło do wielu śmiertelnych wypadków. Kierowcy w nowoczesnych samochodach rajdowych są w dużej mierze chronieni przed tymi niebezpieczeństwami, ale wypadki na trasie są nadal powszechne. Zderzenie ze skałą może spowodować dramatyczny upadek ze zbocza góry. W wyniku wypadku na takim etapie jak Rajd Roure/Beuil w styczniu 2022 roku zginął Adrien Fourmaux, jego współkierowca i kilku widzów.

Rajdowe Mistrzostwa Świata, znane wcześniej jako Międzynarodowe Mistrzostwa Producentów (IMC), odnotowały 20 śmiertelnych wypadków. Rajdy na kontynencie afrykańskim były źródłem siedmiu wypadków śmiertelnych. Nie jest to jednak jedyny sport, który ma związek z wypadkami śmiertelnymi. W wyścigach rajdowych w Afryce i innych krajach również odnotowano wiele ofiar śmiertelnych. Wyścigi rajdowe to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów, w którym wiele wypadków dotyczy widzów i kierowców.

Zawodnicy Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) dysponują jednymi z najbardziej zaawansowanych technicznie pojazdów na naszej planecie, ale najczęstszym błędem jest nienauczenie się podstawowych zasad przenoszenia ciężaru. Zbyt mocne wciśnięcie przepustnicy spowoduje spin out i potencjalną kraksę. Kierowcy muszą również pamiętać, że samochody rajdowe mogą mieć napęd na przednie koła, tylne koła lub wszystkie koła. Jeśli kiedykolwiek rozbiłeś się w rajdzie, będziesz wiedział, jak stresujące i niebezpieczne może to być.

Innym przykładem tego, jak niebezpieczne mogą być wyścigi rajdowe, jest śmierć dwóch osób na rajdzie Targa Tasmania. Do wypadku doszło w Tasmanii na zamkniętym odcinku imprezy rajdowej. Mężczyzna i jego żona byli w Porsche 944 S2 z 1989 roku, kiedy doszło do wypadku. Do wypadku doszło w miejscu, w którym organizatorzy rajdu ostrzegali kierowców o śliskich warunkach i niebezpiecznej jeździe. Droga pozostaje zamknięta, podczas gdy policja prowadzi dochodzenie w sprawie wypadku i przygotowuje raport dla koronera.

Nie ma w nim barier płciowych

Świat rajdów to miejsce, w którym płeć nie ma znaczenia i dotyczy to również jego kierowców. Kilka kobiet odcisnęło swoje piętno w wyścigach rajdowych, w tym Pat Moss, siostra Stirlinga Mossa, Antonella Mandello i Isolde Holderies. Innym przykładem jest Pernilla Waldridson, która pochodzi z Niemiec. Pierwszą kobietą, która zdobyła mistrzostwo świata była Michele Mouton w 1982 roku.

Istnieje jednak wiele wad dla kobiet w tym sporcie. Ponieważ kobiety są zazwyczaj mniejsze od mężczyzn, muszą mieć inne siedzenia i szyby niż ich męscy koledzy. Dodatkowo, jest tylko kilku producentów, którzy robią małe kaski, które mogą wygodnie pasować na kobiety. W rezultacie wiele kobiet w tym sporcie musi modyfikować swoje samochody, aby dostosować je do swoich mniejszych rozmiarów. Samochody rajdowe cieszą się złą sławą ze względu na słabą widoczność, a w samochodach dla kobiet występuje ogromny brak wyposażenia bezpieczeństwa.

W 2012 roku Louise McLaren sprzedała swoje trofeum, aby sfinansować swoją karierę rajdową. Pomimo wyzwań, wciąż udało jej się wygrać Puchar FIA Production Car. Jest pierwszą kobietą, która tego dokonała i z sentymentem patrzy na tę sprzedaż. Udowodniła również, że kobiety mogą się wyróżniać w wyścigach rajdowych. Silny duch przedsiębiorczości i chęć doskonalenia się zaprowadzą je daleko. Jeśli myślisz o dołączeniu do świata rajdów, nie pozwól, by powstrzymały Cię uprzedzenia związane z płcią.

W 2010 roku FIA powołała Komisję ds. Kobiet w Sportach Motorowych. Michele Mouton, symboliczna testerka Lotus F1 Team przed przejęciem Lotusa przez Renault, argumentowała za stworzeniem kategorii tylko dla kobiet. Choć miała skromny wpływ na politykę FIA, została nominowana przez hiszpański narodowy klub motorowy. Teraz ma głos w światowym motorsporcie jako jedna z trzydziestu pięciu członków komisji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *