Czy wyścigi rajdowe są niebezpieczne?

Fakty o Rajdowych Mistrzostwach Świata

Czy wyścigi rajdowe są niebezpieczne? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego kogo zapytasz. Są pewne rzeczy, które czynią ten sport bardziej niebezpiecznym niż inne, ale nie są one tak ekstremalne, że widzowie nie mogą cieszyć się wyścigiem. Wyścig wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami dla uczestników, widzów i bezpieczeństwa widzów. Na przykład, przeniesienie ciężaru, prędkość i wypadki klasy 4 i 5 należą do najbardziej niebezpiecznych. Jeśli jesteś widzem, musisz być bardzo świadomy swojego otoczenia i zawsze mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie potencjalne zagrożenia.

Środki bezpieczeństwa dla widzów

Istnieje kilka środków bezpieczeństwa, których widzowie muszą przestrzegać podczas oglądania wyścigów rajdowych. Małe dzieci najlepiej jest przewozić w samochodzie pod opieką osoby dorosłej, a także zachować ostrożność wobec innych widzów. Ponadto widzowie muszą pozostawić swoje zwierzęta w domu i prowadzić swoje samochody na smyczy. Obserwatorzy powinni również przestrzegać zasad rajdu i nie zaśmiecać terenu. Dodatkowo powinni powstrzymać się od używania fajerwerków i rozpalania grilla w miejscach niedozwolonych. Dodatkowo widzowie nie mogą chodzić po samej drodze i muszą pozostać w wyznaczonych miejscach widokowych aż do zakończenia etapu.

Podczas gdy ważne jest, aby widzowie przestrzegali zasad rajdu, powinni oni również przestrzegać wszystkich osób funkcyjnych. Jeśli tego nie zrobią, organizatorzy mogą odwołać odcinek specjalny. Podobnie, widzom nie wolno chodzić po drodze, jeśli samochód rajdowy przebił oponę. Co więcej, nie powinni pomagać kierowcom, którzy się zepsuli. Jest to technicznie rzecz biorąc naruszenie regulaminu rajdu, ale zwykle jest to pomijane.

Oprócz środków bezpieczeństwa dla kierowców, FIA ogłosiła również partnerstwo z firmą Siemens w celu poprawy bezpieczeństwa widzów na rajdach sankcjonowanych przez FIA. Partnerstwo wykorzysta istniejące w pojazdach i na torach systemy oparte na czujnikach w wyścigach rajdowych do opracowania zaawansowanych symulacji. Symulacje te dostarczą danych dla modeli mobilności miejskiej, co ostatecznie wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo drogowe poza rajdami. Inicjatywa ta jest dobrym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa widzów na rajdach.

Obserwatorzy i kierowcy muszą zachować czujność i nie wchodzić w drogę wyścigowi. Uwaga kierowców jest skupiona na trasie rajdu, a nie na widzach. Wiadomo, że pędzące samochody staczają się z drogi. Niekontrolowane samochody zagrażają widzom na krawędzi drogi. Zderzenie lub dachowanie spowoduje poważne obrażenia u widzów. Zderzenie w rajdzie może doprowadzić do powstania krateru na jezdni, a widz może zostać wyrzucony na drogę niekontrolowanego samochodu.

Wypadki klasy 4 i 5

Wskaźnik obrażeń klasy 2 w rajdach samochodowych jest porównywalny do wskaźnika w Moto GP i Prezydenckim Wyścigu Kolarskim w Turcji, ale liczba wypadków z udziałem całych ciał jest w rajdach znacznie niższa. Badanie to wykazało również, że wskaźnik wypadków z udziałem całych ciał jest niższy w rajdach niż w innych formach sportów motorowych, takich jak Formuła 1 i NASCAR. Wskaźnik obrażeń klasy 4 i 5 w rajdach wynosi około jednego procenta całkowitej liczby wypadków.

Pomimo wysokiego poziomu tego sportu, podczas wyścigów rajdowych doszło do niewielu wypadków klasy 4 i 5. Podczas ostatniego Rajdu Portugalii tylko jeden widz został ranny w wypadku z udziałem samochodu klasy 4. Widz ten spadł z wysokiego na trzy do czterech metrów klifu podczas próby uniknięcia przejeżdżającego pojazdu. Widz ten został uratowany i przewieziony do szpitala, gdzie nie odniósł poważnych obrażeń.

Oprócz urazów krytycznych, w wyścigach rajdowych często uczestniczą piesi i widzowie. Chociaż częstość występowania wypadków klasy 4 i 5 jest niska, wymagają one uwagi dobrze wyszkolonego zespołu medycznego w celu zapewnienia natychmiastowej pomocy medycznej. Środki bezpieczeństwa są doskonałe, ale lekarze medycyny ratunkowej są bardziej wykwalifikowani do reagowania na zdarzenia wysokiego ryzyka. Wyścigi rajdowe w Turcji organizowane są już od czterech lat. Mimo że nie było jeszcze wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub poważnymi obrażeniami, seria imprez spowodowała obrażenia u widzów, pieszych i zawodników.

Badanie to jest pierwszym badaniem, które skupia się na śmiertelnym wyścigu rajdowym i na tym, jak pośmiertna tomografia komputerowa może pomóc w ustaleniu przyczyny śmierci. Wcześniej w wypadkach samochodowych wykonywano jedynie tradycyjną sekcję zwłok. Dane zebrane dzięki pośmiertnej tomografii komputerowej pozwoliły patologom sądowym na lepszą analizę urazów spowodowanych wypadkami samochodowymi. Pozwoliło im to na opracowanie bardziej zaawansowanych technik, które pomogłyby lepiej określić przyczynę śmierci.

Przeniesienie ciężaru

Wyścigi rajdowe są niebezpieczne z powodu przeniesienia ciężaru, fundamentalnej części dynamiki pojazdu. Kiedy używasz hamulców, wspomagasz układ kierowniczy lub manipulujesz przepustnicą, następuje przeniesienie ciężaru. Jest to kluczowa umiejętność, którą muszą opanować kierowcy rajdowi, ponieważ daje im to możliwość wchodzenia w zakręty z większą prędkością i leczenia podsterowności lub nadsterowności. W rajdzie musi być zachowana maksymalna przyczepność samochodu do nawierzchni drogi, abyś mógł osiągnąć maksymalną kontrolę.

Speed

Podczas gdy świat F1 skupił się na ochronie kokpitu, FIA i inni organizatorzy rajdów spoglądają w stronę rajdów. Wyścigi rajdowe mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nie jesteś zaznajomiony z terenem. Kierowcy rajdowi ścigają się przez wszystkie rodzaje terenu, więc niebezpieczeństwa związane z prędkością są oczywiste dla widzów. Nawet przy zastosowaniu elementów bezpieczeństwa, prędkość jest nadal wielkim problemem. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo na trasach rajdowych.

Zderzenie, które skutkuje poważnymi obrażeniami, może mieć katastrofalne skutki. Na szczęście częstość występowania wypadków klasy pierwszej, drugiej i trzeciej jest niska. Choć kraksy z udziałem całych ciał są rzadkie, nadal mogą być niszczące. W 2016 roku wskaźnik obrażeń podczas kraks w prezydenckim wyścigu kolarskim Tour of Turkey wyniósł 1,7/100 godzin. Częstotliwość występowania kraks z obrażeniami jest znacznie niższa – na każde tysiąc godzin wyścigu przypadają tylko cztery ofiary śmiertelne.

Ograniczenie prędkości w wyścigach rajdowych wynosi na ogół 130 kilometrów na godzinę, ale FIA może interweniować, jeśli samochody zaczynają jechać zbyt szybko. Jednak ostatnio WRC jest stosunkowo łagodne w swoich limitach. W Rajdzie Finlandii, na przykład, 10 z 24 etapów było powyżej limitu 130 km/h. Fani rajdów nie są przeciwni zwiększeniu limitu prędkości dla najwyższej klasy, ale to prawdopodobnie uczyniłoby wyścigi niebezpiecznymi dla widzów.

Rajdy to niebezpieczny sport, obarczony dużym ryzykiem wypadku. Chociaż wielu kierowców nigdy nie dotrze do mety, istnieje wiele etapów, na których pojazdy mogą się rozbić. W niektórych przypadkach samochody mogą nawet wyjechać poza trasę. Ostatecznie muszą przejechać przez górę, zanim dotrą do mety. Ostatecznie, prędkość jest niebezpieczna w wyścigach rajdowych, ale to jedyny sposób na wygraną. Dlatego ważne jest by uważnie obserwować prędkość.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *