Bliższe spojrzenie na rajdowego vana Kena Blocka

Bliższe spojrzenie na rajdowego vana Kena Blocka

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem rajdowego vana, nie jesteś sam. Wiele osób jest zainteresowanych unikalną konfiguracją vana Kena Blocka. Czytaj dalej, aby poznać jego ustawienia i inne wskazówki. Dowiesz się również jak zbudować własną rajdową furgonetkę! Ten artykuł został napisany przez Kena Blocka i został zainspirowany jego doświadczeniem w wyścigach rajdowych. Może się przydać, jeśli masz podobny pojazd. A jeśli zawsze chciałeś wygrać wyścig rajdowy, to będziesz chciał poznać wskazówki i sztuczki jego konfiguracji.

Rajdowy van wyścigowy Kena Blocka

Oprócz tego, że Ken Block jest odnoszącym sukcesy kierowcą rajdowym, jest również znanym endorserem Forda. W rzeczywistości, niedawno ujawnił na swoim statusie na Instagramie, że buduje niestandardową rajdową furgonetkę wyścigową dla Forda. Zespół nazywa się Galpin Auto Sports, a obie firmy współpracują ze sobą przy projekcie na rok 2019. Interesujące będzie zobaczyć, jak furgonetka będzie działać w różnych rodzajach terenu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pojazd jest wyposażony w specjalnie zaprojektowane nadwozie Forda Transita i przyciemnione plakietki Forda. Furgonetka jest wyposażona w nisko zawieszony zestaw nadwozia i ma subtelne szare wzory flankujące boki. Mówi się, że furgonetka jest hołdem dla samochodu rajdowego Forda RS RX, w którym występowało podobieństwo do Forda Focus. Artysta uliczny Felipe Pantone naszkicował szczegóły zewnętrzne pojazdu. Oczekuje się, że trafi on na rynek europejski jesienią tego roku.

Choć Block zbudował wiele samochodów wyścigowych, jego najnowszym projektem jest furgonetka Ford Transit, którą wyposażył zespół rajdowy. Furgonetka została zaprojektowana tak, aby nadawała się zarówno do jazdy terenowej, jak i na szosie, i ma dużo miejsca na narzędzia i sprzęt, którego Ken używa w swoim rajdowym Fordzie Escorcie RS Cosworth. Docelowo van będzie głównym pojazdem wsparcia dla zespołu podczas Cossie World Tour.

Furgonetka to pełnowartościowy pojazd z napędem na cztery koła z niestandardowym wyposażeniem zbudowanym przez Quigleya, który jest w stanie pokonać prawie taki sam teren jak Cossie. Podstawą vana jest ciężarówka Forda z blokowanymi piastami i przednim zawieszeniem. Posiada również dwubiegową skrzynię biegów Magna. Na koniec furgonetka jest wyposażona w listwy oświetleniowe Rigid Industries i opony Toyo.

Po uciążliwym roku rywalizacji na drodze, Block powrócił do swojej pasji rajdów etapowych i zdobył trzy podia, jednocześnie odbudowując swojego Forda F-150 Hoonitruck z 1977 roku. Dywizja Hoonigan Racing była główną częścią startu serii w listopadzie, a w jej skład wchodził nowy Hoonigan RTR. Hoonigan Racing Division miał pracowity 2015 rok, uczestnicząc w trzech etapowych imprezach rajdowych na całym świecie, a także w rallycrossie Summer X Games w Kanadzie i finale Gymkhana GRID w Wielkiej Brytanii.

Pomimo imponującej historii, rajdowy van wyścigowy Kena Blocka miał wiele wcieleń, w tym oryginalnego Forda RS200 z 1987 roku, który pierwotnie był przeznaczony do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata Grupy B. W rzeczywistości było tylko 200 tych pojazdów homologowanych do startów w tej serii. Jednak van został przeprojektowany na tor gymkhany i ma więcej aerodynamicznych tweaków. Wśród pierwszych przystanków na 2019 Cossie World Tour jest Moab, Utah, gdzie Block zaprezentuje demonstrację Cossie V2.

Oprócz serii Gymkhana, Ken Block niedawno połączył siły z MasterCraft, aby zbudować niestandardową łódź rajdową. Zwiastuny tej serii uzyskały setki milionów wyświetleń i cieszą się ogromną popularnością w serwisie YouTube. Oprócz zabawnych i ekscytujących elementów, seria Gymkhana jest skierowana do różnych grup odbiorców. Na przykład żaden inny serial o samochodach rajdowych nie zgromadził tylu wyświetleń.

Harmonogram produkcji Gymkhany Nine był podyktowany harmonogramem wyścigów samochodowych Blocka. Block musiał także udać się do Australii, gdzie nakręcił serial mimo jego kontrowersyjnej zawartości. W Australii słowo „hoon” jest synonimem słowa „hoon” – a rząd australijski ma surowe przepisy antyhonorowe. Zmusiło to Blocka do kręcenia serialu w vanie zamiast w samochodzie rajdowym.

Konfiguracja Kena Blocka z Quigley

Pełne 4×4 to cel rajdowej furgonetki Kena Blocka, i właśnie do tego dąży. Konfiguracja od Quigley’a oznacza, że może on pokonywać prawie taki sam teren jak Cossie. Podstawą furgonetki są piasty z blokadą, przednie zawieszenie i dwubiegowa skrzynia biegów Magna. Pakiet uzupełniają listwy oświetleniowe Rigid Industries i opony Toyo.

W przeciwieństwie do jego samochodów rajdowych, konfiguracja rajdowego vana Kena Blocka jest zaskakująco prosta, dzięki bogatemu doświadczeniu Quigleya. Furgonetki Forda Transita były wcześniej używane przez zespoły rajdowe jako pomoc drogowa, a furgonetki Kena Blocka zostały zaprojektowane właśnie do tego celu. Choć zawieszenie furgonetki jest proste, jej obniżony prześwit i możliwość napędu na cztery koła oznaczają, że będzie się ona toczyć bliżej ziemi. Oprócz imponujących osiągów furgonetki, jest ona również wyposażona w tabliczkę, która podkreśla wyjątkowość pojazdu Kena Blocka. W furgonetce zamontowano również wykonane na zamówienie plastikowe listwy boczne. Nadwozie vana wykończone jest czarnym lakierem. Van Racing będzie dostępny w Europie jeszcze tej jesieni.

Podczas gdy Baja 1000 jest zdominowana przez młodych, utalentowanych zawodników, takich jak Jax Redline i Alan Ampudia, nowe malowanie Kena Blocka da mu przewagę nad konkurencją, której potrzebuje, aby wygrać Baja 1000. Block będzie się również ścigał w wyścigu Best In The Desert Vegas to Reno, czyli na krótkim odcinku. A w 2021 roku po raz pierwszy weźmie udział w Baja 1000, wnosząc swoją przewagę konkurencyjną do Baja 1000.

Ford Mustang notchback, na którym zbudowana jest furgonetka Block’s Rally, został wzmocniony stalą. Pojazd posiada również listwy drzwiowe i zabezpieczenia podwozia. Zamontowano silnik Roush Yates o pojemności 410 cali sześciennych oraz 6-biegową skrzynię biegów Sadev SC90-24. Zawieszenie wyposażone jest w amortyzatory Fox 2.5 Podium QS3, a koła to stop Fuel Block z matową czarną obwódką. Opony to Pirelli Trofeo R 295/30/18.

Ford Focus RS to kolejna świetna opcja na uniwersalny pojazd. Dzięki cofniętej pozycji kierowcy furgonetka Kena Blocka jest idealnym środkiem transportu do miasta. Może pochwalić się silnikiem V6 o mocy 350 KM i 380 funtami momentu obrotowego. Te parametry, wraz z kilkoma luksusowymi opcjami, sprawiają, że jest to idealny pojazd do codziennego użytku. Samochód posiada również oryginalne fotele Recara, nawigację SYNC oraz komplet opon Toyo R1R.

Ford Escort RS Cosworth z 1991 roku to kolejny dobrze posortowany przykład rajdowego vana Kena Blocka. Posiada on zmodernizowany silnik WRC z 1997 roku z blokiem z lekkich stopów i bocznym wylotem spalin. Inne ulepszenia zawieszenia furgonetki obejmują opcje dla szutru i asfaltu, pełną wielopunktową klatkę i fotele Recart. Wyposażony jest również w okablowanie Works-spec oraz sterowniki przedniego i środkowego dyferencjału.

Oprócz modernizacji osiągów furgonetki, posiada ona mocny, lekki silnik i nadwozie Forda F-150. Furgonetka jest również wyposażona w funkcjonalną kamerę cofania i hak holowniczy. Konfiguracja rajdowej furgonetki wyścigowej Kena Blocka z Quigley obejmuje Forda F-150 Raptor na cześć jego zmarłego ojca i była zdobywcą nagrody za najlepiej ubraną ciężarówkę/ SUV podczas Tokyo Auto Salon 2017.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *